fonradar

Aralık Ayı E-Bildirge

Arkadaşlar,aralık ayı e-bildirgesi yeni mali yıla geçiş öncesi olduğu için aralık ayı tamamlanmadan veriliyormuş.Aralık ayının son günlerinde
herhangi bir çalışan rapor alırsa prim tutarı nasıl düzeltilecek o zaman?

Böyle birşey duymadım ben hiç. Normalde Aralık ayı bildirgesi Ocak'ın 23'üne kadar verilir. Bununla ilgili bir yazı var mı biyerde ?

Biz mesleki ve teknik eğitim merkeziyiz.İşletmede beceri eğitimine giden öğrencilerimizin sigorta işlemlerini yapıyoruz.Aralık ayı bitmeden hesapların kapatılıp KBS sistemine girilmesi gerekiyormus.

Aralık ayı bildirgesini 01/12 tarihinde de verebilirsiniz. Tabii bildirdiğiniz kişiler ile ilgili ay sonuna kadar bir değişiklik olur ise iptal/ek bildirge vermek zorunda kalırsınız. Süresi içinde vereceğiniz her ek bildirge için damga vergisi ödemek durumunda kalırsınız.
Örn; şu an bildirge dv 22,30 TL 2016 bu 25,30 TL oldu diyelim. 12/2015 bildirgesini 30/12 verdiğinizde dv 22,30 TL tahhakkuk eder ve siz bunu 31/12 tarihine kadar öemeniz gerekir. (Primler yasal ödeme süresi olan 31/01 tarihine kadar istenen bir günde ödenebilir.) 01/01-23/01 arası bildirge verirseniz yeni rakam olan 25,30 TL dv prim ödeme süresi içinde öedersiniz. Eğer bildirgede hiç bir değişiklik olmaz ise 12. ay bildirgesinde 31/12 kadar verdiğiniz için 3 TL kâr edersiniz.