Amatör Spor Kulubüne yapılan bağış?

Merhaba üstadlar,

Çok kısa bir sorum olacak.

GS Spor Kulubünün amatör olan bir spor dalı için yapılan yüzme havuzunun inşaatını yapmaktayız.

Sözleşme bedelimiz 110.055 Eur+KDV
BAĞIŞ yapmak istediğimiz tutar 70.055 Eur
Net Alacağımız 40.000 Eur

1-Şimdi biz bunlara fatura keserken hangi rakam üzerinden keseceğiz ? 110.055 mi yoksa 40.000 mi ? Faturaya yazmamız gereken özellikli bir ibare var mı?

2- Onlardan bağış makbuzunu alacağız bunu muhasebeleştirirken nasıl bir kayıt yapacağız

3- 110.000 fatura kesip aldığımız makbuzu da kayıtlarımıza gider olarak kaydedip 40 bin Eur nun mu vergisini ödeyeceğiz?

Teşekkürler

Ynt: Amatör Spor Kulubüne yapılan bağış?

40.000,00 Euro +KDV'li olacak ve 70.055,00 Euro (KDV 17/2/b?inci maddesine göre KDV?den istisnadır.) diye iki ayrı fatura keseceksiniz.
70.055,00- Euro için Kulubden ayni bağış makbuzu alacaksınız. 70.055,00 Euro olarak keseceğiniz faturanın arkasına" faturada belirtilen değerlerin ilgili kurum ve kuruluş tarafından bağış veya yardım olarak alındığına " dair şerh koyacaksınız. Bu şerh kulub yöneticileri tarafından imzalanacak.
40.000,00- Euro ile ilgili yapacağınız kayıtları biliyorsunuz zaten onu açıklamıyorum.
Bağışla ilgili olarak yapacağınız kayıt şu şekilde olacaktır. Ayrıca bu bağışla ilgili daha önceden indirim konusu yaptığınız KDV'yi de ilave edilecek KDV bölümünde belirteceksiniz.

689 - Bağış ve Yardımlar 70.055,00-Euro
689- Bağış ve Yardım.İlave KDv
600 70.055,00-Euro
391 İlave Edilecek KDV
------------------------------------------------------------
950 KKEG 70.055,00+KDV
951 KKEG 70.055,00+KDV
------------------------------------------------------------
Ayrıca Bağış ve indirim Kurumlar Vergisi Beyannamesinde ayrıca gösterilmesi zorunludur.
Buna göre
Bu bağış ve yardımı Kurumlar vergisi beyannamesinde önce KKEG olarak göstereceksiniz. Daha sonra Bağış ve yardımlar kısmında indirim olarak dikkate alacaksınız.
Amatör spor kulublerine yaptığınız yardımların %100'ünü KVK 10. maddesinin b bendine göre indirebilirsiniz.

Öncelikle açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.

Amatör spor kluplerine yapılan bağışlarla ilgili % 100 indirim konusunu evet araştırdık aslında, yani sözleşmeye imza atılmadan önce konuşuldu bu konu.

Yalnız müdürümüz bizi yanlış anlamış olacakki sadece 40 bin eur fatura keseceğimizi ve dernekten aldığımız bağış makbuzunun tamamını da kurumlar vergisi matrahımızdan GİDER olarak indirebileceğimizi düşünmüş. :)

Tekrar bu konu gündeme geleceği için (fatura kesme aşamasına geldik sayılır) sizlerede danışmak istedim.

Yalnız ilave edilecek kdv konusuna takıldım. Bizim bu işle ilgili yapılan tüm maliyetler tamam ayrı faturalandırıldı, muhasebeleştirildi. Fakat 70 bin eurluk kısım için illa bir ilave kdv bildirmemiz gerekior mu ? Yani bunu ayıklaması bizim için çok zor. Bu kısmı biraz izah edebilir misiniz?

"Daha sonra Bağış ve yardımlar kısmında indirim olarak dikkate alacaksınız.
Amatör spor kulublerine yaptığınız yardımların %100'ünü KVK 10. maddesinin b bendine göre indirebilirsiniz."

Bir kere bu bağış ve yardım mı, sponsorluk harcaması mı? KVK md.10/b'ye atıf yaptığınıza göre sponsorluk harcaması olduğunu düşünüyorsunuz. Öyleyse ortada bi sponsorluk sözleşmesi var mı? Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde

16/6/2004 tarih ve 25494 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Buna göre, gerçek ve tüzel kişiler, federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine veya sporculara, spor tesisleri ve faaliyetlerine ilişkin olarak anılan Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar dahilinde sponsor olabileceklerdir.

Yönetmeliğin 8 inci maddesine göre sponsorluk hizmeti alan ile sponsor arasında her iki tarafın hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı bir sözleşme yapılması gerekmekte olup sponsorlar ile sözleşme yapmaya sponsorluk hizmetini alan kişi, kurum veya kuruluş yetkilidir. Yapılacak sözleşmede yer alması gereken bilgiler anılan maddede belirtilmiştir.
denilmektedir.

KDVK?nun 30/a
"a) Vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmet ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan katma değer vergisi,"

Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere, bu işlemlerle ilgili alış ve giderler dolayısıyla daha önceden indirdiğini KDV'leri indirim konusu yapamayacaksınız. Bu vergiler gelir ve kurumlar vergisi uygulamaları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak göz önüne alabilirsiniz. Daha önceden indirim konusu yaptığınız KDV'yi de bu dönemki KDV beyannamesinde ilave edilecek KDV sutununda göstereceksiniz.
Kolay gelsin.

koraykarakaya ' Alıntı:
"Daha sonra Bağış ve yardımlar kısmında indirim olarak dikkate alacaksınız.
Amatör spor kulublerine yaptığınız yardımların %100'ünü KVK 10. maddesinin b bendine göre indirebilirsiniz."

Bir kere bu bağış ve yardım mı, sponsorluk harcaması mı?
Tabi ki burada kast edilen sponsorluk harcaması ifade yanlışlığı oluştu :)
(Güncel hayatta mükellefler tarafından genellikle bağış yapıyorum, tabiri sıkça kullanıldığı için bu ifadeyi kullandım :) )

Sponsorluk değil aslında. Yüzme havuzu inşaatının çatısını yapacağız. İşin bedeli 110 Eur+KDV. Ama biz 70 Bin Eur yu bağışlamak istiyoruz.

HAYRAT ' Alıntı:
Sponsorluk değil aslında. Yüzme havuzu inşaatının çatısını yapacağız. İşin bedeli 110 Eur+KDV. Ama biz 70 Bin Eur yu bağışlamak istiyoruz.
Spor tesisi tanımına giriyorsa sponsorluk harcaması oluyor.

Mohicans ve Koraykarakaya teşekkür ederim.

Dediğim gibi aramızda sözleşme var. Sözleşmemizde bağış yazıyor, kulup bize bağış karşılığında makbuzda verecek onda da bi sıkıntı yok.

Ben daha yazamadan cevap geldi, sponsorluk sözleşmesinin unsurlarından hiç biri yok, KVK md.10/b'yi kullanmak mümkün değil. Konuyu tekrar değerlendirmemiz lazım.

Yüklenim sözleşmesi haricinde ayrıca bir sponsorluk sözleşmesi var mı yok mu? Benim anladığım kadarıyla yok. Bunu kesin olarak belirleyelim ona göre doğrusunu anlatmaya çalışacağım.

Sponsorluk yaptığınız yer, Akredite Yüzme havuzu amatör spor kulubüyse, Bu yüzme havuzu tesisi (spor tesisi olmasından dolayı ) yapımından dolayı bu kapsama girer diye düşünüyorum.

koraykarakaya ' Alıntı:
Yüklenim sözleşmesi haricinde ayrıca bir sponsorluk sözleşmesi var mı yok mu? Benim anladığım kadarıyla yok. Bunu kesin olarak belirleyelim ona göre doğrusunu anlatmaya çalışacağım.

Evet yok. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor.

Galatasaray Spor Kulubü Kalamış Su Sporları Teisis Engin Bora Yüzme Yavuzu Binası

Yüzme kulupte amatör bir dal bu arada..

6/6/2004 tarih ve 25494 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğine göre sponsorluk anlaşması yapmanız gerekiyor. Bunu yapmanız halinde yukarıdaki şekilde yapabilirsiniz.

Mohicans sponsorluk kurumu bağış, yardım ve hatta reklamdan tamamen ayrı bir şey. KVK 1 Nolu Tebliğde belirtildiği üzere ayrıca yönetmeliği var, o yönetmelikte usul ve şekil şartları var, Gençlik ve Spor GM'ye sözleşmenin tescil edilmesi var, var da var. Bizim tartıştığımız konuda bunların hangisi var,hiç biri.

Bu durumda olsa olsa kamu yararına çalışan bir derneğe 70.000 EURO bağış yapılmış olabilir ki, bu durumda KV beyannamesi üzerindeki indirim md.10/b'ye göre değil 10/c'ye göre olur. 10/c'ye geçtiğimiz anda spor branşının önemi de kalmıyor amatör mü,profesyonel mi diye.

Şimdi gelelim yapılması gerekene. Yapacağınız faturanızı 110.055.EURO üzerinden kesin, hasılat olarak kayda alın. Daha sonra 70.000-EURO bağış için klüpten bağış makbuzu alın, bu 70.000.-EURO'yu KKEG olarak kaydedin, kurumlar vergisi ve geçici vergi beyannamelerinde kurum kazancını %5'ni geçmemek kaydıyla beyanname üzerinden indirim konusu yapın. Kurum kazancı ne demek derseniz onun formülü de; İndirilebilecek bağış ve yardım tutarının tespitinde esas alınan kurum kazancı, zarar mahsubu dahil giderler ile iştirak kazançları istisnası düşüldükten sonra, indirim ve istisnalar düşülmeden önceki [Ticari bilanço kârı ? (iştirak kazançları istisnası + geçmiş yıl zararları)] tutardır.

Bu durumda olsa olsa kamu yararına çalışan bir derneğe 70.000 EURO bağış yapılmış olabilir ki,

Evet kamu yararına çalışan bir derneğe yapıyoruz biz bu bağışı.

GS zaten kamu yararına çalışan bir dernek olduğu için problem yok o o konuda, lütfen sponsorluk ile ilgili her şeyi unutun sizin durumunuz ile hiç alakası yok.

koraykarakaya ' Alıntı:
GS zaten kamu yararına çalışan bir dernek olduğu için problem yok o o konuda, lütfen sponsorluk ile ilgili her şeyi unutun sizin durumunuz ile hiç alakası yok.

Tamam teşekkür ederim. Bu durumda 110.055 Eur+KDV kesiyoruz. 70.055 Eurluk bağış makbuzunu alıyoruz dernekten. Beyannamede KKEG 70055 gösteriyoruz. Sonra indirim kısmına 70055 yazıyoruz.

Ancak bu rakam ( 70055 eur) kurum kazancının %5 i geçmesi halinde sadece %5 lik kadar olan kısmı indirim yapabiliyoruz.

Doğru mudur?

koraykarakaya ' Alıntı:
KVK 1 Nolu Tebliğde belirtildiği üzere ayrıca yönetmeliği var, o yönetmelikte usul ve şekil şartları var, Gençlik ve Spor GM'ye sözleşmenin tescil edilmesi var, var da var. Bizim tartıştığımız konuda bunların hangisi var,hiç biri.
Sayın Hayrat,
Bunları yapmak için hala geç kalmış değilsiniz. Yapmanız gereken Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliğine uygun hareket etmek olacaktır. Sponsorluk anlaşması yapmanız halinde %100 indirim yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

1-Evet Sayın Hayrat, aynen söylediğiniz gibi yapacaksınız.

2-Artık sponsorluk sözleşmesi yapmak için çok geç onu en baştan düşünmek gerekirdi. Neden derseniz sponsorluk yönetmeliğinin 7'nci maddesine bakalım.

Gençlik ve spor tesislerinin yapımı ile ilgili her türlü proje Genel Müdürlük tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya esas kabul edilir. Bu yapıların ruhsat, yapı kullanma izin belgeleri ve diğer teknik işlemler, esas olarak sponsorlar veya görevlendireceği kişi veya kurumlarca ya da uygun görülmesi halinde Genel Müdürlükçe takip edilip sonuçlandırılır.
Gençlik ve spor tesislerinin yapımı, ikmali, bakımı ve onarımları ile ilgili kesin hesap, tasfiye, geçici ve kesin kabul işlemleri ile ilgili uzman kişi, kurum veya kuruluşlarca hazırlanan belgeler Genel Müdürlükçe incelenip, uygun görülmesi halinde işlerlik kazanır.
Yapılacak inşaatların teknik kontrolü ile teknik denetimi sponsorlarca uzman kişi, kurum veya kuruluşlara yaptırılır. Bu kişi, kurum veya kuruluşlar tarafından hazırlanan mali ve teknik belgeler 30 gün içerisinde Genel Müdürlüğe gönderilir.
Bir sözleşmeye dayalı olarak devam ettirilen yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde mevcut sözleşmelere uygunluk içerisinde yüklenicilerin muvafakati alınarak sponsorluk hakkı verilebilir.
Yıllara sari yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde her yılın sonu itibari ile yapılan imalat miktarları esas kabul edilerek harcama belgeleri düzenlenir.
Gençlik ve spor tesislerine sponsorluğun nakdi yapılması halinde yürürlükteki mevzuata göre işlem yapılır.

Maddede inşaatın dahan proje aşamasından itibaren GSGM nin onay ve takibinde olacağı belirtilmiş,oysa burada inşaat bitmek üzere.

Tabi bir de madde metninde "Bir sözleşmeye dayalı olarak devam ettirilen yapım, ikmal, bakım ve onarım işlerinde mevcut sözleşmelere uygunluk içerisinde yüklenicilerin muvafakati alınarak sponsorluk hakkı verilebilir." denilmektedir, ancak bu saatten sonra sponsorluk onayı verirler mi bilmiyorum. Ayrıca yine KVK Tebliğine göre şirketinizin adının tesisle birlikte anılması şartı var ki, bunu da klüp kabul etmez büyük olasılıkla.