fonradar

AŞ Huzur Hakkı Genel Kurulu Tescil Edilmesi Zorunlu mudur ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
AŞ yiz
Bir YK üyesine huzur hakkı ödenmesi için genel kurul yapacağız
Genel kurulun ticaret siciline tescili zorunlu mudur? Sadece huzur hakkı gündemi var
Teşekkürler

@ksimkesyan,

Sadece huzur hakkı ödemesi ile alakalı yapılan genel kurulu mersisten giriş yapıp nasıl tescil ettireceksiniz açıklarsanız yeni bir şey öğrenmiş olur, sevinirim.

Ayrıca tüm genel kurullarının tescil ve ilanı zorunluluğu hangi kanunun hangi maddesinde yazıyor paylaşabilir misiniz?

@ksimkesyan,

Sadece huzur hakkı ödemesi ile alakalı yapılan genel kurulu mersisten giriş yapıp nasıl tescil ettireceksiniz açıklarsanız yeni bir şey öğrenmiş olur, sevinirim.

Ayrıca tüm genel kurullarının tescil ve ilanı zorunluluğu hangi kanunun hangi maddesinde yazıyor paylaşabilir misiniz?

Karar alma merciinin genel kurul olduğu işlemlerin (olağanüstü veya olağan farketmez) tamamının geçerlilik kazanması için tescil ve ilan şarttır. Genel kurul ile elde edilen hak ve işlemlerin tescil edilmemesi hükmün geçersizliğine sebeptir.

Karar alma merciinin genel kurul olduğu işlemlerin (olağanüstü veya olağan farketmez) tamamının geçerlilik kazanması için tescil ve ilan şarttır. Genel kurul ile elde edilen hak ve işlemlerin tescil edilmemesi hükmün geçersizliğine sebeptir.
Üstat, sadece huzur hakkı alınan kararın tescili yapıl(a)mıyor keza karın dağıtımı, bilançoların onayı vs.

İlan yada ticaret odasına bilgiden bahsetmiyorum. Bu işin tescil ayağını açıklamanızı rica ediyorum.

Mali müşavirlik derya deniz bugüne kadar hiç bu işlemlerle alakalı tescil yapmadık nasıl yapılır fikrimde yok, öğrenmek isterim.

Tescile tabi husus yoktur diyorlar Kevork abi, tescil parasını da parça parça geri almak ile uğraşıyoruz.

Sadece seçim varsa tescil ediyorlar benim gördüğüm. Yani iki kere başıma geldi ama mevzuatı da tam bilmediğim için illa tescil edeceksiniz diyemedim

Tescile tabi husus yoktur diyorlar Kevork abi, tescil parasını da parça parça geri almak ile uğraşıyoruz.

Sadece seçim varsa tescil ediyorlar benim gördüğüm. Yani iki kere başıma geldi ama mevzuatı da tam bilmediğim için illa tescil edeceksiniz diyemedim
Çok net bir kuraldan bahsettim. Genel Kurul sonuçları tescil ve ilan edilir. Bukadar net. TTK genel kurul şart ve şekillerini açıklıyor. Bunların tescil ve ilan edilmeden yürürlüğe girmesi mümkün değil. Çünkü burada alınan kararlar, içeriği ne olursa olsun 3. Şahısları ve diğer ortakları bilgilendirmek ve onay almak eseasına dayanır. Bu konu seçmeli değil. Tercihe bırakılmış değil.

Acabu bu esası YK kararıyla mı karıştırıyorsunuz diye düşünüyorum.

Türk Ticaret Kanununun 422. maddesine göre; “yönetim kurulu, tutanağın noterce onaylanmış bir suretini derhâl ticaret sicili müdürlüğüne vermek ve bu tutanakta yer alan tescil ve ilana tabi hususları tescil ve ilan ettirmekle yükümlüdür.”

Bu maddeden genel kurul tutanağında bulunan tüm hususların tescil ve ilana tabi olmadığı anlaşılıyor.

Zaten hem y.k. seçimi ve temsil yetkilerinin hem de huzur hakkı hususunun görüşüldüğü genel kurulu ticaret odasına verdiğimizde sadece y.k. seçimi ile temsilleri tescil ve ilan ettiririz, huzur hakkı tescile şart olsaydı TTK aykırılıktan evrak geri dönerdi.

Türk Ticaret Kanununun 422. maddesine göre; “yönetim kurulu, tutanağın noterce onaylanmış bir suretini derhâl ticaret sicili müdürlüğüne vermek ve bu tutanakta yer alan tescil ve ilana tabi hususları tescil ve ilan ettirmekle yükümlüdür.”

Bu maddeden genel kurul tutanağında bulunan tüm hususların tescil ve ilana tabi olmadığı anlaşılıyor.

Zaten hem y.k. seçimi ve temsil yetkilerinin hem de huzur hakkı hususunun görüşüldüğü genel kurulu ticaret odasına verdiğimizde sadece y.k. seçimi ile temsilleri tescil ve ilan ettiririz, huzur hakkı tescile şart olsaydı TTK aykırılıktan evrak geri dönerdi.

Tescile tabi unsurlar kavramı ile TTK'da maalesef açıklanmamıştır. Bu nedenle de çeşitli şehirlerde tescil ve ilan için farklı uygulamalar yapılıdığını biliyorum ve yaşadım. Hatta kar dağıtımı kararlarının dahi ilan edilmediğine rastladım. Ancak bu gibi durumlar Ticaret Sicil yönetmeliğinde de birtakım düzenlemelere tabi tutulmuştur. Birçok konu başlığı TTK'da ayrı ayrı tanımlanmış ve tescil ve ilan kuralı da bu maddelerde belirtilmiştir. Genel Kurul ise Yönetim Kurulunun şirketin sevk ve idaresiyle ilgili şekil ve sınırlarının ve tabi yetkilerinin konuşulup tartışılıp oylanarak karara bağlandığı yerdir. Bu kararların tescil ve ilanı toplantıda bulunan ve bulunmayan tüm ortakların bilgi noktasıdır. Tescil ve ilan edilmeden noter onaylı kopyasının sadece dosyaya konulması çok uygun değil. Çünkü TTK'nın 3. şahısların haklarının korunması ve bilgilendirilmesi esasına aykırı.

Daha sonra bu konularla ilgili her kez odadan yazı talebi ve onayı gibi bir durumun ortaya çıkması da ayrı bir sıkıntı temeli oluyor, hukuk ise bunu ayrı bir sorun olarak görüyor.