Analık Ödemesi-Evlilik Nedeniyle İstifa

Değerli Arkadaşlar

İş kanunu ve SSK konununa çok vakıf olduğum söylenemez.Bir sorum olacak şöyle ki

Eşim evlilik nedeniyle istifa verip işten ayrılacak.Kıdemini alabilmesi için 1 yıllık süre dolmadan dilekçesini verdi.
Bu konuda bir sıkıntı olmadan tazminatını alacağını düşünüyoruz.İki aylık ihbar önelini dolduracak ve sonra işten ayrılacak.İşten çıkacağı tarihi temmuz ayına denk geliyor.Ancak eşimin gebelik durumu söz konusu olduğu için işten çıkış tarihinden 1-2 ay sonra nasip olursa doğum yapacak.İstifa nedeniyle iş akdi bitmiş oluyor.
Şimdi doğumdan önce 8 ve sonrası 8 haftalık süreye tekabül eden sürelere istinaden
analık parası diye tabir edilen ödemeden yaralanabilecek midir? Yada başka hakları varmıdır?

Araştırdığıma göre doğum öncesi 120 günlük analık primi ödenmiş olması yeterli deniliyor.İş akdi hangi nedenle fesh edilirse edilsin bu uygulamadan faydalanabilir deniliyor ama sizlerle paylaşmak istedim

Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Ynt: Analık Ödemesi-Evlilik Nedeniyle İstifa

O ödemenin adı analık ödemesi değil, geçici işgöremezlik ödeneğidir.
Raporu aldığı tarihte,işyeri çalışanı değilse, o ödemeyi alamaz diye biliyorum.

Ynt: Analık Ödemesi-Evlilik Nedeniyle İstifada Geçici İşgörememezlik (Doğum)

Geçici iş göremezlik ödeneği,peki kanunda yazan doğumdan önceki 15 ay içinde 120 günlük analık sigortası primi ödenmişse bu haktan yararlanır diye okudum.
Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım istiyorum.

120 gün prim ödeme şartı 90 güne düşürülmüştür fakat ödenegin alınanbilmesi için hastalık yada analık hallerinden dolayı çalışamaz durumuna düşmelidir. burda istifa duruma sözkonusu

selam

ckeser arkadaşım sizin bahsettiginiz ödenek emzirme ödenegi onu alabiliyosunuz ama diger geçiçi iş göremezlik ödeneginden yararlanamıyosunuz.

Günaydın

? Doğumdan önce işten ayrılan kadın işçi geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi?
Sigortalı kadın işçinin doğum istirahatine ayrılmadan önce işten ayrılması durumunda ( geriye dönük son 1 yılda 90 gün prim ödeme gün şartını yerine getirmiş olsa dahi ) geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanması mümkün değildir. Bu durumda olup işten ayrılan kadın işçinin sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün olmakla birlikte geçici iş göremezlik ödeneğinden de yararlanması mümkün değildir.
Ancak, Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.

Yani rapor açıldıktan sonra ayrılsa istirahat süresince ödenek çıkıyor.

Teşekkürler

Merhaba
Eşiniz Temmuz ayında işyerinden istifa eder ve ayrılırsa doğum yapacağı dönemde aktif çalışan olarak gözükmeyecektir.
İşgörmezlik ödeneğini yani doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta çalışan ve ücretsiz izin (İstirahat)'e ayrılan çalışanlar için geçerlidir.
Siz sadece emzirme yardımı alabileceksiniz.

İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler

iyi çalışmalar dilerim..

sadece çalıştığı sürenin iş göremezlik ödeneğini alabilir. Çıkışından sonraya denk geleni alamaz.