fonradar

Aralık 2009 Maliyet Muhasebesi

Ynt: Aralık 2009 Maliyet Muhasebesi

yeterlilik ' Alıntı:
yarın 2.hafta dolacak yani en az 2 haftalık zaman daha var.Olumlu olsunda 2 ay içinde açıklansın ama pek ümidim yok.

inşallah sizin ve bekleyen herkes için olumlu sonuçlanır

sg_48 ' Alıntı:
yeterlilik ' Alıntı:
yarın 2.hafta dolacak yani en az 2 haftalık zaman daha var.Olumlu olsunda 2 ay içinde açıklansın ama pek ümidim yok.

inşallah sizin ve bekleyen herkes için olumlu sonuçlanır

Teşekkür ederim,tek dersten itiraz etseydim umrumda bile olmazdı ama 2 derstende 40 vermişler temel hukuk ve meslek hukuku onun için birinden birini geçirirler diye umut ediyordum ama bakalım ne olacak.

Aslında bende itirazdan çok umutlu değilim.İtirazımı yaptım, dilekçede yazdım ama olumlu sonuç vereceklerini sanmıyorum.
Bütün hocalar direkt işçilik sabit olmaz dese de, tesmerdeki hoca kendi başına direkt işçiliği sabit yapmış bile :eek:
Az kaldı açıklanmasına bekleyelim görelim bakalım ne olacak.
Bu arada bilen var mı komisyonda maliyetteki hoca kim?

akkaya ' Alıntı:
Aslında bende itirazdan çok umutlu değilim.İtirazımı yaptım, dilekçede yazdım ama olumlu sonuç vereceklerini sanmıyorum.
Bütün hocalar direkt işçilik sabit olmaz dese de, tesmerdeki hoca kendi başına direkt işçiliği sabit yapmış bile :eek:
Az kaldı açıklanmasına bekleyelim görelim bakalım ne olacak.
Bu arada bilen var mı komisyonda maliyetteki hoca kim?

işin ilginci şu ki, maliyet hocalarının bile bilmediği ya da bu böyle olmaz dediği bir şeyi bizim bilmemizi ya da yapmamızı nasıl bekliyorlar anlamak mümkün değil.

kafadan o sorunun iptal edilmesi lazım.

nur@L ' Alıntı:
yayınlanmış cevaplara baktım ... evet dehaya göre olan bizler yanlış yapmışız ama sonuçta gidişat doğru... böyle bir sınav okuma sistemi hiç görmedim... sonuç doğru olmasada genel itibariyel konuya hakim olmayan bir deha kadar bile yapamazdı... 40 puanlık soruda gidişata 20-25 puan verilemez mi... değişken güg 250 değilde 200 alındı diye bir rakamın farklı cıkması tüm soruyu değiştirdi tabi ama sorunun devamını getirebilmek için gelir tablosunun bürüt satı karınakadar işleyişini dahi bilmek gerekiyor... yani kişi tablonun işleyişine hakim diye not verilebilirdi.... sınavı okuyoan kişi nasıl bir puanlama izlemiş böyle... resmen soruya 0 puan verilmiş... okullarda kağıda çizgi atsan 1 pan verir hocalar.... hani boş kağıt değil ya o bakımdan söyledim..... resmen art niyetli okumuşlar kağıtları.... onlar için hava hoş... emek veren zamn harcayan biziz... bukadarmı kolay 0 puan vermek... Allaha havale ediyorum.... tesmerin acıklamasına göre sonuç cıkmıcak olsada , pazartesi bende itiraz edicem (sırf itiraz eden arkadaşlar coğunluk sağlasın diye... ) biyandanda belki insaflı yanlarına denk gelirse diyede düşünüyorum ...ümit fakirin ekmeğiymiş olayına döndük bu maliyet sonuçlarında...

finansal muhasebe sınavında ise GELİR TABLOSUNU, BİLANÇOYU yapmayan, T'leri çizmeyenler 60-70 alıyor.. BU NE YAMAN ÇELİŞKİ TESMER....

yani bu mesleğin EN TEMEL iki tablosunun köşesini bile çizemeyen birini SMMM yapmaya razı oluyorsun ama değişken güg'ü hatalı alıp tüm soruyu doğru çözen birine 40 üzerinden SIFIR puan veriyorsun. TEBRİKLER DİYORUM BAŞKA BİR ŞEY DEMİYORUM.

Merhaba

Aralık 2009 da sınava girecek arkadaşlar hangi konulardan soru bekliyor. Başlıklar halinde yazarsanız çok sevinicem. Ben çalışmaya başladım ama yinede bir konu atlarım diye korkuyorum.

Kolay gelsin...

Acaba maliyet muhasebesi için DEHA yayınlarından başka tavsiye edebileceğiniz kitap var mı?

Kaynur ' Alıntı:
Merhaba

Aralık 2009 da sınava girecek arkadaşlar hangi konulardan soru bekliyor. Başlıklar halinde yazarsanız çok sevinicem. Ben çalışmaya başladım ama yinede bir konu atlarım diye korkuyorum.

Kolay gelsin...

?

son 3 dönemdir safha safha diye diye dilimizde tüy bitti.İnşallah bu sefer ortalamaya göre safha çıkar.Matematik ve kademeli beklemiyorum fazlada bakmadım.Benim tahminim 1.soru Satışların maliyeti tablosu ve buna ek olarak gelir tablosu isterler 2.soruda Safha olur ya fifo ya da ortalama.
Bunların dışında kapsamına göre maliyetede öylesine bakacağım geçen sınav sordular ama belki yine çıkar.Safha banko gözüyle bakıyorum ama diğer soru standat sapmada olabilir.Bence Maliyet çok kolay geçecek inşallah.

başabaş noktası çıkabilir diye düşünüyorum... sizce cıkabilirmi ? ::)

Bence çıkmaz ama siz çalışın yinede.Ben çalışmayacağım o konuya.Onun yerine net satış hasılatına çalıştım.

naçizane bazı istatistiki verileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

son 4 yılın maliyet sorularına baktığımızda karşımıza çıkan bazı enteresan bilgiler şöyledir:

1) Yan Ürün - Ortak Ürün sorusu son 4 yılda sadece 1 kez gelmiş, o da Temmuz 2006'da.
2) Sipariş Maliyet sorusu son 4 yılda hiç gelmemiş.
3) Standart Maliyet sorusu son 4 yılda sadece 1 kez, o da Mart 2007 sınavında gelmiş.
4) Planlı dağıtım son 4 yılda hiç gelmemiş.
5) Evre Maliyet sorusu Temmuz 2008'den beri gelmiyor.

bu süre zarfında komisyonun en fazla soru sorduğu konular:

matematiksel ve kademeli dağıtım
smm ve gelir tabloları
kapsamına göre maliyet
2007 ve 2008 için de evre diyebiliriz.

Arkadaşlar,
Bana safha maliyet sisteminde fifo-lifo ,tartılı ortalama, vs. maliyet yöntemine diye sorulduğunda neye dikkat edicem, çözümde farkı ne , nasıl çözücem. kısaca bilgi verirmisiniz? Tabi acil sınava az kaldı..

akkaya ' Alıntı:
Arkadaşlar,
Bana safha maliyet sisteminde fifo-lifo ,tartılı ortalama, vs. maliyet yöntemine diye sorulduğunda neye dikkat edicem, çözümde farkı ne , nasıl çözücem. kısaca bilgi verirmisiniz? Tabi acil sınava az kaldı..

maliyete çalıştığınız kaynak hangisi acaba?

ben tüm derslere dehanın kitap setinden çalıştım. abartılı da çalışmadım aslında. Ama bu konunun ayrımı detayı kitapta yapılmamış. takıldım
bu arada sağol sende olmasan koca forumda kimse soruma cevap yazmıyordu.