Araç Kiralamalarda Gider Pusulası ve Kdv Tevkifat Uygulaması

dogan76

Katkı Sunan Üye
xxx
Şirketimize vergi mükellefi olmayan bir şahıştan araç kiraladık. Gider pusulası düzenleyip, %20 stopaj beyan ediyoruz. Bazı kaynaklarda ise ayrıca 2 No.lu Kdv beyannamesi verilmesi gerektiği belirtiliyor. Bana biraz saçma geldi, yorumlarınızı bekliyorum.

Ynt: araç kiralamalarda gider pusulası ve kdv tevkifat uygulaması

brüt üzerinden kdv ayırıp bu kdvyi hem indirecek hemde 2 nolu beyan ile beyan edeceksiniz ayrıca giderpusulası kesmeyip kira kontratı ile aylık (%20 gv dahil) tahakkuk yapabilirsiniz

sn doğan76

öncelikle katma değer vergisinin konusunu teslim ve hizmetler oluşturur.

kanunun 4.maddesine göre kiralamaların hizmet sayıldığı belirtilmiştir.

istisnalara ilişkin 17.maddenin 4.bendinin d bendi sadece "İktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri" ni vergiden istisna tutmuştur.

bu nedenle gayrimenkul haricindeki kiralamalar verginin konusunu oluşturur.

16.12.1988 tarihli ve 30 seri nolu kdv tebliğinin F-1.bendinde de kiraya verenin vergi mükellefiyetinin bulunmaması halinde sorumluluk anlatılmaktadır.

saygılarımla

Sn. Kalyon 31 no.lu kdv tebliğinde ise GVK 70.maddeye göre yapılan kiralamalarda 30.nolu KDV tebliğindeki sorumluluk uygulamasının kaldırıldığı belirtilmektedir. Bu bir çelişki değilmidir.

Araç kiralamasında hem GV stopajı hem de kdv sorumluluğu vardır.

sn doğan76

31 nolu tebliğ benim yazdıklarım yönünde; gayrimenkullerin istisna olduğunu yazmıştım. ilgili tebliğ bununla ilgili.

bir önceki yazımı bir daha okurmusunuz lütfen.

orada sorumluluğun kaldırıldığı değil benim yazdığım gibi 17-4/d ye göre gayrimenkuller kiralamalarının istisna olduğu belirtiliyor.

saygılarımla