fonradar

Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı

Ynt: Aralık 2009 Temel Hukuk sınavı

asliyz ' Alıntı:
Sosyal güvenlik için Arif K. nın kitabından çalışsak yanlış mı olur şimdi ?
Konuyla ilgili çalışma bilgisi bulamadım başka..

Sosyal Güvenlik'e Arif Kocaman'ın kitabından çalışmayın. İnternetten 5510 sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu'nu indirin ve onu okuyun.

Arkadaşlar, malumunuz kasım 2008 sınavında aşağıdaki 2 soru çıkmıştı ve bu forumda baya bi tartışma olmuştu, kimileri bu soruları çok zor ve haksızlık olarak nitelemiş, hatta bir arkadaş kendi firmasınındaki SMMM ve YMM'lerin bile bu soruların cevaplarını bilemediğini söylemişti... kimileri de (hs, blackmoney, _burak_ vs...) zaten bu konuların son aylarda çok sık konuşulduğunu ve bu sitedeki ilgili bölümlerde tartışıldığını, bir SMMM ya da YMM'nin zaten bunları bilebileceği söylenmişti. işte sorular:

1- 4447 sayılı işsizlik sigortası kanununa göre, genç işçi ve kadın işçi istihdamında tanınan prim teşvikinin şartları ile oranlarını belirtiniz.
2- İdari yargılama usulü kanunu hükümlerine göre, vergi yargısında yürütmenin durdurulması müessesesini açıklayınız.

şimdi forumları takip eden SMMM arkadaşlara danışmak istiyorum:

Aralık 2009 Genel Hukuk sınavında sorulabileceğini tahmin ettiğiniz (Arif Kocaman kitabının dışından) konular neler olabilir??? Örneğin SGK, İş Kanunu, TTK, Borçlar Kanunu ve Medeni Kanundan gelebilecek ama yeni bir gelişme olduklarından dolayı Arif Hoca'nın kitabında olmayacak sorular neler olabilir?

"Kasım 2009 Genel Hukuk" başlığında bir çok SMMM arkadaş sorular belli olduktan sonra "zaten biz bu soruları kolayca yapardık" diye yorumlarda bulunmuşlardı. Şimdi aynı arkadaşlardan ve 2009'da SMMM olan diğer arkadaşlardan bu konuda engin bilgilerini paylaşmalarını rica ediyoruz. Sonuçta onlar SMMM oldukları için güncel kanunları ve gelişmeleri biz adaylara göre daha iyi bilirler... teşekkürler...

sınava saatler kala çalışıp geçtiğim dersti hukuk. şans işte 2 soru yakaladım 50 aldım. herkese başarılar...

SMMM arkadaşlardan yukarıdaki mesajım ile ilgili danışmanlıklarını bekliyoruz.

SMMM arkadaşlardan tek bir ricam var:

Eğer ki, Aralık 2009 Genel Hukuk sınavında aynen Kasım 2008 sınavında olduğu gibi Arif Kocaman'ın kitabının dışından ve güncel gelişmelerden sorular gelirse, lütfen "bunlar zaten son günlerin en çok konuşulan, tartışılan konuları, ben girsem tam puan alırdım kesin" gibi yorumlar yapmasınlar. burada peşinen söylüyorum.

yok eğer, sınav soruları gelmeden bugünlerde burada bu konuları dile getirirseniz, yani "bakın arkadaşlar şu konular arif hocanın kitabında yok ama son aylardan şunlar, bunlar çok konuşuldu, tartışıldı, buradan soru gelirse şaşırmayın" gibi yorumlar yaparsanız o zaman başımızın üstünüzde yeriniz var, o başka tabi...

Kasım aylarında genelde hukuk soruları 3 er tane olup; genel dönemlere bakarsak biraz daha zor soruyorlar.. Umarım bu sefer kolay sorarlar...

İdari yargıdan soru gelmez ama sgk da yeni çıkan teşvikler ilgili soru gelebilir düşüncesindeyim...

Yeni komisyon soruları incelerken benim düşünceme göre güncel mevzuatlar ile o dönemlerde reel de karşılaştığımız hangi dersle ilgili ise bir tanesini soruyorlar...

Herkese şimdiden başarılar...Allah yar ve yardımcınız olsun..

kollektif şirket tanımı ,unsurları .gelebilir

S_aday ' Alıntı:
Kasım aylarında genelde hukuk soruları 3 er tane olup; genel dönemlere bakarsak biraz daha zor soruyorlar.. Umarım bu sefer kolay sorarlar...

3 soru sorma adeti Kasım sınavlarına özgü bir uygulama değil. Şöyle ki, Mart 2008 sınavına kadar zaten tüm Genel Hukuk sınavlarında 3 soru soruluyordu. İlk defa Mart 2008'de 4 soru gelmeye başladı. Temmuz 2008'de de 4 soru geldi ama Kasım 2008'de tekrar 3 soru (hem de ne sorular) sordular. Sonra bu çalkantılığı devam ettirip bu sefer Mart 2009'da 5 soru (tüm zamanların en muhteşem sınavıydı), sonra Temmuz 2009'de yine 4 adet sordular. Yani anlayacağınız artık kaç soru geleceği bu devirden sonra hiç belli olmaz. Bakarsınız yarın 6 soru gelir. her şeye hazırlıklı olmak lazım.

naçizane tahminime göre toplam 4 soru gelecek ve bunlardan 1 tanesi Arif Kocaman'ın kitabında cevabı olmayan bir soru olacak (tıpkı Temmuz 2009 sınavında olduğu gibi). Bakalım, bekleyip görücez.

arkadaşlar genel hukuk'la ilgili yazılarınızı bu başlık altında yazın lütfen. gidip de "Aralık 2009 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair.." gibi genel bir başlık altında tartışmaya gerek yok. spesifik başlığı var burda zaten. takibi de daha derli toplu oluyor.

nokta atışı yapılmalı; temel hukuk ve şirketlerin kavram kuruluş ve temsilleri ezberlenmeli benim sahsi görüşürüm.

MeslekiPaylasim ' Alıntı:
nokta atışı yapılmalı; temel hukuk ve şirketlerin kavram kuruluş ve temsilleri ezberlenmeli benim sahsi görüşürüm.

dönüp dolaşıp süreli A.Ş., LTD, Kollektif Şirketi sordular yıllarca. Artık onlardan soru gelmez bence belli bir süre...