Arsa Satışı

Merhaba,
Firma organize san.böl. yapılacak arsaya talip oluyor. 2004 yılında 229.909 tl ödeme yapılıyor ve 159 avans hesapta tutuluyor. 2008 ve 2013 yılında org.sanayi toplam 254.000 +kdv Tl fatura kesiyor yönetim aidat bedeli adı altında ve bu faturalar 320 hs. alınıyor. Sadece kdv bedeli ödeniyor. bu arsa şimdi satıldı kdv dahil 306.800 Tl ye
159 Hs. 225.909 (B)
320 Hs. 281.000 (A)
Ben bunların altından kalkamıyorum. Bu hesaplar nasıl kapanacak, satış kaydı nasıl olacak hiç bilmiyorum. Yardımcı olmanızı umuyorum.

Sayın NrtnKlm

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 5. maddesinde
• "(1) Aşağıda belirtilen kazançlar, kurumlar vergisinden müstesnadır:
• …
• e. Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı.
• Bu istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır ve satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur. Ancak satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır.
• İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır.
• …
• Menkul kıymet veya taşınmaz ticareti ve kiralanmasıyla uğraşan kurumların bu amaçla ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançlar istisna kapsamı dışındadır."
4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 18. maddesinin üçüncü fıkrasında ;
• "katılımcılara tahsis veya satışı yapılan arsaların hiçbir şekilde tahsis amacı dışında kullanılamayacağı, bu arsaların katılımcıları ve mirasçıları tarafından borcun tamamen ödenmeden ve tesis üretime geçmeden satılamayacağı, devredilemeyeceği ve temlik edilemeyeceği ile bu hususunda tapuya şerh edilmesi gerektiği" hükmü vardır.
• 1 Numaralı Kurumlar Vergisi Kanunu Tebliğinin 5.6.2.2.1. bölümünden istisnadan yararlanacak gayrimenkul tanımı yapılmıştır.Burada aynen; “İstisnaya konu olan taşınmazlar, Türk Medeni Kanununda “Taşınmaz” olarak tanımlanan ve esas niteliği bakımından bir yerden başka bir yere taşınması mümkün olmayan, dolayısıyla yerinde sabit olan mallardır.
• Bunlar Türk Medeni Kanununun 704 üncü maddesinde;
• Arazi,
• Tapu siciline ayrı sayfaya kaydedilen bağımsız ve sürekli haklar,
• Kat mülkiyeti kütüğüne kayıtlı bağımsız bölümler
• olarak sayılmıştır.
• BU DEĞERLENDİRME IŞIĞINDA GİRİŞİMCİLERE TAHSİS EDİLMİŞ VE HENÜZ GİRİŞİMCİ ADINA TAPUDA TESCİL EDİLMEMİŞ ARSALARIN DEVRİNDE İSTİSNA UYGULAMASI YOKTUR.
• BUNA KARŞILIK 1 NUMARALI TEBLİĞİN AYNI BÖLÜMÜNDE;
Fiiliyatta cins tashihinin kurum adına tapuya tescilinin yapılmasında çeşitli nedenlerle gecikmeler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, taşınmazın işletme aktifinde iki yıl süreyle bulunup bulunmadığının, tespitinde, işletmede iki yıldan fazla süreyle sahip olunarak fiilen kullanıldığının, yapı inşaatı ruhsatı, vergi dairesi tespiti veya resmi kurum kayıtlarından birisi ile tevsik edilebilmesi mümkün olabilecektir.”
Örneğin; organize sanayi bölgeleri tarafından verilen tahsis belgesine istinaden veya çeşitli nedenlerle iki yıldan fazla süreyle fiilen kullanılan ancak, tapuda kurum adına henüz tescil edilmemiş bir taşınmazın tahsis belgesine dayanılarak veya zilyetliğin devri suretiyle satılması durumunda bir taşınmaz satışından bahsedilemeyeceğinden istisna uygulanmayacak, ancak, iki tam yıl kullanıldığı yukarıda yer alan açıklamalar çerçevesinde tevsik edilen taşınmazın tapuda kurum adına tescil edildikten sonra satılması halinde, satıştan elde edilen kazançlar bu istisna kapsamında değerlendirilecektir.

Yukardaki açıklamalara göre ;

ARSANIN BİR SERMAYE ŞİRKETİ TARAFINDAN SATIN ALINMASI
1- Arsa, muhasebe kayıtlarına alınarak aktifleştirilecektir.
2- Arsanın en az iki yıl aktifte kaldıktan sonra satılması halinde, oluşan kazancın % 75'i bazı şartların varlığı altında kurumlar vergisinden müstesna olacaktır.
Sonuç : Yukardaki açıklamalar göre muhasebe kaydı

_______________________________/___________________________________

250-Arsa araziler Hs.(B) 299.720.-tl

320-Satıcılar (A) 299.720

Arsanın aktifleştirilmesi
___________________________/__________________________________________

320-Satıcılar (B) 299.720.-tl

159-Ver.Sip.Av.Hs (A) 225.909

101/102/103-Çek/Banka/Hav.(A) 73.811

Arsa Alış Ödeme
______________________________/__________________________________________

Şöyle bir kayıtta olabilir

___________________________/__________________________________________

250-Arsa arazi HS (B) 299.720.-tl

159-Ver.Sip.Av.Hs (A) 225.909

101/102/103-Çek/Banka/Hav.(A) 73.811

Arsa Alış ve Ödeme

____________________________/______________________________________

Arsa Satış kaydı

_______________________________/_______________________________

120-Alıcılar (B) 306.800.-tl

250-Arsa arazi Hs.(A) 299.720.-tl

679-Diğ.Olg.Dışı G/K 7.080.-tl

____________________________/_________________________________________________

Not: Sayın Nrtn rakamlarda bir hata var.Düzgün rakamları yazarsanız.Konu daha net olur. Mesela 2004 yılında 229.909 tl ödeme yapılıyor ve 159 avans hesapta tutuluyor.diyorsunuz 159 hesapta 159 Hs. 225.909 (B) var.

Ayrıca
159 Hs. 225.909 (B)

320 Hs. 281.000 (A) arada 55.091.-tl fark ne ve nerde ? Hangi hesapta?

Dolayısıyla ben işlemleri yaparken rakamlara x işareti koyacaktım fakat eldeki mevcut rakamları yazdım. Eğer rakamları tam yazarsanız daha net olur

Sn. Ferhat ilginiz için çok teşekkür ederim.
159 Hesap 225.909,91 (B)
320 Hesap 281.695,97 (A)
320 hesaba 177.647,86 ve 122.776,65 Faturalar giriliyor. 2. faturanın kdvsi için 18.728,64 senet ödeniyor ve borç senetleri hesabına alınıyor.
ayrıca arsa henüz aktife girilmemiş çünkü tapusunu alamamışlar. Alabilmeleri için fabrika vs. kurmaları gerekiyormuş bunu yapacak güçleri olmadığı için devrediyorlar. İnşallah çözebiliriz çünkü artık uykularım kaçıyor.

bu konuyu yarın yazacağım. Merak etmeyin çözeriz
Ferhat üstadım bu noktada bir parantez içi soru da ben sormak istiyorum müsaadenizle. Serbest Bölgede, iki gerçek kişiye yaklaşık 10 yıl önce tahsis edilmiş olan arazide şahıslar herhangi bir yatırım yapmamışlar. Geçenlerde Serbest Bölgeden aranmışlar ve en kısa sürede ilgili araziye bir yatırım yapılmazsa arazinin Serbest Bölge İşleticisi firma tarafından alınacağını bildirmişler. Şahısların ikisinin de ortak olduğu bir şirket var bu şirketin merkezini buraya taşıyıp bir bina yaptırmayı düşünüyoruz ama Serbest bölge İşleticisi firma yetkilisi yeni bir firma kurulması gerektiğini söylemiş. Bu noktada nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?
saygılar;
bil_gin

Ferhat üstadım bu noktada bir parantez içi soru da ben sormak istiyorum müsaadenizle. Serbest Bölgede, iki gerçek kişiye yaklaşık 10 yıl önce tahsis edilmiş olan arazide şahıslar herhangi bir yatırım yapmamışlar. Geçenlerde Serbest Bölgeden aranmışlar ve en kısa sürede ilgili araziye bir yatırım yapılmazsa arazinin Serbest Bölge İşleticisi firma tarafından alınacağını bildirmişler. Şahısların ikisinin de ortak olduğu bir şirket var bu şirketin merkezini buraya taşıyıp bir bina yaptırmayı düşünüyoruz ama Serbest bölge İşleticisi firma yetkilisi yeni bir firma kurulması gerektiğini söylemiş. Bu noktada nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?
saygılar;
bil_gin
Konu ile ilgili olarak fikirlerinize ihtiyacım bulunmakta. Serbest Bölgede şahıs şirketi kurmak için nasıl bir prosedür var acaba? Önce kuruluş mu yapmam gerekiyor yoksa ruhsat için başvuru yapmam mı? Ayrıca şahıslar bina yapıp sonra bunu kiralama yoluna gitmek istiyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim?
saygılar;
bil_gin