fonradar

Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı

Ynt: Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı

Minik ' Alıntı:
Baştaki moralinizi bozmak istemem cümlesi de olmasaydı, bende diyecektim kardeşim naptın sabah sabah diye :)

Çalışmaya devam :)

Korktuğunuz hukuk olsun arif kocamanın kitabını 2 kere okuyun yeterli fazla kasmayın arkadaşlar....

temmuz ve kasım 2008 temel hukuk sınavlarına girip sonucunda dosya yakan biri acaba Mart 2009 sınavını görünce neler hissetmiştir çok ama çok merak ediyorum. bu forumu takip edenler arasında bu tecrübeyi yaşamış olan bedevi arkadaşlarımız var ise değerli yorumlarını burada okumak çok isteriz doğrusu.

Arkadaşlar şu son dönemde çıkan sgk teşvikleri (en son 4447 sayılı kanunun 9. maddesine göre işveren primi teşvikleri) nden bir soru bekliyorum. Acaba elinde bu son teşviklerin, ders notu şeklinde elinde olanlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.

Kaynur ' Alıntı:
Arkadaşlar şu son dönemde çıkan sgk teşvikleri (en son 4447 sayılı kanunun 9. maddesine göre işveren primi teşvikleri) nden bir soru bekliyorum. Acaba elinde bu son teşviklerin, ders notu şeklinde elinde olanlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.

işte tam tesmerlik soru. niye diyeceksiniz? çünkü birincisi arif kocaman'ın kitabında yok (bu kitap yeterli diyenlere selam olunur), ikinci bomba ise şu, gidip 4447 sayılı kanunu açıyorum ve 9 maddeyi arıyorum ve karşıma şu metin çıkıyor:

"Madde 9 - 506 Sayılı Kanunun 67 nci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (c) alt bendinin değiştirilmesi, (d) alt bendi ile (B), (D) ve (E) bentleri yürürlükten kaldırılması ve (C) bendi (B) bendi olarak değiştirilmesi ile ilgili olup yerine işlenmiştir."

kasım 2008 faciasını yaşayıp, korkusundan son 4 yılın en kolay sınavı olan mart 2009 ve temmuz 2009 sınavlarına girmeyen ve şimdi aralık 2009 sınavına girecek olan bendeniz büyük bedevi, kesin bu tip bir soru ile karşılaşacak sınavda.. fesuphannallah..

merhaba,
Ben birşey sormak istiyorum özellikle the accountant'a.
Belli ki Kasım 2008 sınavı zorlu bir sınavmış. Sonrasında Mart ve Temmuz kolay diyorsunuz, ben İlk - temmuzda sınavlara girmeye başladım ve hiç kitap kapagı bile kaldırmadan hukuku verdim. ( Bende buna çok şaşırdım)
Kasım sınavından sonra neden 2 dönemin sınavlarına girmediniz. Bu şekilde yapmanın herhangi bir faydası var mı ?
Benim 3 dersim kaldı 2.kere giricem.Ama çalışamasamda ben gene hepsine giricem.
Bu şekilde yapmanızın nedeni nedir ? kaybedilecek şey para ve birkaç saat. Sınava giripte şansını denemeye değmez miydi?
Ben ilk sınavda 3 derse çalıştım. Bu çalıştıklarımdan bir tanesini veremedim. (veremediğim dersi sizde tahmin edersiniz ki maliyet )
çalışmadığım iki tanesini verdim.( hukuk-vergi ) Tabi benim ilk sınavım oldugu için hepsine girme mecburiyetim vardı ama anlatmak istediğim bazen çalışmadan oluyor.

akkaya ' Alıntı:
merhaba,
Ben birşey sormak istiyorum özellikle the accountant'a.
Belli ki Kasım 2008 sınavı zorlu bir sınavmış. Sonrasında Mart ve Temmuz kolay diyorsunuz, ben İlk - temmuzda sınavlara girmeye başladım ve hiç kitap kapagı bile kaldırmadan hukuku verdim. ( Bende buna çok şaşırdım)
Kasım sınavından sonra neden 2 dönemin sınavlarına girmediniz. Bu şekilde yapmanın herhangi bir faydası var mı ?
Benim 3 dersim kaldı 2.kere giricem.Ama çalışamasamda ben gene hepsine giricem.
Bu şekilde yapmanızın nedeni nedir ? kaybedilecek şey para ve birkaç saat. Sınava giripte şansını denemeye değmez miydi?
Ben ilk sınavda 3 derse çalıştım. Bu çalıştıklarımdan bir tanesini veremedim. (veremediğim dersi sizde tahmin edersiniz ki maliyet )
çalışmadığım iki tanesini verdim.( hukuk-vergi ) Tabi benim ilk sınavım oldugu için hepsine girme mecburiyetim vardı ama anlatmak istediğim bazen çalışmadan oluyor.

arif kocaman'In kitabını çalışıp kasım 2008 faciasına yakalanınca, hem sinirlendim, hem moralim bozuldu, hem de umutsuzluğa kapıldım ve sonraki sınava girmedim. tabiki o kadar kolay olacağını bilseydim girerdim. tamamen şansızlık yani benim o sınava rastlamam. şimdi eminim aynı şanssızlığı aralık sınavında da yaşıycam. biraz şanssızım bu konularda.

türmob'dan tek isteğim Aralık 2009 sınavda çıkacak 4 sorudan 3'ünü Arif hocanın kitabından sormaları. Yani aynen Mart ve Temmuz 2009 sınavlarında yaptıkları gibi (ki mart 2009'da 5 soru sordular ve 5'i de Arif Hocanın kitabındandı) yapsınlar, başka bir şey istemiyorum.

4447 sayılı kanun 9 mad.
Teşvikten kimler, nasıl faydalanacak?

Teşvikten yararlanabilmek için son üç aydaki çalışan sayısına ek yeni kişilerin işe alınması gerekiyor.

İşe alınacakların son üç ayda kayıtlı çalışanlar dışında olması gerekiyor. Sigorta prim teşvikleri, asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Primler İşsizlik Fonu tarafından SGK'ya aktarılacak. 18 Ağustos 2009 ile 31 Aralık 2009 arasında işe girenler teşvikten yaralanacak.

Bakanlar Kurulu lüzumu halinde süreyi 30 Haziran 2010'a uzatabilecek
İşverenler ek istihdam sağladıklarını belirtir dilekçe ile SGK il müdürlüklerine başvuruları gerekiyor.

Kaçak işçi çalıştıran işyerleri teşvikten yararlanamayacak. İşyerlerinin devredilmesi, birleşmesi veya bölünmesi durumlarında teşvik verilmeyecek.

İşyerinin kapatılarak değişik bir isimle açılması halinde teşvikten faydalanamayacak.

İşveren, emekli birini işe alıp destek primini ödese de teşvikten yararlanamayacak.

Prim teşviki, fiilen çalışanlar için geçerli olacak. İzinli ve raporlu olunan dönem, teşvik dışında tutulacak. Halen başka bir prim teşvikinden yararlanan işveren, son teşvikten yararlanamayacak.

Son teşvikin uygulaması ve detayları yukarıdaki gibi... Sınavda sorulursa bunları yazarsınız....

Kaynur ' Alıntı:
4447 sayılı kanun 9 mad.
Teşvikten kimler, nasıl faydalanacak?

Teşvikten yararlanabilmek için son üç aydaki çalışan sayısına ek yeni kişilerin işe alınması gerekiyor.

İşe alınacakların son üç ayda kayıtlı çalışanlar dışında olması gerekiyor. Sigorta prim teşvikleri, asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Primler İşsizlik Fonu tarafından SGK'ya aktarılacak. 18 Ağustos 2009 ile 31 Aralık 2009 arasında işe girenler teşvikten yaralanacak.

Bakanlar Kurulu lüzumu halinde süreyi 30 Haziran 2010'a uzatabilecek
İşverenler ek istihdam sağladıklarını belirtir dilekçe ile SGK il müdürlüklerine başvuruları gerekiyor.

Kaçak işçi çalıştıran işyerleri teşvikten yararlanamayacak. İşyerlerinin devredilmesi, birleşmesi veya bölünmesi durumlarında teşvik verilmeyecek.

İşyerinin kapatılarak değişik bir isimle açılması halinde teşvikten faydalanamayacak.

İşveren, emekli birini işe alıp destek primini ödese de teşvikten yararlanamayacak.

Prim teşviki, fiilen çalışanlar için geçerli olacak. İzinli ve raporlu olunan dönem, teşvik dışında tutulacak. Halen başka bir prim teşvikinden yararlanan işveren, son teşvikten yararlanamayacak.

Son teşvikin uygulaması ve detayları yukarıdaki gibi... Sınavda sorulursa bunları yazarsınız....

öncelikle şunu belirtiyim, bu 4447 sayılı kanunun "geçici" 9. maddesi (9. maddeye bakıp da bulamayanlar için)

ayrıca henüz çok yeni bir değişiklik (11.08.2009) olduğu için bence sınavda gelmez. ama bilinmesinin de bir zararı yok tabi.

Evet, sınava 19 gün kaldı.

Gelebilecek soru tahminlerinizi alabiliriz?

benim tahminim (biraz genel olacak ama):

1) TTK (kesin)
2) İş Hukuku (kesin)
3) Borçlar Kanunu
4) Medeni Kanun

(Eğer Borçlar veya Medeni Kanundan biri gelmezse, yerine SGK'dan gelir)

komisyonun işi hiç belli olmuyor ki arkadaşlar o yüzden ben konu elemeyi pek sağlıklı bulmuyorum

DOĞA2758 ' Alıntı:
komisyonun işi hiç belli olmuyor ki arkadaşlar o yüzden ben konu elemeyi pek sağlıklı bulmuyorum

yok elemeyelim zaten. ben sadece beklentilerimi belirttim. yoksa hiçbirimizin tahmin edemeyeceği konularda da sorular gelebilir.

arif kocamanın kitabını yaladm yuttum valla.umarım komisyon kocaman bi sürpriz yapmaz bana

e.smmm.a ' Alıntı:
arif kocamanın kitabını yaladm yuttum valla.umarım komisyon kocaman bi sürpriz yapmaz bana

iyimser tahminle diyebilirim ki, 4 sorunun 3'ü arif kocaman'dan gelir, 1'i ise kitap dışından (aynen Temmuz sınavında olduğu gibi)

the accountant
ağzından bal damladı.meslek ve hukuktan korkmuyorum da vergiden yine kalırım diyorum
hayırlısı olsun hepimiz için

Meslek Hukuku'na nereden çalışıyorsunuz ?

meslek hukuku ders notları indirdim dehanın sitesinden ondan çalıştım bir de stajyer el kitabından..ordan burdan yanee:p

naçizane bazı istatistiki tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

son 3 yılın çıkmış sorularına baktığımızda şöyle enteresan bilgiler karşımıza çıkmakta:

1) son 3 yılda "icra ve iflas kanunu" ile ilgili hiç soru gelmemiş.
2) son 3 yılda "özel borç ilişkileri" ile ilgili hiç soru gelmemiş.
3) Temmuz 2008'den beri SGK'dan soru gelmiyor (bu oldukça ilginç çünkü son 1 yıl üzerinde en çok konuşulan kanun buydu. Kendileri de bu kanunun yerli yerine oturmasını mı bekiyorlar acaba soru sormak için)
4) TTK ve İş Kanunu'ndan banko soru geliyor.

Sosyal güvenlik için Arif K. nın kitabından çalışsak yanlış mı olur şimdi ?
Konuyla ilgili çalışma bilgisi bulamadım başka..