"Analık" Sebepli İstirahat Günleri Nasıl Giriliyor ?

22 haziran 2013 tarihinde "analık" raporu alan bir sigortalı için e-istirahat (Vizite Giriş Sistemi - SGK) üzerinden nasıl bir yol takip etmemiz gerekiyor? haziran ayı aylık sigorta bildirgesini onaylarken yanlış bir şey yapmamak adına soruyorum. sonuçta bu rapor sistemde sadece başlangıç tarihi ile görünüyor. bitiş tarihi yok malum. ve sistemde "şu tarihler arasında çalışmamıştır" diye onaylamam gerekiyor.

şimdiden teşekkür ederim...

Onaylama anlamında şu an için yapacağınız bir şey yok. Doğum gerçekleşince doktor doğum sonrası izninin bitip iş başı yapacağı tarihi yazacak raporda. Velhasıl siz doğum sonrası raporun bittiği tarihten sonra elektronik ekrandan onaylayacaksınız.

Aylık bildirgeleride 01 İstirahat koduyla vereceksiniz. Eksik günlerin ekine raporu koyarak her ay vereceksiniz.

doğum yapılan hastanenin farklı olması durumu

İyi günler.
Sanırım burada önemli bir husus daha var.
İş görmezlik raporunun alındığı hastane ile doğum yapılan hastanenin farklı olması durumunda, doğumdan sonra rapor sonlanmıyor.
Bildiğim kadarıyla personelin doğum raporu ile birlikte iş görmezlik aldığı hastaneye gidip raporu işletmesi gerekiyor.
Bu konuda ayrıntılı bilgisi ya da tecrübesi olan var mıdır acaba?
Teşekkürler.

hmmm. yani her halukarda sigortaya eksik gün evrağı götüreceğiz ya da göndereceğiz öyle mi?

İadeli taahhüt ve taahhütlü gönderi süre sonrasında dahi kurumun eline geçse süresinde kabul edilir, diğer yöntemlerde ise süresinde kuruma ulaşmayan gönderi için ipc kesilebilir.
Not; Zamanında ulaşmayan ve içeriğinde sonradan düzenlenebilecek belge olan ek-10 için aylık bildirim için düzeltme verilme zaorunda kalınacağı için ipc sözkonusu.

Kargo şirketleri geçirsiz derken; iade taahhütlü posta gönderiminde teslim tarihi kabul edilirken, kargo ile gönderim tarihi kurumun yada alıcının elden teslim aldığı tarihtir. Haliyle buda ne zaman olacağı belirsiz.
Yoksa kargoyla gönderim de söz konusu. Ki doğum raporundan dolayı 23 ünden sonra teslim olsa da ipc söz konusu değil.

merhaba. 05 TEMMUZDA kişi doğum izni almış (doğum olmadı henüz) . bildirim yapacakmıyım belli sürede? sgk sitesinden yapılacak işlem varmı?

doğum dan önce çalışamaz raporu muhasebe geldiginden itibaren 5 gün sürede ssk sitesine işlemelimiyim ?

benzer bir durum bu.

ssk sisteminde "raporun bitiş tarihi" de girilmesi gerektiğinden otomatikman bu işlemi zaten yapamıyoruz... bence bunu en son, yani rapor tamamlandığı zaman yapabileceğiz...

benim bu analık izni ve süt izni ile ilgili karmaşık bir durumum var.
ben 02/09/2012 de ankarada doğum yaptım.
o tarihte özel bir hastanede sgk lı olarak çalışmaktaydım.
05/11/2012 tarihi itibarıyla yasal analık iznim bitti.
3ay ücretsiz izin kullanarak 04/02/2013te işe başladığım süreçte günlük 1,5 saat süt iznimi kullanırken devlet memurluğuna atamam oldu.07/06/2013te de 4b li memur olarak göreve başladım.bu süreçte de günlük 1,5 saat süt iznimi kullanmaya devam ediyorum ama bitiş süreci ile ilgili sicil birimi ile anlaşamıyoruz.
sicil birimi diyorki doğum yaptığınızda ssklı olduğunuz için süreniz 02/09/2013te bitiyor.
ben de diyorum ki madem artık devlet memuru statüsündeyim yasal hakkım olan 05/11/2013e kadar süt iznimi kullanmalıyım?
burdaki muallak durumu nasıl çözebilirim
bana yardımcı olursanız sevinirim

Süt izni çocuk 1 yaşına basıncaya kadardır. 02/09/2012 doğum oldu ise 01/09/2013 son gündür.

Ben soru sormak istiyorum.mesaj olarak göndermedim.ben doğum yaptım. Doğum öncesi aktarma raporu sistemde görünüyor ama doğuma 3 hafta kala aldığım rapor sistemde görünmedi. Işveren bunu manuel girdi fakat rapor sistemde yine görünmüyor.benim raporum bitti ve 9 ocakta işe başladım. Bununla ilgili bi bilginiz varmı? Işe başladığıma dair bildirim nasıl yapılıyor?

Ben soru sormak istiyorum.mesaj olarak göndermedim.ben doğum yaptım. Doğum öncesi aktarma raporu sistemde görünüyor ama doğuma 3 hafta kala aldığım rapor sistemde görünmedi. Işveren bunu manuel girdi fakat rapor sistemde yine görünmüyor.benim raporum bitti ve 9 ocakta işe başladım. Bununla ilgili bi bilginiz varmı? Işe başladığıma dair bildirim nasıl yapılıyor?

Rapor elektronik ortama girilmemiş olabilir.Manuel rapor girişi bölümünden raporu girmeniz yeterli.