fonradar

Araç Satışında Kdv

kolay gelsin..

araç satışında kaydımız doğru ama biz bu satışı kdv beyannamesinde teslim ve hizmet bölümünde gösterdik doğru mudur?

Ynt: araç satışında kdv

evet arac satıslarıda teslıme gırıyor.

bana yazılı bir belge gönderebilir misiniz çünkü beyanname bölümünde tereddütte kaldık.bazı arkadaşlar hizmet teslim bölümünde bazıları ise ilave edilecek kdv bölümünde göstermemizi söylediler.

benımde mantığıma yatan ilave edilecek kdv kısmına yazmak
ama vergı daıresı arac satısını teslım olarak kabul edıyor.
bununla ılgılı bende yazı aradım fakat bulamadım
vergı daıresı nereye ıstıyorsa oraya yazmanın daha mantıklı olacağı ınancındayım. :)

Biz şimdiye kadar hep ilave edilecek kdv şeklinde bildirdik, ve böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Araç alınırken 254 hesaba kaydediliyor, satılırken de 254 e giriş bedeli aynen kapatılıyor, amortisman ters kayıt yapılıyor, varsa yeniden değerleme de kapatılıyor. kalan fark kar yada zarar işleniyor. Peki 600 hesap nerde?? Yani satış kaydında 600 kullanılmıyor.. Ve satış kdv 391 taşıt satış kdv diye alt hesaba kaydedilerek, ilave edilecek kdv satırında yer alıyor..

Bence teslime girmez.

sayın reklilker
açıklamanızda son derece haklısınız.
fakat beyannamede teslım ve hızmet yazıyor
yanı satılan mal ve hızmet dıye ayırıma gıdılmemış

Ynt: Araç Satışında Kdv

Fason Kdv iadesinden dolayı bir firmanın kdv beyannamelerini düzelten YMM (bizzat kendisi) araba satışından doğan kdv'yi ilave edilecek kdv kısmında gösterdi.

Ayrıca bizde yıllardan beri bu tür satışların kdvsini ilave edilecek kdv de gösteririz.

Kolay gelsin.

tkank ' Alıntı:
sayın reklilker
açıklamanızda son derece haklısınız.
fakat beyannamede teslım ve hızmet yazıyor
yanı satılan mal ve hızmet dıye ayırıma gıdılmemış

peki benim verdiğim yevmiye kaydına göre ben diyorum ki ilave edilecek kdv kısmında gösterilir, teslime yazamayız... Teslim ve hizmet kısmına yazılacak diyorsanız, yevmiye dizilişini ve hangi rakamın beyannamede nerede gösterileceğini yazmanızı istiyorum.. taşıtın satışını 600 hesaba yazmayı düşünmüyorsunuzdur umarım!

Araç satışları İlave edilecek kdv de takip edilmelidir. ancak Maliye bile bu konuda tereeütte kalıp İlave edilecek kdv de neden bu kadar rakam var diye incelemeye sevk ettiği oluyormuş ama bununla ilgili yazıda okumuştum ilave edilecek kdv de hem fikir kalınmştı hatta alomaliyede bu konuyla ilgili makale yayınlamıştır

Sn.Ş.Ebru,
Hayırlı akşamlar bu konu ile ilgili olarak Sn.Nusret Kurdoğlu'nun değerli çalışmaları mevcut indirip incelemenizi öneririm.
Kısaca özetlersem:
araç satışının kaydı ;
------------------/---------------
100/101/120 v.b....................xxxx
679...............................xxx
391.............................. x
------------------/----------------
257......................................xxx
689......................................x
254..............................xxxx
------------------/----------------
İlave edilecek KDV kısmı başkaca işlevleri içerir, bu olayın konusu olmadığı için sadece yazılmamalı ve kullanılmamalı demekle geçeceğim.
Tablo 1 de muhakkak beyan edilmeli , toplam teslim kısmına dahil edilmelidir.
Böylece Gelir tablosu ile uyum tam olarak sağlanır.Bu konu ile ilgili olarak :Gelir Tabloları ilkeleri ;Bütün satışlar, gelir ve kârlar ile maliyet, gider ve zararlar brüt tutarları üzerinden gösterilirler ve hiç bir satış, gelir ve kâr kalemi bir maliyet, gider ve zarar kalemi ile tamamen veya kısmen karşılaştırılmak suretiyle gelir tablosu kapsamından çıkarılamaz.

Umarım faydalı olur.
Sakarya dan selam ve saygılar.

yuksekkaya nin yapmis olduğu muhasebe kaydi tartişmasiz doğrudur.
Beyanname düzenlerken benim tavsiyem eğer taşıt amortismanını tamamladiysa
örneğin 254:10 000 257:10 000 teslim ve hizmet bölümünde gösteriniz.
Eğer henüz ayrılmamış amortisman varsa örneğin 254:10 000 257:6 000 gibi
o zaman kdv beyannamesinde ilave edilecek kdv yi kullaniniz.

Sn.Aliihsan,
Hayırlı akşamlar.
KDV beyannamesinde Fazla ve Yersiz Hesaplanan vergiler satırı:Uygulanmaması gerektiği halde vergi uygulanmış veya hesaplanan vergi fazla tahsil edilmişse yersiz alınan veya fazla alınan vergilerin-prensip olarak (30)bu satırda beyan edilmesi gerekir.
Dahada genişletirsem,fatura ile yapılan iade tablo 1 de beyan edilir ve KDV hesaplanır.İlave edilecek KDV (30)satırı kullanılmaz.
Mükellefler mal ve hizmet alışları dolayısıyla yüklendikleri vergileri,bu alışları yaptıkları döneme ait beyannamede genel hükümler çerçevesindeindirim konusu yaparlar.Bu mal ve hizmetler daha sonra indirim hakkı tanınmayan işlemlerde kullanılabilir.Bu durumda bu vergilerin indirim hakkı kalkar ve indirim hesaplarından çıkarılmaları gerekir.Bu düzeltme için alışların indirim konusu yapıldığı dönem beyannamesine dönmek külfetli olacağından, düzeltme indirim hakkı tanınmayan işlemin yapıldığı dönem beyannamesinde gerçekleştirilir. Bu dönemde, indirim hakkı tanınmayan işlemin bünyesine giren vergiler hesaplanır ve 30. satırda beyan edilir.

Yeterli açıklama aldu kanaatindeyim.
Sakarya dan selam ve saygılar.

Sn.Alihsan,
Hayırlı günler.
Böylesine güzel temennidir, bizi buralarda yazdıran.
Sağolasın kardeşim.
Sakaryadan selam ve saygılar.