Anonim Şirkette Hisse Devri

Üyelik
11 Haz 2009
Mesajlar
2
Kolay Gelsin,

Anonim şirkette yönetim kurulu olmayan bir hissedarın yaptığı hisse devrine yönetim kurulu onay vermezse hisse devri geçerli olurmu?
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

hamiline hissse senedi varsa gerek yok
fakat nama yazılı hisse senedi ile yeya hisse senedi olmayan payın devrinde
1-devir sözleşmesi (notere gerek yok)
2-pay defterine işlenmesi
pay defterine işlenmesinde de sanırım diğer ortakların önemi yoktur devir alan ile devir eden pay dafterine işlerse yeter
tabi a.ş.lerde en önemlisi anasözleşmede hisse devir ile ilgili hüküm varsa ona göre yapılmalı ben eğer anasözleşmede bir hüküm yok diye cevapladım
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

APAÇİ ' Alıntı:
)
2-pay defterine işlenmesi
pay defterine işlenmesinde de sanırım diğer ortakların önemi yoktur devir alan ile devir eden pay dafterine işlerse yetertabi a.ş.lerde en önemlisi anasözleşmede hisse devir ile ilgili hüküm varsa ona göre yapılmalı ben eğer anasözleşmede bir hüküm yok diye cevapladım


Sizce her ortağın ayrı pay defteri mi olur?.


Pay defteri bir tanedir. Şirket genel merkezinde bulunur. Pay defterine yapılan kayıtlar Yönetim Kurulu onayı ile olur.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

sayın nguroy
anasözleşmede devir ile ilgili hüküm yoksa şart yani ve ortak hissesini sözleşme ile devretmiş ise yönetim kurulu pay defterine pay devrini onaylamak zorunda mı yoksa istemedikleri takdirde onaylamaktan kaçınabilirler mi
yani yönetim kurulu devir şirkete karşı geçersiz olsun diye onaylamama hakkı var nı?
benim bildiğim eğer anasözleşmede herhangi bir engelleme yoksa mecburen onaylayacaklar
Teşekkürler
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

Bu konu ilginç;;


Şimdiye kadar hiç karşılaşmadım. Limited şirkette ortakların rızası şarttır.
Aş de ise hamiline ve borsaya kote çok ortaklı ise sorun yoktur. Ancak diğer hallerde devreden ve devir alan hissedar şirkete bilidirim yaparak pay defterine işlenmesi talep eder. Yönetim Kurulunun red hakkı varmıdır?
Konuyu inceleyip tekrar yazıcam.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

Nama yazılı hisse senedi devri
Nama yazılı hisse senetlerinin devri, hisse senedinin arkası ciro edilerek, senedi devir alana teslimi ile gerçekleşiyor (TTK Md. 416), Ancak, bu devir işleminin şirkete karşı hüküm ifade edebilmesi için şirketin pay defterine yazılması gerekiyor.
Pay defterlerine yapılan bu kayıtlar, hisse devirlerinin şirkete karşı ileri sürülebilmesi için, açıklayıcı nitelikte olan bir şekil şartı. Pay defterine yapılan kayıtların geçerli bir devir işlemine dayanması gerekir. Pay defteri resmi bir sicil olmadığından, geçersiz bir pay devrinin pay defterine kaydedilmesi hisse devri alanı pay sahibi yapmaz.
Yönetim kurulu ana sözleşme hükümlerine aykırı olarak yapılan hisse devirlerini pay defterine kaydetmeyebilir. (TTK. Md. 418)
Örneğin; şirket ana sözleşmesinde hisse devirlerinin yalnızca doktor ünvanına sahip kişilere yapılabileceği belirtilmiş olduğu halde, öğretmen ünvanına sahip olan birine yapılan hisse devrini, yönetim kurulu pay defterine kaydetmeyebilir

Türk Ticaret Yasası'nın 416. maddesine göre "nama yazılı hisse senetleri esas mukavelede aksine hüküm bulunmadıkça devrolunabilir.



Devir ciro edilmiş senedin devir alana teslimi ile olur. Şu kadar ki devir şirkete karşı ancak pay senedine kayıtla hüküm ifade eder".



Bu hükme dayanarak, anonim şirketlerin ana sözleşmelerinin hisse senetleri maddesi genellikle şu şekilde düzenlenmektedir.



"Hissedarlar hisse senetlerini satmak istedikleri taktirde bu devir ancak yönetim kurulu kararı ile ve işlemin pay defterine yazılması ile hüküm ifade eder. Yönetim kurulu sebep göstermeden pay devrini onaylamayabilir."
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

Bu hükme dayanarak, anonim şirketlerin ana sözleşmelerinin hisse senetleri maddesi genellikle şu şekilde düzenlenmektedir.



"Hissedarlar hisse senetlerini satmak istedikleri taktirde bu devir ancak yönetim kurulu kararı ile ve işlemin pay defterine yazılması ile hüküm ifade eder. Yönetim kurulu sebep göstermeden pay devrini onaylamayabilir."

BURDAKİ YAZIDA "anasözleşme maddesi genelllikle şu şekilde düzenlenir deniyor"
yani eğer yönetim kuruluna "sebep göstermeden onaylamayabilir" diye anasözleşmede yetki verilirse bu yetkiye dayanarak onaylamayabilir
fakat herhangi bir kısıtlama yoksa mecbur

soruya YMM C.Akçakoca nın cevabı

A.Ş. ana sözleşmesinde hisse devri ile ilgili herhangi bir kısıtlayıcı hüküm yoksa, ortak hissesini istediğine devreder ve yönetim kurulu da bunu pay defterine kaydetmek zorundadır.
15.06.2009
 
Üyelik
7 Ağu 2009
Mesajlar
2
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

iyi günler .Benim bir sorunumu paylaşmak istedim.
babamım bir a.ş var. Babamla çok yakın bir samimiyetimiz yoktu.
paraya sıkışınca a.ş deki %65 hissesini bana devredeceğini söyledi.
bunu karşılığında bir daire mi satarak kendisine verdim.
pey defterine hisse devrini kaydetti
nama yazılı hisse devrini noter onayı olmadan yapyık.sadece imzayla .
yönetim kurulu kararı alınmadı .
burada okuduklarım dan çok net bilgi sahibi olamadım
eğer ana sözleşmede hisse devri yönetim kurulu kararına bağlı ise
hiç bir şey ifade etmiyormu bu yaptıklarım.
sadece bir kağıt parçasından mı ibaret pey defterine işlemek ve notersiz nama yazılı hisse devri.
umarım cevap alırım.çok teşekkürler.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

heralde ortada hisse senedi yoktur
o zaman
1-Devir sözleşmesi(notere gerek yok-devir alan ile veren arasında)-bunu yapmışsınız
2-Devrin pay defterine işlenmesi (burda eğer aşağıda yazan şekilde bir ibare varsa yani yönetim kurulu sebep göstermeden iptal edebilir )şeklnde

"Hissedarlar hisse senetlerini satmak istedikleri taktirde bu devir ancak yönetim kurulu kararı ile ve işlemin pay defterine yazılması ile hüküm ifade eder. Yönetim kurulu sebep göstermeden pay devrini onaylamayabilir."

o zaman devrin hükmü yoktur
diyelim devir olmadı yönetim kurulu onayı zorunluluğu var ana sözleşmede ve y.kurulu kabul etmedi
en kötü ihtimal
devir sözleşmesine dayanarak
ödediğiniz tutarı geri isteme hakkınız vardır
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

bodrum48 ' Alıntı:
iyi günler .Benim bir sorunumu paylaşmak istedim.
babamım bir a.ş var. Babamla çok yakın bir samimiyetimiz yoktu.
paraya sıkışınca a.ş deki %65 hissesini bana devredeceğini söyledi.
bunu karşılığında bir daire mi satarak kendisine verdim.
pey defterine hisse devrini kaydetti
nama yazılı hisse devrini noter onayı olmadan yapyık.sadece imzayla .
yönetim kurulu kararı alınmadı .
burada okuduklarım dan çok net bilgi sahibi olamadım
eğer ana sözleşmede hisse devri yönetim kurulu kararına bağlı ise
hiç bir şey ifade etmiyormu bu yaptıklarım.
sadece bir kağıt parçasından mı ibaret pey defterine işlemek ve notersiz nama yazılı hisse devri.
umarım cevap alırım.çok teşekkürler.
sn bodrum 48,

A.Ş.lerde hisse devri için gereken şekil şartları bellidir.
* Yönetim kurulu kararı alınması,
* Hisse devrini pay defterine kayıt etme,
* Devir sözleşmesi (serbesttir )

Yönetim kurulu kararı alınmazsa şekil şartlarında eksiklik oluşmuş olur.Devir hükümsüzdür.
pay defterine kayıtta yönetim kurulu kararı ile olur.
Ayrıca yapılan bu hisse devri ertesi sene Genel kurul yapılınca,hazirun cetveliyle onanmış olmalıdır.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

lütfen yukarıda yazılanları okuyun
yönetim kurulu şartı diye birşey yoktur
eğer anasözleşmede varsa var yoksa yoktur
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

APAÇİ ' Alıntı:
lütfen yukarıda yazılanları okuyun
yönetim kurulu şartı diye birşey yoktur
eğer anasözleşmede varsa var yoksa yoktur

Sn. apaçi,
Bu konuda verdiğiniz YMM Akçakoca'nın cevabı doğru değildir. Ben yukarda yasa maddesini yazdım. Ana sözleşmede hüküm yoksa genel hükümlere bakılır yani yasa maddesine.
 
Üyelik
7 Ağu 2009
Mesajlar
2
Ynt: Anonim Şirkette Hisse Devri

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
bodrum48 ' Alıntı:
iyi günler .Benim bir sorunumu paylaşmak istedim.
babamım bir a.ş var. Babamla çok yakın bir samimiyetimiz yoktu.
paraya sıkışınca a.ş deki %65 hissesini bana devredeceğini söyledi.
bunu karşılığında bir daire mi satarak kendisine verdim.
pey defterine hisse devrini kaydetti
nama yazılı hisse devrini noter onayı olmadan yapyık.sadece imzayla .
yönetim kurulu kararı alınmadı .
burada okuduklarım dan çok net bilgi sahibi olamadım
eğer ana sözleşmede hisse devri yönetim kurulu kararına bağlı ise
hiç bir şey ifade etmiyormu bu yaptıklarım.
sadece bir kağıt parçasından mı ibaret pey defterine işlemek ve notersiz nama yazılı hisse devri.
umarım cevap alırım.çok teşekkürler.
sn bodrum 48,

A.Ş.lerde hisse devri için gereken şekil şartları bellidir.
* Yönetim kurulu kararı alınması,
* Hisse devrini pay defterine kayıt etme,
* Devir sözleşmesi (serbesttir )

Yönetim kurulu kararı alınmazsa şekil şartlarında eksiklik oluşmuş olur.Devir hükümsüzdür.
pay defterine kayıtta yönetim kurulu kararı ile olur.
Ayrıca yapılan bu hisse devri ertesi sene Genel kurul yapılınca,hazirun cetveliyle onanmış olmalıdır.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.ne diyeceğimi bilmiyorum.
Sanırım bu devirde babana bile güvenmiyecen lafı bana cuk oturuyor.
Ne yapalım bu saaten ,yapabileceğim pek bir şey yokmuş gibi görünüyor.
Herkese mutlu ve başarılı bir yaşam dilerim.
 
Üst