Araç Satışı Muhasebe Kaydı

"Benim 679 hesapta kayda aldığım ve gelirini orada netleştirdiğim bir kaydı 60 satışlar içinde yazmışım gibi analize kalkışmanız da ayrı bir hata. Bazı noktaları aynı paralelde görmüyoruz anlaşılan."

Örnekte satış sabit durduğu halde 12 ticari alacaklar arttığı için mali tablo çöker diyorum. Lütfen bir daha inceleyin.

Duran varlık satış tutarı 60 grubunda yokken 12 grubuna dahil dilmesi nedeniyle oluşur bu durum diyorum.

Okuyun lütfen ya;

Saygılarımla,

Sayın UZMAN,

Alışı da 320 hesaba katmıyorsunuz herhalde diye sorduğum soruya cevap verirseniz, siz de kendi cevabınızı kendiniz bulacaksınız. Yada araç satışını Ticari Saymıyormusunuz soruma da cevap vermemye ısrar ederseniz beni okumamakla suçlayamazsınız. 13 hesap gurubuna alamazsınız diyorum ona da cevap vermiyorsunuz. Bence önce siz bir enikonu okuyun sonra cevap yazın. Hala mali tablo çöker diyorsunuz tek gerekçeniz bu mu? Mali tablo analiz tekniğinden de bahsettim ben. Boşuna zaman harcatıyorsunuz.

Sayın forum2013,

Yeri burası değil ancak cevabını verelim. Evet doğrudur. İkinci el araç satışlarında ( İştigal konusu araç alım satımı olmayan işletmeler için ) KDV oranı % 1 olarak uygulanır. Esasen Arızi işlemlerde KDV uygulanmaz o da ayrı bir konu.

Sayın UZMAN,

Alışı da 320 hesaba katmıyorsunuz herhalde diye sorduğum soruya cevap verirseniz, siz de kendi cevabınızı kendiniz bulacaksınız. Yada araç satışını Ticari Saymıyormusunuz soruma da cevap vermemye ısrar ederseniz beni okumamakla suçlayamazsınız. 13 hesap gurubuna alamazsınız diyorum ona da cevap vermiyorsunuz. Bence önce siz bir enikonu okuyun sonra cevap yazın. Hala mali tablo çöker diyorsunuz tek gerekçeniz bu mu? Mali tablo analiz tekniğinden de bahsettim ben. Boşuna zaman harcatıyorsunuz.

Merhaba,

Aynı fikirde olduğum tek nokta zaman kaybı olduğu; merak ettiniz madem alışlarda 320 hesap kullanılmasında mahsur yoktur. Mali tablo analizinden söz ettim dediğiniz nakit akım tablosu için muavin hesap ihtiyacı mı. Yapmayın.

Bahsettiğiniz tablo; açılış ve kapanış bilançolarının kalemleri arasındaki artış ve azalışlardan hareket edilerek çıkartılan bir tablodur.

Eğer analiz için muavin hesap ihtiyacı doğsa idi, emin olun SPK kendine kote firmalardan bunlarında yayınlanmasını isterdi.

Sizin hayatınız boyunca mali analiz yapmadığınızı düşünüyorum. Yoksa nakit akım ve fon akım tablosunun değil Nakit Akış Tablosunun analizde önemli olduğunu bilirdiniz.

Saygılarımla,

Son düzenleme:
Sayın forum2013,

Yeri burası değil ancak cevabını verelim. Evet doğrudur. İkinci el araç satışlarında ( İştigal konusu araç alım satımı olmayan işletmeler için ) KDV oranı % 1 olarak uygulanır. Esasen Arızi işlemlerde KDV uygulanmaz o da ayrı bir konu.

İştigal konusu binek otosu kiralayan işletmeler ve araç alım satımı olan işletmeler yani binek oto alışlarında ödedikleri KDV yi indirim hakkı bulunan işletmeler; ellerinde iki yıl bulundurdukları aracı % 1 kdv ile satabilirler.

Saygılarımla,

Saygılarımla,

merhabalar soruma acil cevap verın yarıdmızı beklıyorum ..

normal satış kaydında araba satılmış içeriğini görmedim kdv yi boyle bıldırdım ba bs yapıcam zaman farketım yıl sonu kapanmıcak hes.
kdv beyanamesını duzeltmeden napıcam .. ???