Aracılık Faturası Tevkifat.

demiral

Tanınmış Üye
117 no lu KDV genel tebliğinde belirtilen alıcılar için aracılık hizmeti (ses sanatçısı temin eden bir nevi menejerlik) veren bir şirket tebliğde belirtilen alıcılara düzenleyeceği faturada (fatura açıklaması sanatçı hizmet bedeli ) tevkifat uygulanması gerekir mi ?

İyi Günler.

117 Nolu KDV Genel Tebliğinde sadece fason işlerine aracılık tevkifata tabidir deniyor. 3.2.7 bölümünde, böyle bir aracılık hizmetinin tevkifata tabi olmaması gerekir.

117 Nolu KDV Genel Tebliğinde sadece fason işlerine aracılık tevkifata tabidir deniyor. 3.2.7 bölümünde, böyle bir aracılık hizmetinin tevkifata tabi olmaması gerekir.

sayın koraykarakaya,

Sabah'tan itibaren kanun maddeleri ve ilgili mesleki ve mali görüş kitap ve kaynaklarını okudum yakın bir kanun,çalışma ve yorum bulamadım aslında aracılık tabiirini ben söylüyorum ama aslında lügat'ta bu geçiyor firma sanatçı temin ediyor özel günlerde daha sonra fatura ediyor açıklamasıda sanatçı hizmet bedeli olarak belirtiliyor tebliğde belirtilen alıcılara bu şekilde düzenlenen faturada tevkifat olabilir mi ? olamaz mı ?

İyi Günler.

Ancak bunu işgücü temin hizmeti olarak kabul edersek olabilir. Onun kararını da vermek için şu ayrımı yapmak lazım, menajerlik şirketi örneğin alıcının sanatçıya ödediği ücret üzerinden %10'u kadar bir aracılık ücretini mi fatura ediyor, yoksa tamamını fatura ederek sonra sanatçının ücretini sanatçıya iş akdi ile mi ödüyor?

Gerçi ikincisi gerçekleşse bile yine de iş gücü temin hizmeti olmaz ama??

yoksa tamamını fatura ederek sonra sanatçının ücretini sanatçıya ödüyor?

Gerçi ikincisi gerçekleşse bile yine de iş gücü temin hizmeti olmaz ama??

Faturalandırma ve ödeme bu yönde ama yine ne örnekleme yaparsak yapalım yine tevkifata çıkamıyoruz .

Bu durumda %18'den düzenlettirmek en mantıklısı.

İyi Günler.

O zaman işte sanatçının kimin sevk ve idaresi altında çalıştığına bakmak gerek, eğer tek bir konser veriyorsa örneğin alıcının sevk ve idaresinde olduğunuz söyleyemeyiz, ancak örneğin bir otele 3 aylık olarak aynı hizmet veriliyorsa iş gücü temin hizmetinden bahsedilebilir.

Saatlik tek bir konser. Yalnız şöyle bir durum var bu sanatçının ulaşım,yemek ve konaklamasını alıcı karşılıyor burada acaba durum değişebilir mi?

İyi Günler.

sayın koraykarakaya,

ilk defa ikilem içinde kaldım adımı mı ne ileri ne geri atabiliyorum ama bence riziko etmemek ve yorum oluşmaması için faturayı organizasyon hizmet bedeli olarak düzenlettirmek en mantıklısı.

İyi Günler.