Ardarda 3 Gün Devamsızlık Halinde Çıkış Kodu Ne Olmalıdır ?

Ard arda 3 gün devamsızlık yapan bir personelin çıkış kodunu ne üzerinden yapmamız gereklidir.3 şahit tarafından işe gelmeme tutanakları tutulmuştur.Çıkış nedeni olarak Diğer nedenleri yada 25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davra nedeni ile fesih mi seçeceğiz?

Devamsızlık gibi bir çıkış kodu olmadığına göre 29 kodunu seçmeniz daha mantıklı. 4857 İş kanunu 25/II-G maddesi devamsızlığı düzenlemekte. İşe gelmeme tutanaklarının yanı sıra noterden ihtarname çekerek işçiye mühlet verip neden işe gelmedin? Şekline savunmasını istemeniz, buna rağmen hala dönüş yapmadı ise o zaman 25. maddeye istinaden haklı nedenlerle çıkışınızı yapmanız daha sağlıklı olacaktır...

Edit: 29 olacak kod :) Şeref beyin dediği gibi

. 4857 İş kanunu 25/II-G maddesi devamsızlığı düzenlemekte. İşe gelmeme tutanaklarının yanı sıra noterden ihtarname çekerek işçiye mühlet verip neden işe gelmedin? Şekline savunmasını istemeniz, buna rağmen hala dönüş yapmadı ise o zaman 25. maddeye istinaden haklı nedenlerle çıkışınızı yapmanız daha sağlıklı olacaktır...

Doğru söylüyorsunuz sn.Miller57.
Zira "İşcinin devamsızlığının her durumda işverene haklı fesih olanağı vermeyeceği"açık.

ilginiz için teşekkür ederim ancak yaklasık 300 personeli olan ve çok hızlı sirkülasyonu olan bir firmayız.
Açıkçası her personel için notere yazı gondermıyoruz.
bu zamana kadar 03 ve 25 kodları ile çıkarmış olmamın bir sakıncası olur mu?
Doğru söylüyorsunuz sn.Miller57.
Zira "İşcinin devamsızlığının her durumda işverene haklı fesih olanağı vermeyeceği"açık.

Geri tepen olmadıysa, sakıncası da olmamış demektir, ama bu bir gün o sakıncayla karşılaşabileceğiniz gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Noterden devamsızlık sebebi için ihtarname uygulamasına geçmenizi tavsiye ederim. İleride işe iade ile karşılaştığınızda astarı yüzünden pahalıya gelebilir.
iyi çalışmalar.

Geri tepen olmadıysa, sakıncası da olmamış demektir, ama bu bir gün o sakıncayla karşılaşabileceğiniz gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Evet,ortadan kaldırmaz.
Bilindiği üzere,Kodlar "03" ve"25" işci tarafından,"29"işveren tarafından yapılan-gerçekleşen fesih hallerinde uygulanır,ayrıca 03 ve 29 de işci işsizlik ödeneğini hak kazanamazken,25 de hak kazanır.
Dava konusu olması halinde,"fesih nedeni"mutlaka gündeme gelecek, hatta bu durum o davanın kilit noktası olacaktır.
25/II-g bendine dayalı fesih(genel olarakda 25/II de belirtilen hal)lerde,sgk-iş den çıkış nedeni kod 29 olmalıdır.
(Tahminim bu kimseler, kesin 1 yılını doldurmamış, ilk 2 nci ay içinde,belki de 1 aylık süre içinde,hatta 1 nci haftadan sonra devamsızlık yaparak çıkış verdiğiniz işciler olmalı.)

Son düzenleme:
Öncelikle anlayışınız için teşekkür ederim ancak yeni bir ik personeli olarak 25 ve 29 daki cümlede yer alan anlam kargaşasını çözebilmiş değilim.
25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davra nedeni ile fesih
29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih

25 de yer alan işçi tarafından 29 da yer alan fesih ise işveren tarafından olduğunu söylüyorsunuz.Anlamadığım nokta 29 ile çıkan bir personelin şahitler üzerinde yapılan tutanakları mevcut iken ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranıyorken nasıl oluyorda işssizlikten yararlanıyor.Yani ben şimdi üç gün üst üste işe gelmeyeyim ardından iş arkadaşlarım hakkımda tutanak tutup 29 ile çıkarsınlar ve bende işsizlikten yararlanayım. Bu durum açıkçası bana pek mantıklı gelmedi.Ancak yanlış düşünüyor da olabilirim yine de ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Öncelikle anlayışınız için teşekkür ederim ancak yeni bir ik personeli olarak 25 ve 29 daki cümlede yer alan anlam kargaşasını çözebilmiş değilim.
25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davra nedeni ile fesih
29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih

25 de yer alan işçi tarafından 29 da yer alan fesih ise işveren tarafından olduğunu söylüyorsunuz.Anlamadığım nokta 29 ile çıkan bir personelin şahitler üzerinde yapılan tutanakları mevcut iken ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranıyorken nasıl oluyorda işssizlikten yararlanıyor.Yani ben şimdi üç gün üst üste işe gelmeyeyim ardından iş arkadaşlarım hakkımda tutanak tutup 29 ile çıkarsınlar ve bende işsizlikten yararlanayım. Bu durum açıkçası bana pek mantıklı gelmedi.Ancak yanlış düşünüyor da olabilirim yine de ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
Şeref bey in son yanıtını tekrar okurmusunuz.
29 olarak belirtilen çıkış sebebinde işsizlik ödeneğinden yararlanılaMAZ deniyor.

-ÖZÜR;bir önceki iletimde aynı kodu(yani 25'i)iki kez tekrarlamışım,(müdahil olan,uyaran da olmamış)fakat"29"!a ilişkin kazanır yada kazanamaz da dememişim.
-Düzeltiyorum;İş den çıkış nedenleri arasında yer alan,Kod:29 olması halinde, işsizlik ödeneğine işci hak kazanmaz.

Evet,ortadan kaldırmaz.
Bilindiği üzere,Kodlar "03" ve"25" işci tarafından,"29"işveren tarafından yapılan-gerçekleşen fesih hallerinde uygulanır,ayrıca 03 ve 29 da işci işsizlik ödeneğini hak kazanamazken,25 de hak kazanır.
Dava konusu olması halinde,"fesih nedeni"mutlaka gündeme gelecek, hatta bu durum o davanın kilit noktası olacaktır.
25/II-g bendine dayalı fesih(genel olarakda 25/II de belirtilen hal)lerde,sgk-iş den çıkış nedeni kod 29 olmalıdır.
(Tahminim bu kimseler, kesin 1 yılını doldurmamış, ilk 2 nci ay içinde,belki de 1 aylık süre içinde,hatta 1 nci haftadan sonra devamsızlık yaparak çıkış verdiğiniz işciler olmalı.)

NOT:Sn.Crony35 in uyarısı üzerine, Kod.29'a ilişkin olması gereken düzeltme yapılmıştır.Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
"....Öncelikle anlayışınız için teşekkür ederim ancak yeni bir ik personeli olarak ...." şirketinizde personel devir hızı yüksek olabilir ama her personel için her durum farklı olabilir ve hukuken hatalı işlem yapabilirsiniz. Acele etmeyin ve mutlaka bu tür durumlar için avukat veya danışmanınıza sorun...paylaşın...

Merhaba bu konuyla ilgili benim de bir sorum olacak.

Personel için 3 gün üst üste işe gelmediği hakkında tutanak var ancak, noter nkanalıyla ihtar gönderilmedi. Bu durumda personeli işe gelmediği 3. günün sonunda işten 16:Fesih tarihinde çalışmamış ile çıkartırsak sorun olur mu? ya da hangi maddeye göre çıkış yapmalıyız. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler..

Sorun olabilir.
"İşcinin devamsızlığının her durumda işverene fesih olanağı vermiyeceği"(Yarg.9.HD.2009/36190 E.)
Buna göre işverence yapılması gereken, devamsızlık nedeninin araştırılmasıdır.Önce bu neden öğrenilmeli ki işveren sonuca göre doğru işlem yapmış olsun.
Sonuçda işcinin devamsızlığı haklı bir nedene dayanıyorsa gereği,DAYANMIYOR İSE(bu duruma ilişkin sözleşme ve eki kaynaklarda bir hüküm varsa bu hüküm/hükümler de gözardı edilmemeli) 4857/M.25/II-g doğrultusunda fesih mümkün,sgk-işten çıkış kod:29

Sorun olabilir.
"İşcinin devamsızlığının her durumda işverene fesih olanağı vermiyeceği"(Yarg.9.HD.2009/36190 E.)
Buna göre işverence yapılması gereken, devamsızlık nedeninin araştırılmasıdır.Önce bu neden öğrenilmeli ki işveren sonuca göre doğru işlem yapmış olsun.
Sonuçda işcinin devamsızlığı haklı bir nedene dayanıyorsa gereği,DAYANMIYOR İSE(bu duruma ilişkin sözleşme ve eki kaynaklarda bir hüküm varsa bu hüküm/hükümler de gözardı edilmemeli) 4857/M.25/II-g doğrultusunda fesih mümkün,sgk-işten çıkış kod:29

Anladım, çok teşekkürler.

İzmir de bir ilçe belediyesine hizmet veren özel güvenlik firmasında 20 ay süre ile çalışmaktaydım bu süre zarfında 11ay 26 gün firmada kalan süreyide bu son firmamda çalıştım hakkımda süren bir dava nedini ile özel güvenlik kartımın yenilemesi tedbir amacı ile özel güvenlik komisyonunca yapılmadı işverenim bu durumda beni çalıştıramayacaklarını ve istifa etmem gerektiğini söylediler işsizlik ödeneğinden faydalanmak için istifa etmedim ve bana işbaşı vermemelerine rağmen beni devamsızlıktan işten cıkaracaklarını söylediler benim durumumda
özel güvenlik kartım şuan için elemde olmadığı için sözleşme maddesi gereği tek taraflı fes etmeleri gerekirken bu yola başvurmak istiyorlar bana yardımcı olup yol gösterbilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

ard arda 2 gün, bir ay içinde herhangi üç gün, yine bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki devamsızlıklarla

Duruma göre değişir. İş kanununda işv. haklı sebeple işten çıkarması maddesine bakabilirsiniz.