fonradar

Anonim Şirket Ortaklık Yetkileri

arkadaşlar iyi günler,
bir anonim şirketin ortaklarının eşit %40 hisseleri mevcut. şirketin diğer ortaklarına karşılık tek bir ortak tek başına şirketteki yaptırım gücü nedir.
yani hukuki olarakda değerlendirebiliriz, bir suistimal söz konusu.
teşekkürler, acil cevaplarınızı bekliyorum.

Türk Ticaret Kanunu'nun 317. maddesine göre; anonim şirket, yönetim kurulu tarafından idare ve temsil olunur.

Aynı Kanunun 319. maddesine göre de; ana sözleşmede, yönetim ve temsil işlerinin, yönetim kurulu üyeleri arasında taksim edilip edilmeyeceği ve taksim edilecekse, bunun nasıl yapılacağı belirlenir.

Yönetim kurulunun en az bir üyesine de; "şirketi temsil yetkisi" verilir.

Şirketinizin ana sözleşmesinin Temsil ve İlzam ile ilgili kısmı okumanızı tavsiye ederim..

Kolay gele..

Pek anlayamadım soruyu söz konusu ortağın hisse oranı nedir.??Detaylı olarak yazarsanız size açıklayıcı cevap verebilirim

ortada bir suistimal var ise, şirket ortağı olarak defter ve belgeleri herzaman inceleme yetkisine sahipsiniz. hisse oranınınız çok önemli değil. avukata gidin mahkemeleşin.

saygılar

Ayrıca azınlık hissesi hakları var. Genel kurul toplantısı isteyebilir. Yönetimi ibra etmeyip, şahsi sorumluluk davası açılabilir.

teşekkürler arkadaşlar.
ortağın hisse oranı %20 toplam beş ortaklı bir aş. bu ortak yönetim kurulunda iken aczedilmiş. ortaklık haricinde şirketten söz sahibi değil aktif olarak. defter ve kayıtlarda usülsüz bir durum söz konusu değil.
bu azınlık hissesi hakları ile ilgili tam bilgiyi nereden alabilirim
iyi çalışmalar