Ar-Ge indirimi

Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren mükellefimizin ar-ge kapsamında harcamaları var ancak 2011 yılında fatura kesmedi dolayısıyla kazancı yok..Kurumlar vergisi beyannamesini doldururken bu seneki arge harcamalarını nerelere kaydetmemiz gerekiyor, yardımcı olabilirseniz sevinirim..devreden ar-ge inidirimi kısm var ama emin olamadım..
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

KVK md.10'daki indirimler temel bir prensip olarak sadece kurum kazancı olduğu zaman indirilir, zarar durumunda indirilmez. Bunun tek istisnası KVK md.10/1-a'daki AR-GE indirimidir. Buna göre matrahın yetersiz olması nedeniyle ilgili dönemde indirim konusu yapılamayan tutar, sonraki hesap dönemlerine devreder.

Kısacası beyannamede Devreden AR-GE indirimi satırına yazmanız gerekir.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

ar-ge ile ilgili harcamaları 750 hs.ta takip ediyoruz ve gelir tablosunu doldururken yazmış oluyoruz, yani dönem zararında ar-ge inidirilmiş rakam da oluyor.. devreden olarak yazarsak 2 kere kullanmış olmazmıyız bu konuda ne yapmalıyız?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

AR-GE harcamalarını doğrudan gider yazıyorsanız yanlış yapıyorsunuz zaten, AR-GE harcamasını 263 hesapta aktifleştirip, amortisman yoluyla 750'ye aktarmanız gerekirdi. Buna ilişkin uygulamam 1 Seri Nolu KVK Genel Tebliğinin 10.2.6 bölümünde açıkça belirtilmiştir.

Eğer doğrusunu yapıyorsanız o zaman hem ar-genin amortismanı ticari K/Z'yi etkileyecek hem de o yıl yapılan AR-GE harcamalarının %100'ünü ayrıca beyanname üzerinden indireceksiniz.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

öyle mi, direk 750'ye atamıyor muyuz?? ar-ge personel gideri de aynı şekilde mi?? bizdeki gider ondan oluşuyor..

bir soru daha: bu sene fatura kesmedik, giderleri yaptık, sene sonunda 1/5 oranında amortismanı ayırıp 750'ye attık.. 263'teki değeri kurumlar v. beyannamesinde devreden ar-ge indirimi diye gösterdik( umarım doğru anlamışımdır)..2012 yılında şubat ayında fatura kesildi.. bu durumda biz 263'ün hepsini amortize edip 750'yemi atıyoruz , proje bittiği için? hoş teknoloji geliştirme bölgesi kazançlarını sanırım zararda olsa indirilecek kısmından indirdiğimiz için bir gelir olmayacak ama..
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Yaptığınız uygulama tamamen yanlış. Doğrusu şöyle olacak;

1-AR-GE faaliyeti devam ederken giderleri 263'te takip etmelisiniz.(Bu evrede amortisman da ayıramazsınız)

2-AR-GE faaliyeti tamamlanıp, lisans,patent v.b gayrimaddi hak elde ettiğinizde bu tutarı 263'ten 260'a naklederek amortisman yoluyla itfa etmeye başlayacaksınız ve 750'yi kullanacaksınız.

3-AR-GE faaliyeti başarısızlıkla sonuçlanırsa 263'te biriken tutarı bir seferde 750 ile kapatacaksınız.

4-Teknoloji geliştirme bölgelerinde elde edilen kazançlar 5035 sayılı Kanunun Geçici 2'nci maddesine göre 2013 sonuna kadar istisna. Ancak faaliyetiniz zarar ile sonuçlanırsa oluşan zarar Kurumlar Vergisi Kanunun 5/3 maddesi uyarınca KKEG; kar ile sonuçlanırsa beyanname üzerinden "Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde Elde Edilen Kazançlar" satırında gösterilecektir.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

Bu firma yazılım yapıyor..Kasım Aralık personel çalıştı vb hepsini 263 e atacağız yani 2011 sonunda hiç gider kalemi yani 750 hesaba birsey islemeyecekmiyiz.?Şubat'ta fatura kesilip yazılım satıldı..Ocak veya Şubat'ta yazılımın bittiğini varsayarak 263 leri amortize etmeye mı başlayacağız..fatura Şubat'ta kesilse de sonra bu sattığımızı amortize etmeye devam mı edeceğiz..cok sordum kusura bakmayın daha önce böyle mükellefim olmamıştı süre de az kaldı bunlar da bu ise Kasım'da başladılar..
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Eğer yazılımın geliştirme aşaması Ocak ayında bittiyse 2012/1 geçici vergi döneminden itibaren amortisman ayırmaya başlayabilirsiniz. Ve bu şekilde 263'ten 260 HAKLAR hesabına atılan tutarı senede %33,33 oranında 3 senede amorti edeceksiniz.
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

peki bu yazılım şubatta satılınca?? hala amorti mi edeceğiz yoksa direkt 750'ye mi atacağız??
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Geliştirilen yazılımın lisans hakkı nihai olarak mı satılacak,yoksa örneğin muhasebe programları gibi çok sayıda kişiye satılmaya devam mı edilecek?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Bu yeni bilgiye göre yapmanız gereken kayıtlar

Yazılım tamamlandığında

____________/___________
152 MAMULLER XXXX
263 AR-GE.GİD XXX

Yazılımın lisans hakkı nihai olarak satıldığında
________________________
120 ALICILAR XXX
600 YURTİÇİSAT XXX
________________________
620 STMM
152 MAMULLER XXX
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Bu durumda hayır kullanılmayacak. Ama örneğin bu bir muhasebe paket programı olsaydı ve örneğin 5.000 adet lisansı her sene 1.000 tane olacak şekilde 5.000 kişiye satsaydınız o zaman aktifteki arge giderinin amortismanını 750'ye oradan da 630'a yansıtacaktınız.

Umarım ikisini arasındaki farkı anlatabilmişimdir. :-\
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

çok teşekkürler bıkmadan verdiğiniz cevaplara çok makbule geçiyor.. o zamanşimdi kurumları veririken 263 hesabı olduğu gibi devreden ar ge indirimi olarak mı yazacağız?
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

Yine aynı firma için geçici beyanname dolduracağız.. neye dikkat etmemiz gerekiyr.. ar-ge geliri var, nereye yazmalıyız istisnadan faydalanmak için teşekkürler
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Geçici vergi beyannamesinde de AR-GE indirimi satırı var zaten, elbette AR-GE indirimi satırına yazacaksınız. 217 Nolu GVK Genel Tebliği madde 34;

"Mükellefler geçici vergiye tabi kazançlarının tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir."
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ar-Ge indirimi

benim sorduğum karı nasıl göstereceğiz, kurumlar vergisinden muaf olduğu için..
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Ar-Ge indirimi

Eski mesajları okuyunca yazılımın teknoloji geliştirme bölgesinde olduğunu hatırladım. Öncelikle bir düzeltme yapalım elde edilen gelir muaf değil istisna( Bkz. muafiyet ile istisna arasındaki farklar)

Bu nedenle istisna kazançlar bölümünde göstermelisiniz beyanname üzerinden.
 

Benzer konular

Üst