Alt İşverenimizin İşçisine Çıkış Yapıp Yapmadığını Üst İşveren Olarak Nasıl Görebilirim ?

yken

Katkı Sunan Üye
Taşeronumuz işçi girişi yapabilir ve belki bir iki gün sonra çıkışını verebilir. SGK'sız işçi çalıştırıyor olabilir.
Ben üst işveren olarak işçi çıkışı yapıp yapmadığını nasıl kontrol edebilirim? Böyle bir imkan var mı?

Böyle bir ihtimali bertaraf etmek için ne yapılabilir?

Her ay sgk hizmet dökümünü ve tahakkukunu almıyormusunuz. Bu şekilde en azından aylık olarak kontrol edebilirsiniz. Müteselsil sorumlu olduğumuzdan sgk primini bile ben ödeyip alacağından mahsup ediyorum.

Her ay hizmet dökümü geriye dönük olabilir ama günlük olarak bunu görmek veya geriye dönük birkaç gün için bunu kontrol ederek görme imkanımız yok anlaşılan.
Madem alt taşeronlardan biz sorumluyuz, bizden habersiz SGK'sız adam çalıştırırsa bunu nasıl anlayacağız?

Her ay hizmet dökümü geriye dönük olabilir ama günlük olarak bunu görmek veya geriye dönük birkaç gün için bunu kontrol ederek görme imkanımız yok anlaşılan.
Madem alt taşeronlardan biz sorumluyuz, bizden habersiz SGK'sız adam çalıştırırsa bunu nasıl anlayacağız?
Anladığım kadarıyla siz inisiyatifi tamamen taşerona bırakmışsınız. SGK'sız işçi çalıştırıp çalıştırmadığını bile kontrol edemiyorsanız yapacak bir şey yok. Taşeron işçileri nerede istihdam ediliyor, giriş çıkışlarda kontrol edilmiyor mu, kart basmıyorlarmı?

Kendi kadronuzdaki personel için bu durumu günlük olarak on line takip edebilme imkanınız var mı ki?

Taşere edilen işlerde üst-asıl işverenin denetim yükümlülüğü ve yetkisi vardır.
Alt işverenlik ilişkisi bulunan işlerde "Asıl işveren, alt işverenin işcilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan,iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden ALT İŞVERENLE BİRLİKTE SORUMLUDUR."4857/M.2
Böylesi kapsamlı tanım içinde genelde öne çıkan noktalar ise iş kazası,meslek hastalığı ve tüm ücrete ilişkin(ihbar-kıdem-y.izin-fazla çalışma vs.) işci alacakları olmaktadır.
Alt işverenlik ilişkisi bulunan işlere yönelik benim bir benzetmem "sanki davul asıl işverenin boynunda,tokmak taşeronun elinde"böylesi durumda asıl işveren gerekli ve yeterli denetimi yapmaz/yapamaz ise vay haline...
Bu nedenlerle,alt işverenlik ilişkisi bulunan işlerde,yapılaniş,işyeri ve çalışanlar ile ilgili süreçler adım adım takip edilmelidir.
Olayımıza bağlı olarak;
a-Sgk yönünden alt-aracı numarası verilmiş ise üst-asıl işverenin bunu sistem üzerinden günlük takip edebilmesinin uygun olacağı ancak sistemin buna müsaade etmediği!..
b-Sigortasız işci çalıştırılmasına ilişkin ise birebir iş(ler)in görüldüğü mahal(ler)de günlük denetim yapılması,
c-Aynı şekilde günlük iş sürelerinin takip edilebeleceği,
d-İş kazası ve meslek hastalığı konularınında takip edilmesi gerektiği,
e-Aylık ücret ve sgk borcu yoktur konularında genelde sorun olmuyor(üst-asıl işverence bunlara dikkat ediliyor,zira olmayınca hakediş ödemesi yapmıyor)
f-İşcilerin aylık ücret dışında diğer alacakları(iş ilişkinin sona erme hallerinde olası ihbar-kıdem-y.izin-b.genel tatil- f.çalışma vs.)mümkünse "a"şıkkı üzerinden takip edilebilmeli!..(yani her çıkış nedeni ve bu duruma bağlı hususlar)