Aralık Ayında Alınan Demirbaşlara Ne Yapmalı?

N

NİSAN

Ziyaretçi
Aralık ayında alınan demirbaşlara amortisman ayrılırmı? ayrılmaz diye biliyorum ama yinede bu konudaki görüşlerinizi paylaşırmısınız.

Ynt: Aralık ayında alınan demirbaşlara ne yapmalı?

niye ayrılmasın? binek oto ise kısıt değilse tam hesaplanır.

Ynt: Aralık Ayında Alınan Demirbaşlara Ne Yapmalı?

Sayın nane, binek oto değil.örneğin şirkete alınan bilgisayar.12.ayda 1.654.00.-ytl. buna nasıl amortisman ayıracağım 2006 yılı için.

vuk tebliğlerinde belirtilen oranı tam olarak uygulayacaksınız.

VUK Tebliği 333.
bilgisayar için faydalı ömür süresi 4 yıl,normal amortisman oranı % 25.
bizim bilgisayar 1.654.00.- * %25= 413,50.ytl yi 2006 da amortisman ayırabilirim öyle mi?

Benim anlayamadığım 2006'nın son ayında alınan demirbaşa, kullanılmadığı aylarda nasıl amortisman ayırarak giderleştirebiliriz? lütfen beni bu konuda aydınlatırmısınız? teşekkürler

Merhaba ;

Amortisman uygulamalarında sadece binek otolar için kıst amortisman uygulaması devam etmekte olup, binek otoların dışındaki tüm amortismana tabi iktisadi kıymetler yılın son günü alınsa dahi yıllık amortisman ayrılması esasdır.

sayın muhasebe teşekkür ediyorum. bu maddeyi hangi kanunun,neresinde bulabilirim?

Sayın NİSAN,

VUK 241 sıra nolu genel tebliğe bakınız.

Selamlar...

ilgilenerek cevap veren arkadaşların hepsine teşekkürler.

Merhaba ;

Mutlaka bakmışsınızdır ama 241 seri nolu VUK tebliği I. Bölüm içerisindeki

"Bu hükme göre kıst amortisman uygulaması yalnızca işletmelerin aktifinde kayıtlı binek otomobillerine münhasır olup binek otomobilleri dışında kalan amortismana tabi diğer kıymetler için aktife alındıkları yılda tam amortisman ayrılacaktır. "

sanırım aradığınız metindir.