fonradar

Araç amortismanı hakkında

yeis

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba
bu hafta büro açılışımı yaptım ..bundan yaklaşık 2 ay önce kendi adıma hususi bir araç almıştım..şimdi bu aracı envantere alıp giderlerini vergiden düşmek istiyorum... envantere alıp amortisman ayırabilirmiyim yada amortisman ayırmayıp sadece giderlerini vergiden düşebilirmiyim...aracı serbest meslek faaliyetine başlamadan önce almış olduğum için tereddütlerim var...fikirlerinizi bekliyorum...teşekkürler

Ynt: Araç amortismanı hakkında

Merhaba,
Öncelikle büronuz hayırlı olsun.
Aracı envanterinize alıp amortisman ve diğer giderlerini kayda almanızda bir sakınca yok.

Selamlar
Hayırlı olsun.
Aracı adınıza ne zaman aldığınız önemli değildir.Gider indirimi ve amortisman ayırımı aktife alış için belirlediğiniz tarihte başlar.Örneğin vergi dairesine 01 mayıstan itibaren adıma olan aracı işyeri faaliyetimde de kullanacağım derseniz aracın aktife alınış tarihi 01 mayıs olur.Dolayısıyla gider ve amortisman indirimide 01 mayısta başlar.Binek araçta da kıst amortisman uygulamasına dikkat ediniz.Amortisman ayırmak ihtiyari olduğu için ayırmayabilirsiniz.Böyle bir yaptırım yok.
Saygılar.

Sayın Twolf dedıklerı aynen doğrudru abımın de acılış tarıhı 01.01.2010 ve gecen bır ıkıcı el arac aldı ve malıyeye bıldırdık satış sozleşmesı tarıhı ıle hem gıderlerı işleyebılırsınız hem de amortısmanı duşebılırsınız..
Sayın Twolf'un dedığı gb aldığınız yıl için kıst ayırmaya dıkkat edınız..