fonradar

Anonim Şirket %25 Sermaye Taahhüdü

merhaba,

Anonim Şirketlerde kuruluş tescilinden önce taahhüt edilen sermayenin ¼’ünün (%25) ödeme zorunluluğu devam ediyor diye biliyorum ama kalktı diye duyum aldım, internetten araştırma yaptım ama kararnameye ulaşamadım. Kararname çıkmış ( kendi duyumum sadece)
bununla ilgili bilgisi olan arkadaşım var mı?

limited şirketler için kalktığını biliyorum ama A.Ş. ler için devam ediyordu

birde sayın arkadaşlar, şirket tescilden evvel bu %25 i ödemediyse sermaye artırımı yapabilir mi?

+ Benim de bildiğim kadarı ile kalkmadı, devam ediyor. İto'ya baktım, istenen evraklar arasında da yazılı halen.
+ Ayrıca ödenmemiş sermaye varken nakit sermaye artırımı yapılamaz diye biliyorum.

Ödenmemiş sermaye tamamlanmadan yeni sermaye artırımı yapamazsınız. Sermayenin ödendiğine dair raporu neden yazıyoruz?

sermaye artırımında artırılan tutar ne kadar artarsa harç o kadar çok mu tutar.. yani atıyorum 25000 TL artırmayla 50000 TL artırma da harç aynımıdır. Ticaret odasından telefonla bir türlü ulaşamadım da belki bilgisi olan vardır.

Tabiki rekabet kurumu payı, artırılan tutar üzerinden alınıyor. Bu durumda da artırılan sermaye ne kadar artarsa ödeyeceğiniz harç tutarı da o kadar artar.
Ancak tescil harçları değil, rekabet kurumu payı artar. Onbinde 4'tü sanırım.

anonim şirketlerde sermaye blokesi devam ediyor.
sermaye arttırım da da rekabet ödemesionbinde dördünün artan kısım kadar ücreti çıkar
ilan ücreti ne kadarsa o çıkar
ayrıca odanın almış olduğu hizmet bedeli
eski sermaye ödenmeden arttırım da yapılamaz