AÖF mü örgün öğrenim mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: AÖF mü örgün öğrenim mi?

trattataa ' Alıntı:
http://auzef.istanbul.edu.tr/
umarım bu zihniyetin sonunu getirir bu haber..

ha bu arada bu yaşıma kadar öğrendiğim şeylerden biri şudur;
Allah kendi çabasıyla değilde , başkalarının önünü tıkayarak bir yerlere gelmeye çalışanların önlerine hep büyük sıkıntılar koyarak onları terbiye etmiştir.

tam anlayamadım bu haber hangi zihniyetin sonunu (ve nasıl) getirecek ?

Bence de tartışmasız AÖF.
Benim hayatımda yapmış olduğum en büyük hatalardan biri AÖF 3.sınıfa geçmiş iken ve o dönem büroda çalışıyorken işgüzarlık edip öss sonucu örgün öğretime kayıt yaptırmak oldu.AÖF'de iken örgün öğretim istememin sebebi etrafımda beni yönlendiren ve konu hakkında bilgilendiren kimse olmadığı için teorik eğitimimin daha sağlam olacağı düşüncesiydi.Ancak gel gör ki 4 yıllık üniversite süresince sınav dönemleri hariç toplam 4 hafta okula gitmişimdir/gitmemişimdir.
Ha bu arada ne oldu,ben lisans diplomasını 2,5-3 sene geç almış oldum,stajı geç başlatmış oldum,ruhsatı geç almış oldum bir de hepsinden kötüsü mesleğin icrasından 4-5 sene uzak kalmış oldum.

Şimdi bu AÖF ve Örgün tartışmasındaki fikrim.

Ancak mesleki olarak bugün geriye doğru baktığımda şunu çok net görebiliyorum.

Lise öğrencisi bir genç eğer ki bu mesleği yapmayı seçmiş ve bu meslekten karnını doyurmayı kafasına koymuş ise bence izlemesi gereken yol şudur;

Lise (ticaret ya da normal) + AÖF
AÖF'de iken bir büroda çalışmalı ve bu süreçte mutlaka yabancı dil olayını çözmeli.
Okulun son senesinde de mutlaka KPSS ye girmeli ve mümkünse mesleki hayatına devlette şekil vermeli.(Hesap Uzmanı,Hesap Uzman Yrd.,Kontrolör,Denetmen,nereye girebilirse artık)

Mesleğin pratiğini büroda,mevzuat kısmını devlette öğrenmiş olan kişi bu meslekte bir adım önde olur bana göre.

4 yıl ünv. + 3 yıl staj + 1-1,5 sene sınav dönemi dersek SMMM olmak için gerekli zaman periyodu ünv. sonrasında min. 4-4,5 sene.
Mesleği devlette yapınca avantan ne?Staj derdin yok,sınav derdin yok,belli bir süre sonunda (ki bildiğim kadarıyla 6 ya da 8 sene olması lazım) bazı pozisyonlar için SMMM,bazı pozisyonlar için YMM olma hakkın var.Bir yandan zaten çalışıyorsun,bir yandan da bu mesleğin olmazsa olmaz koşulu olan çevre edinme konusu otomatik olarak çözülüyor.vs.vs.vs.

Bu da bu mesleğin günümüz Türkiye'sinde bana göre en efektif süreci diye düşünüyorum.

Selamlar

.................................................................................................

stajyerzade ' Alıntı:
Günceli de takip etmiyorsun. Tüm denetim kadrosu birleştirildi vergi müfettişliği oldu.
tarihinde hesap uzmanlığını kazanan açıköğretimli olmadı.Zaten hesap uzmanlığını kazananlarçoğunlukla birkaç büyük ildeki üniversitelerin mezunlarının en üstteki yüzdelik dilimlerinden ...
3 yıl okulu uzattım...Okula uğramadım diyenler için hesap uzmanlığı ancak kaf dağının arkasındaki bir hayaldir.

Anlattıklarından şu çıkıyor;Zaten senin okumaya niyetin yokmuş.Üniversiteye, ölesine gitmişsin.Baba parası yemek tatlı gelmiş. Sonra bakmışşın durum vahim araştırken ;bari smmm olayım demissin..

iyi bir örgün üniversite ,bilinçli ve çalışkan bir öğrenci,yabancıdiller, yurtdışı deneyimi ve özel sektör de iyi ücretler...
diğerleri malesef düşük ücret ve saygınlıkta yetersizlik.(ancak babanın holdingi varsa iş değişir)
ayrıca kamuya girdiğinde 10 yıl sonra sınavsız ymm olma hakkında yok. kamunun cazibesi kalmadı.

Güncel durumu takip etmemekle eleştirebilirsin,haklı da olabilirsin.Ben konuyu 11-12 sene öncesine göre de değerlendirmiş olabilirim.AÖF mezunu olup da kimsenin hesap uzmanı olmamış olması değerlendirme için kriter değil.Hesap uzmanı ya da vergi müfettişi olmak için örgün öğrenim şartı mı var?
Ancak;
Okumaya niyetin yokmuş,
Baba parası yemek tatlı gelmiş,
Bari smmm olayım demişsin,
şeklinde bir üslupla yazarak haddini aşıp terbiyesizlik yapma.

Benim yazdıklarımdan senin ne anladığın da çok önemli değil.Okuduğunu anlamak gibi bir problemin olduğu da açık.Ben okulu falan uzatmadım.AÖF'yi bırakıp örgüne geçince AÖF'de geçen zaman boşa gitti.Bir konu var ve benim fikrimde bu.Mali müşavirlik mesleğini hangi örgün öğretim kurumunda öğretiyorlar??Ben bilmiyorum ama mutlaka sen biliyorsundur!!!!

stajyerzade ' Alıntı:
Günceli de takip etmiyorsun. Tüm denetim kadrosu birleştirildi vergi müfettişliği oldu.Tarihinde hesap uzmanlığını kazanan açıköğretimli olmadı.Zaten hesap uzmanlığını kazananlarçoğunlukla birkaç büyük ildeki üniversitelerin mezunlarının en üstteki yüzdelik dilimlerinden ...
3 yıl okulu uzattım...Okula uğramadım diyenler için hesap uzmanlığı ancak kaf dağının arkasındaki bir hayaldir.
Anlattıklarından şu çıkıyor;.................................................................................................
iyi bir örgün üniversite ,bilinçli ve çalışkan bir öğrenci,yabancıdiller, yurtdışı deneyimi ve özel sektör de iyi ücretler...diğerleri malesef düşük ücret ve saygınlıkta yetersizlik.(ancak babanın holdingi varsa iş değişir)
ayrıca kamuya girdiğinde 10 yıl sonra sınavsız ymm olma hakkında yok. kamunun cazibesi kalmadı.

var var kamunun cazibesi hala devam ediyor sınavsız ymm olamasanda

özel sektörde ciddi maaşlarla çalışabiliyorsun.

ama a.ö.f. mezunu olarak hayalden öte gitmeyeceği konusunda seninle hemfikirim.

bence burda cevap ne aöf ne örgün öğrenim. cevap insanın kendini geliştirmesi. malesef her üniversiteden mezun olan kalifiye meslek elemanı olur diye bir şey yok. ben de iktisat okuyorum. mezun olan öyle insanlar var ki bırak smmm olmayı bir ahıra bile bakamazlar açıkçası. sanmayın ki üniversiteler bize, size dolu dolu öğrenim vadediyor. örgün öğrenimden mezun olmak yetmiyor şu zamanda. bunun yanına mutlaka bir şeyler eklemen gerekiyor.

o yüzden bir yerden mezun olmanın yanında, kendimizi de gerek meslek alanında, gerek insanlık anlamında geliştirmemiz gerekiyor.

bu yüzden isteyen istediği yere girsin, mezun olsun. olsun ama işini iyi öğrensin, iyi yapsın, hakkını versin, çevreye örnek olsun.

Arkadaslar
Örgün egitimde kampüs hayatı yasarsın , ödevler projeler hazırlarsın , takımlar oluşturup sunumlar yaparsın klüplere katılıp sosyallesirsin su anda tv de gördüğün hocalarla birebir muhabbet edebilirsin
Ama daha iyi malı müşavir olabilir mısın onu kimse bilemezki zaten

sayın ant z,

bu dediğiniz de her üniversite için geçerli değil. keşke hepsi için geçerli olsa türlü sıkıntı çekmeden eğtimimize odaklansak. memleketi dışında okuyan her öğrenci ayrıca bir de geçim sıkıntısı çekmekte. yani ne kadar sosyalleşebilirsin bu ortamda orası meçhul.

kendi okulumdan biliyorum. ne ödev verdiler, ne proje istediler, ne sunum istediler...

iyi smmm olmaya gelince, dediğim gibi kendini geliştirmeye bağlı. ben 5. sınıfım okula devam etmeme kararı aldım. şu an babamın yanında çalışıyorum. kendisi smmm. işi öğreniyorum, müşteriyle diyaloğa giriyorum, getir götür yapıyorum, resmi dairelere gidiyorum, diğer elemanı izliyorum...

inanıyorum ki böyle ilerlersem iyi bir smmm olmamam için bir neden yok. okul dışında...

Bence al diplomanı bitir okulunu
Haklısın anlıyorum seni ama bence bitir bu kadar yılın bosa gitmesin
Hangi universitedesin

kesinlikle gemileri yaktım artık. o şehre, o okula dönmem. 2 yılım boşa gitmiş olacak ama, en azından işime daha sıkı sarılacağım.

Haa Açıköğretim Haa odtü ,ankara siyasal. Açıköğretim onlara 5 basar. İşletme ,iktisat için farketmez.

gerçekten de aöf örgüne bin basar. Bu örgüne gidenleri anlamak mümkün değil yaaa, daha dandik olan bi yere girmek için kendilerini parçalayıp yüksek puan alarak giriyorlar halbuki aöf ye girmek için sınava girmek neredeyse yeterli :) sonuç olarak ikiside aynı kapıya çıkıyorsa neden zamanını boşa harcayıp ders çalışasın ki ?

esperado ' Alıntı:
gerçekten de aöf örgüne bin basar. Bu örgüne gidenleri anlamak mümkün değil yaaa, daha dandik olan bi yere girmek için kendilerini parçalayıp yüksek puan alarak giriyorlar halbuki aöf ye girmek için sınava girmek neredeyse yeterli :) sonuç olarak ikiside aynı kapıya çıkıyorsa neden zamanını boşa harcayıp ders çalışasın ki ?

ders çalışmayı boşa zaman harcama olarak gören bir meslektaşım var.vay halimize....

amanın yine o konu:)

bayılıyorum bu aöf örgün kavgasına yüz yüze olsak kan bile çıkar hayretler içerisindeyim 2005 yılından beri herhalde 5000 sayfa tartışılmıştır:)

bişey üretmediğimiz için fikir üreten bir toplum olmadığımız için.. canımız sıkıldığı zamanlarda bu tür konuları açıyoruz işte... konuyu açan şahıslarda mesleki olarak bir katkı yapmadıkları ve fikir üretemedikleri için ancak bu tür konularla kendilerini tatmin ediyorlar...
çok severiz, çok sayarız, çok tartışırız bu konuyu.. tartışırız ama sadece yerimizde tartışırız.. bir ileri iki geri gideriz, sinir oluruz, öbürümüz zevkten dört köşe olur.. bu bir kısır döngü işte..
en azından bunu üretiyoruz.

mrc ' Alıntı:
esperado ' Alıntı:

ders çalışmayı boşa zaman harcama olarak gören bir meslektaşım var.vay halimize....

buradaki ironiyi anlamanızı ister ve beklerdim

Luzatez ' Alıntı:
Haa Açıköğretim Haa odtü ,ankara siyasal. Açıköğretim onlara 5 basar. İşletme ,iktisat için farketmez.

esperado ' Alıntı:

Bu cümleleri aöf mezunu olduğunuz için kuruyorsunuz zaten. !"[/font][/size][/quote]

İşletme, İktisat, Maliye herbiri başlı başına bir bilimdir. Bu açıdan genel olarak bakılırsa Örgün öğretim mezunlarının bu bilimleri aöf mezunu arkadaşlara göre daha fazla özümseyerek öğrenmeleri anormal olmasa gerek. Örgün veya aöf olsun saydığım bölümlerde temel muhasebe bilgileri öğrencilere aktarılmaktadır. Aöf okuyan arkadaşların büyük kısmı eğitim boyunca bilfiil muhasebe işinde çalıştıkları için, aöf ve örgünden yeni mezun iki arkadaşı karşılaştırdığımızda aöf mezunu arkadaşın konuya daha hakim olması da anormal olmasa gerek.

Örgün öğretimdem mezun olmak kolay değildir arkadaşlar. üniversiteyi kazanmakla da bitmiyor iş, okumak daha zor. Birçok arkadaşım birinci sınıfta tempoya dayanamayıp okulu bıraktı, bazıları 7 yılda mezun oldu bazıları mezun olamadı.

Açık öğretimli arkadaşları da küçümsemeyin, hem çalışıp hem okumak kolay değil. Birçok aöf mezunu arkadaşım var, kendilerini yetiştirmişler iyi yerlere gelmişler. Ben mezun olduktan sonra iş bulamazken onlar çoktan maddi manevi birikim yapmaya başlamışlardı bile.

Ama aöf mezunu arkadaşların örgün öğretim mezunlarını küçümsemelerini anlamak mümkün değil doğrusu,hala b,çok iş ilanında aöf hariç diye ibareler konmaktayken

Netice itibariyle mezun olmak para etmiyor önemli olan kendini geliştirmek

Örgün öğretim kişiyi meslek sahibi yapmaz, böyle bir iddası da yoktur, bu tamamen yapıştırılan bir yakıştırma, örgün öğretim teorik eğitim verir, teorik ile pratiği beraberinde götürenler teknik üniversitelerdir, konuya sadece muhasebe bürosunda çalışmak olarak bakarsanız tabi ki aöf dersiniz, aslında bu aöf nin iyiliğinden değil, kişinin hem çalışıp hem okumasından kaynaklanır. Yani sapla saman fazlasıyla birbirine karışmış bu başlık altında. Çoğu mesaj gerçekçi değil, gerçek hayat ile alakası yok, hep önyargılar , ego tatminleri......

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...