fonradar

Aralık 2009 Maliyet Muhasebesi

Ynt: Aralık 2009 Maliyet Muhasebesi

ha bu düşüncenin kaynaklarla doğruluğunu ispatlayamam. ama maliyet muhasebesinin bütünü ne bakacak olursak benim mantığım bana doğru. akademisyen değilim. ama konu konu bakacak olursan yani tümden gelim yaparsan yanlış olduğunu idda edebilirsiniz. ama bir bütün olarak sabit dig veren bir makamda ben ancak şu mantığı gütmüşlerdir diye sınavda varsayım yaptım. yoksa bende hiçbir yerde okumadım sabit DİG diye bişi. yani sabit değişken maliyet konusunda bu öğretilmedi bana. verildiysede şundan dolayıdır kesin dedim.
bir maliyet kitabı önce temel kavramlardan sonra dimm ile başlar sonra dig güg diye devam eder. maliyet sistemleri sonraki konulardır. benim bu düşüncem o en baştaki dig i anlatırken endirekt boş kapasite çıplak ücret vs vs vs gibi konulara dayanmakta. orda özü , normal tam asal değişken konularında değil. normal maliyetten sadece formülde yaralanıyorsun.
çok gittim geldim sizin gibimi yapsam böylemi yapsam diye 2 kez sildim çevirdim. ama mantığıma doğru geleni yapıyım dedim yanlışsa yanlış dedim. birde sonuç tam sayı çıkıyodu herzaman tam sayıda vardır keramet. biri 31 diğeri 32,25 miydi ne :):)

Senin geçtiğine sevindim ama bu sorunun cevabında gerçekten hata var. Bak lebib Yalkın ne der;

1.1. 2.3. Normal Maliyet Yöntemi
Normal maliyet yönteminde direkt ilk madde ve malzeme maliyetleri, direkt işçilik maliyetlerinin tamamı mamul maliyetine yüklenirken, genel üretim giderleri ise kullanılan kapasiteye düşen maliyetlerin, üretim maliyetine yüklendiği bir yöntemdir.

burda da açık ve net DİG tamamı diyor. Benimde mantığıma doğru gelen şeyler var ama kusura bakma bana göre doğru diye yazdıklarıma puan vermediler. Sen şanslı çıkmışsın yazmışın tutmuş. Gerçekten bir tane kaynak gösterin bu sorunun bu şekilde çözüldüğünü kanıtlayan ikna olucam. Yöntemin tanımına bile aykırı bu çözüm.
ben ilk girişte 7 de 4 verdim. bu benim için süper bir sonuçtu. hemde 2 dersi çalışmadan vermişin daha ne isterim.
Ben haksızlıga ugruyorum diye üzülüyorum . Yoksa giricez napalım.
Bu iki farklı cevabı bir hocaya yolladım bakalım ondan da çözüm gelsin ne olacak.
Ciddi ciddi tam anlamıyla ikna olsam dava bile açarım. O kadar bozuldum bu işe yani.

şu 2. paragrafı eksik yazmışsın ama,

2.4.Normal Maliyet Yöntemi

Normal maliyet yönteminde direkt ilk madde ve malzeme giderleri ile direkt işçilik giderlerinin tamamı mamul maliyetine yüklenirken, genel üretim giderlerinin ise kullanılan kapasite ile orantılı olarak, mamul maliyetine yüklendiği bir yöntemdir.

Yöntemin temel esası, dönemsel olarak faaliyet hacminde meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle sabit giderlerin birim maliyetler üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkileri gidermektir. (Büyükmirza, 2003)

bence her açıdan düşünelim ve gerçekten bir haksızlık veya saçma sapan bi durum varsa düzelmesine katkıda bulunalım.
seni şuan çok iyi anlıyorum çünkü herkes benim 1.soruma yanlış derken bende dehayı aramıştım biri bana sabit dig i açıklasın bu soruyu cevaplayanlar bu sabit dig i niye oraya koymuşlar açıklasınlar dedim.
sende şuanda okumadığımız bir şeyi sorguluyorsun. ufkumuz açılacaksa bence araştırma yapalım ve daha önce görmediğimiz şeyleri görmüş oluruz aralıkta gireceklere yararlı olmuş oluruz.

Kaynaklarda olmadığı için haklıyız ne desekte. Ben Aralıkta gireceğim sınava. Tesmerdeki hocalarımız soru ne isterse ona cevap verin dediler. Örneğin ücret tahakkukunu biz nasıl biliriz. Hepimiz aynı kayıtı yaparız değil mi ? Ama soru diyorsa işsizlik primlerini hesaplamayın, hesaplanmayacaktır. Onlar ne isterse ona cevap vericez.

Allah yardımcımız olsun.

haklısın tesmer hocaları maalesef böyle salık veriyor. ama bu doğru değil, verdiğin örnekte var olan bir şeyi istemiyorum diyorlar ama olmayan bişiyi isteyemezler. ne ben sınavda sabit dig i görünce varsayımlarda bulunmalı ve okumadım ama koyduklarına göre demekki şöyle bir durum var demeliyim ve bundan dolayı soruyu doğru yapmalıyım, nede başkası okumadım yanıltmak için vermişlerdir bu sorunun tek cevabı bu demeli ve bunu yaptı diye tüm sorusu iptal edilmelidir.
sınavda öyle bir psikolojide oluyorsunki bıraksalar kanunları kuralları neredeyse yeniden yazdıracak hale getiriyorlar. saçmalıklarımıza biz bile gülüyoruz. ama bu soru başka bi soru. kitaplarda açıkca yazılı olmayan ama esası başka bişeye dayanan bi soru. hem güzel bi soru hemde ucu tartışmalara açık bi soru.

bu iş çok kafamı karıştırdı. ne dogru ne yanlış bilemiyorum. Kaynak verin diyorum o da yok. Bahsettiğiniz paragrafı ben hiç görmedim görsem onu da okurdum ama ne bilim DİG tamamı diyince bence sabit yada değişken ayrımı yapmamak lazım. Ama şöyle de bir gerçek var tesmer de yapmış.
Minik yazdıklarından tesmer kursuna gittiğini sanıyorum. Ordaki hocana ulaşıp şu soruyu birde ona sorsan ne makbule geçer. Böyle bir ayrım var ve kaynaklar bunu yazmıyorsa ben napayım ki. Kendimce çalıştım ama olmadı. itiraz sonucunu bekliycem ama ondan da umudumu yitirdim açıkçası. Ama ah bir emin olabilsem
mahkemeye bile giderim. Gözüm karadır benim.
Böyle işte dediğim gibi emin olamıyorum. Arkadaşlardan biride yazmıştı. Bir hocaya göstereceğini, ben kursa gitmedim, ee üniveristeyi de bitireli çok oldu. İnternetten bir yere yolladım ilgileneceklermiş ama henüz yanıt gelmedi. Eger sorma imkanı olan varsa ve sorarsa bana çok yardımcı olmuş olur.

bende itiraz ettim bu pazartesi... sanırım artık sonuç beklemekten başka çaresi yok...
bide madem deha acıklama yapmış ve cözümünün arkasında ...dehanın olayın takipcisi olması lazım.... onların bircok öğrenciside eminim bizim gibi cözmüştür... kendi öğrencilerinin hakkını aramalılar... ayrıca deha yanlış diyede cok söylendi madem doğrular ,haksız bir itamla karşı karşıya kaldılarsa sonuna kadar gitmeliler diye düşünüyorum

benin mail attığım hocalardan cevap geldi. ( iki hoca beraber yanıtlamış ) Bakın ne der ,

Arzu hanım Merhaba,

Ender Bey ile gördümüz kadarı ile sorunun temelinde bir yanışlık var "direkt işçilik giderleri sabit gider olamaz", tamamı değişken gider olmak zorunda fakat soruda direkt işçilik giderleri sabit gider olarak gösterilmiş. Aslında endirekt işçilik giderleri değişken veya sabit gider olabilir.Soruda bir baskı hatası sonucunda direkt ve endirekt işçik rakamları yer değiştirmiş olabilir. Soru bu noktada çok zorlama bir soru olmuş.Dehanın çözümünde sanırım direkt işçilik giderleri değişken olarak düşünülerek soru cözülmüş ve bizim bu noktada ki görüşümüz TURMOB un sorusunda bir yanlışlık olduğu noktasında.

Ben nalan hocaya da mail attım. İnşallah cevap verirde iyice emin oluruz. Ben dava açmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Tabi itiraz sonuçları açıklansın da ona göre.

çabaların için tebrik ediyorum akkaya arkadaşım.... dehanın acıklaması ve senin bu araştırmalarının sonucunda bende iyice bir haksızlık olduguna emin oldum ve iyiki itiraz etmişim diyorum ama eğer sonuç olumlu olmassa gercekten büyük haksızlığa uğramış olucaz... ve haklıyken bu dersten kalmak ve bidaha çalışmak zorunda olmak çok zor olacak... ben bu derse bu şartlarda bidaha nasıl konsantire olur ve çalışırım bilmiyorum....

çankayadan çalıştım ve çankayada ki konu anlatımına göre soruyu çözdüm....bir çok arkadaşımızda aynı şekilde cözmüş.....ben hocaların kafasındaki konu anlatımını ve çözümünü söylermisiniz nerden okuyup çalışabilirdim ve onlara göre çözebilirdim ki....

birde itiraz eden diğer arkadaşlardan hiç yorum gelmiyor buna da şaşırıyorum.... bu kadar kolaymı hakkınızı teslim etmek.... sınavları okuyan hocalara sesimizi nasıl duyurabiliriz.... yanlış okuduklarını nasıl ıspatlarız.... mahkeme işi çok zor ve uzun... buna zamnımız yok ki... aralıkta sınav var.... ve ben geçer kağıt verdiğim bu dersse bidaha çalışıp girmek istemiyorummmm :mad: :mad: :mad:....

Teşekkür ederim. Bende anlamıyorum neden bu kadar sessiz herkes.
Recep hoca da bana bu maili yolladı.

Bana telefon edin hemen yanıt vereyim
Prof.Dr. Recep ŞENER
Muğla Üniv. - İ.İ.B.F.
İşletme Bölüm Başkanı

Aradım hemen derki; DİG sabit olmaz. Bu soru hatalı. Sen itiraz etsen ben bilirkişi olsam.Bu soruyu iptal ederim.Böyle soru sorulmaz.
Ama değişken olarak yaparsan 32,25 li sonuç doğru der.
Mahkeme yolu uzun ama ciddi ciddi düşünüyorum. Tabi bu arada gene sınava girerim.gene stres gene sıkıntı

Bu konuyu benim kadar takip eden yok ama belki sizde hakkınızı aramak istersiniz diye yazıcam.
Tesmer ankarayı aradım. Yazılı itiraz yapabiliyormuyuz diye. Hemen maliyet mi dedi.Oldukça fazla arayan varmış.
Yapabiliyormuşuz dilekçenizi yazın ve bize yollayın dedi. Komisyona iletiyoruz ve dikkate alıyorlar dedi. Ben yazıcam.

bunu öğrendiğim iyi oldu teşkkürler... .çünkü itiraz başvurusu dışında yazılı dilekçeyi olayını bilmiyordum..ve yazılı dilekçe ilede kesinlikle başvurmayı düşünüyorum.... özellikle siz söylemeden maliyet mi diye sormaları bi hayli itiraz olduğunu gösterir... dilekçe içeriği ve hazırlanması konusunda özelden sizinle görüşmek isterim.... madem itirazın dışında dilekçede yazıcaz doğru dürüst bişey olsun...

nur@L ' Alıntı:
bunu öğrendiğim iyi oldu teşkkürler... .çünkü itiraz başvurusu dışında yazılı dilekçeyi olayını bilmiyordum..ve yazılı dilekçe ilede kesinlikle başvurmayı düşünüyorum.... özellikle siz söylemeden maliyet mi diye sormaları bi hayli itiraz olduğunu gösterir... dilekçe içeriği ve hazırlanması konusunda özelden sizinle görüşmek isterim.... madem itirazın dışında dilekçede yazıcaz doğru dürüst bişey olsun...

itiraz başvurusunu normal prosedüre göre yapmıyor muyuz? dilekçe de verilmesi gerektiği ya da bu yolla daha etkin sonuçlar alındığına dair bir tebliğ, yazı falan yok. daha önce bu şekilde iki yöntemle birlikte başvuran oldu mu?

Aslında itiraz başvurusu online yapılıyor. Dilekçeye falan gerek yok, ama bu sefer istisnai bir durum var. Bu soru hatalı ve onların çözdüğü yönteme göre çözene henüz rastlamadım. ( bu konuda uzman 3 hocadan görüş aldım ve elimdeki kaynakları inceledim. )
Önceki yazılarıma da bakarsanız olayı daha net kavrayabilirsiniz.
Odaya dilekçe vermek için tebliğ falan olmasına bence gerek yok. Ben yazdım dikkate alırlar almazlar bilemem. ama dedikleri kadarıyla dilekçe yazanlar varmış ve komisyona ileteceklermiş.

1997 de ki şu maliyet sorusunu cevaplar mısınız ? (Tesmer soru kitabındaki cevabı anlayamadım, yanlışlık olabilir)

- Safha maliyet sistemini uygulayarak maliyetlerini hesaplayan X işletmesinin Esas Ür.yerinde 31 Ekim 97 deki yarı mamül stoku =200 litre (%30 tamamlanmış) , Kasım 97 de üretime başlanan 800 litre, 30 Kasım tarihinde yarı mamül stoku 400 litre( %50 tamamlanmış) . KAsım 97 dönemine ait toplam üretim maliyeti =9.360.000
İşletmenin dönem sonu yarımamül stoklarının maliyetini hesaplayınız.

the accountant ' Alıntı:
nur@L ' Alıntı:

itiraz başvurusunu normal prosedüre göre yapmıyor muyuz? dilekçe de verilmesi gerektiği ya da bu yolla daha etkin sonuçlar alındığına dair bir tebliğ, yazı falan yok. daha önce bu şekilde iki yöntemle birlikte başvuran oldu mu?
dilekçe yazmak gibi bir zorunluluk yok.... akkaya arkadaşımızın dediği gibi itiraz online yapılıyor.... ama orda isitraz sebebimizi belirtemiyoruz.... dilekçe ile neye itiraz ettiğimizi hangi kaynaklarda konu anlatımının nasıl yapıldığını ve bizlerinde bu anlatımlar ışığında soruyu nasıl cözdüğümüzü ifade etmeye çalıştık.... itirazların yanında dilekçelerimiz ile sorunun çözümünde bir hata yapıldığı konusunda ısrarcı oldugumuzu göstermek içindi.itiraz süresi doldu ama dilekçe için böle bir süre yok ...dilekçe vermek isteyenler sonuç acıklanıncaya kadar dilekçe verebilirler diye düşünüyorum.....

itirazlar ne zaman sonuçlanacak arkadaşlar bilgisi olan varmı?

yarın 2.hafta dolacak yani en az 2 haftalık zaman daha var.Olumlu olsunda 2 ay içinde açıklansın ama pek ümidim yok.

hemen her dönemde en azından 1 ders ya zorlu geçer, ya problem çıkar, yani bir şeyler olur ve o dersten muzdarip olan sayısı diğer derslere göre sayıca daha fazla olur. temmuz 2009 sınavında o ders maliyetti. örneğin kasım 2008'de ise temel hukuk'tu.

ben aralık maliyet sınavının tereddütlere mahal vermeyecek şekilde hazırlanacağını düşünüyorum.