zirve

Araç Alımı Ve Ötv

Üyelik
29 Haz 2009
Mesajlar
78
Konum
İZMİR
Ana faaliyet konusu nakliye olan mükellefimiz kamyon, mikser vs. alıyor. Bazı hallerde aracın ötv si fatura içeriğinde belirtilmiyor. daha sonra vergi dairesine ödeniyor, biz de bu tutarı aracın maliyetine ekliyoruz.

2011 yılı 12. ayında alınan aracın ötv si ocak ayı başında vergi dairesine firma tarafından ödenmiş. Aracın iktisap tarihi ile ötv ödemesinin farklı takvim dönemlerinde olmasının özellikli bir durumu var mıdır?

Teşekkür ederim.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Araç Alımı Ve Ötv

1-Aracın alımında ödemiş olduğunuz ÖTV'yi maliyete ilave edebileceğiniz gibi, doğrudan gider de yazabilirsiniz. (VUK md.270)

2- ÖTV Kanunu md.2/b ve 3/a maddeleri uyarınca ÖTV açısından vergiyi doğuran olay size Aralık/2011'de teslimin yapılmasıyla doğmuş, satıcı firmanın bunu md 14/2 uyarınca size teslim etmeden önce beyan edip ödemesi gerekirdi. Ancak bu satıcı firmanın hatası, benim görüşüme göre sizin aracın alımında katlandığınız maliyetlerden biri olan ÖTV 2011 yılında maliyete ilave edilerek amortismana tabi değerin hesabında dikkate alınabileceği gibi, doğrudan gider olarak da yazılabilir.
 
Üst