fonradar

Anasözleşme Tadili

Yeni TTK'ya göre bir Ltd.Şti.Anasözleşmesindeki 2. ve 3.maddesini değiştirmek istiyor. Alacağı Kararda Eski ve Yeni şekil mi yazacak? Yoksa sadece karara yeni şekilmi yazılacak. Bir de eskiden Tadil metni isteniyordu ( noter onaysız, sadece imzalı) Yeni uygulamada da isteniyor mu? Yönetim kurulu kararında Amaç ve konularında değişecek maddeler Eski-Yeni şeklinde yazılması gerekiyorsa Eski şekline son değişiklik, sicil gazetesi tarih-sayı-sayfa no yazılsa ve yeni şekli ayrıntılı yazılsa ATO sicil kabul ediyor mu?

Üstad selamlar
Genel kurul kararı alacaksınız.Bu karara sadece değiştireceğiniz maddelerin YENİ ŞEKLİ'ni yazacaksınız.
Bu kararı noterden tasdik edeceksiniz.
Bu karar bilgilerini ve içeriğini MERSİS sistemine girerek, mersis üzerinden sicil onayına gönderecek ve onay talep numarası alacaksınız.
Sonra dilekçe ve kararı Oda'ya giderek tescil edeceksiniz.
Şayet ana faaliyet kodunda(nace) değişiklik isterseniz, değişiklik talebini önce vergi dairesine bildirecek ve vergi levhanızı güncelleyeceksiniz.
Sonra "nace değişiklik talep formu" ve ekine vergi levhasını ekleyerek tekrar odaya göndereceksiniz.Oda'da nace değişiklik işlemini yapacak.
Alacağınız örnek kararı ekte gönderiyorum.
Saygılar

Ekli dosyalar

• örnek karar.jpg
    örnek karar.jpg
    41.8 KB · Görüntüleme: 13
Üstad selamlar
Genel kurul kararı alacaksınız.Bu karara sadece değiştireceğiniz maddelerin YENİ ŞEKLİ'ni yazacaksınız.
Bu kararı noterden tasdik edeceksiniz.
Bu karar bilgilerini ve içeriğini MERSİS sistemine girerek, mersis üzerinden sicil onayına gönderecek ve onay talep numarası alacaksınız.
Sonra dilekçe ve kararı Oda'ya giderek tescil edeceksiniz.
Şayet ana faaliyet kodunda(nace) değişiklik isterseniz, değişiklik talebini önce vergi dairesine bildirecek ve vergi levhanızı güncelleyeceksiniz.
Sonra "nace değişiklik talep formu" ve ekine vergi levhasını ekleyerek tekrar odaya göndereceksiniz.Oda'da nace değişiklik işlemini yapacak.
Alacağınız örnek kararı ekte gönderiyorum.
Saygılar
Teşekkürler. Bir sitede karar Eski şekli-Yeni şekli olarak yazılmıştı, kafam karıştı. Bir de ayrıca tadil yazısı verilmiyor. Doğru mu anladım

Hayır üstad.O bilgiler yanlış.Ama tabi her şehrin uygulaması farklı olabilir.Ben size İstanbul uygulamasını yazdım.Ankara daha farklı bilgiler istiyor olabilir.

Değiştirilen maddelerin eski şekli mersis de yok ise sicil eski ve yeni hali isteyebiliyor.
Eski firmalarda bu yaşanıyor.
Başıma geldi ordan biliyorum

Üstat Ankara'da Oda'ya danışarak işlemi yapmanız daha sağlıklı olacak bence.
tadil yapacağınız firmanın
1- Kuruluş gazetesine bakın
2- Veya daha önce aynı konuda tadil yapılmışsa o gazeteye bakın.
Eğer o gazetelerde bu maddeler aynı şekilde yazılıysa tadil metnini dediğimi şekilde hazırlamanız yeterli olacaktir.Çok tereddüt ediyorsanız odaya gidip danışın derim.