Araç kiralama Hk.

Değerli forum üyeleri

Olayımız şudur...
Hadise A ve B kod adlı iki avukat arasında geçiyor (SERBEST MESLEK HESABI usulune göre)
B avukatı kısa bir süre öncesine kadar A avukatının yanında sigortalı çalışmaktaydı
İki ay önce bağımsızlığını ilan edip kendi vergi kaydını açtırdı yakın zamanda
asıl sormam gereken:
B avukat A avukata aracını kiraya veriyordu ve...
A avukatı bu araçtan dolayı stopaj ödemekteydi
ama şimdi B avukatı vergi kaydını açtırmasından ötürü aralarındaki bu durum ortadan kalktı
A Avukati şimdi aracı kendi adına kullanmaya devam edecek
bununla ilgili yapmam gereken muhasebe kaydı konusunda bana yardım edebilecek birileri var mıdır?

Ynt: Araç kiralama Hk.

Merhaba ;

snapsprovolone ' Alıntı:

Buradan benim anladığım avukat A ,avukat B'ye ait aracı kiralama sureti ile kullanıyor. Sorun yok.

snapsprovolone ' Alıntı:

Avukat A ,avukat B'ye ait aracı kullanmaya devam ediyor.

Yukarıdaki alıntı ile bu alıntı arasında avukat A açıssından fark yok ki.

Sanırım soruda bir hata var ya da ben yanlılş anladım.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

snapsprovolone ' Alıntı:

Buradan benim anladığım avukat A ,avukat B'ye ait aracı kiralama sureti ile kullanıyor. Sorun yok.

snapsprovolone ' Alıntı:

Avukat A ,avukat B'ye ait aracı kullanmaya devam ediyor.

Yukarıdaki alıntı ile bu alıntı arasında avukat A açıssından fark yok ki.

Sanırım soruda bir hata var ya da ben yanlılş anladım.

Avukat B vergi kaydını açtıktan sonra A avukatına kullandırttığı aracı geri alıyor yani A avukatının artık o araçla herhangi bir alakası kalmamakta. Asıl öğrenmek istediğim B avukatı bu aracı kendi üzerinden faaliyete devam ettirmek için muhasebesel anlamda ne gibi işlem yapması gerekiyor... mesela her iki avukat arasında herhangi bir serbest meslek makbuzu kesmek gerekiyor mu... B Avukatının bu durumla alakalı olarak serbest meslek defterine "araç" ile ilgili bir kayıt düşmesi gerekiyor mu... bunun kdv durumu nasıl olacak ?

Merhaba ;

Şimdi oldu.

Avukat B aracını geri alıyor ve kendi faaliyetinde kullanacak , bu işlemin durumunu öğrenmek istiyorsunuz.

1-Avukat B 221 seri nolu GVK tebliğinin 4/35 maddesine göre işlemini yapacak. Yani aracını vergi dairesine bildirecek ve masraflarını kayıt altına alabilecek.

2- Kdv açısından herhangi birşey yapmayacak.

3- Hem Avukat A hem de avukat B ilgili vergi dairesine/dairelerine araç kiralamayı durdurduklarını bildirecekler.

Soruların açık olabilmesi için yazdıklarımızı göndermeden önce bir kez daha okumakta fayda var ,

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Şimdi oldu.

Avukat B aracını geri alıyor ve kendi faaliyetinde kullanacak , bu işlemin durumunu öğrenmek istiyorsunuz.

1-Avukat B 221 seri nolu GVK tebliğinin 4/35 maddesine göre işlemini yapacak. Yani aracını vergi dairesine bildirecek ve masraflarını kayıt altına alabilecek.

2- Kdv açısından herhangi birşey yapmayacak.

3- Hem Avukat A hem de avukat B ilgili vergi dairesine/dairelerine araç kiralamayı durdurduklarını bildirecekler.

Soruların açık olabilmesi için yazdıklarımızı göndermeden önce bir kez daha okumakta fayda var ,

Bilgilendirmenizden ötürü teşekkür ederim...
Peki B avukat bu araçla alakalı amortisman indiriminden faydalanabilmesi için serbest meslek defterine bir bedel yazarak göstermesi gerekiyor mu? eğer göstermesi gerekiyorsa bunun için o aracın alındığı yıla ait faturayı ve faturadaki tutardan ne kadar indirerek yazabiliriz?