fonradar

Asgari Geçim İnd. Hk. Sorular

Ynt: Asgari Geçim İnd. Hk. Sorular

265 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
Resmi Gazete Sayısı 26720
Resmi Gazete Tarihi 04/12/2007
6. Medeni Durum ve Eşin Gelirinin Olmadığının Tespiti
Ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında Tebliğ ekinde yer alan "Aile Durumu Bildirimi" (EK:1) ile işverenlerine bildirimde bulunacaklardır. Durumlarında herhangi bir değişiklik olması halinde (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişiklikleri işverene bir ay içerisinde bildireceklerdir. Asgari geçim indirimi oranını etkileyen değişiklikler, söz konusu değişikliğin işverene bildirildiği tarih itibariyle uygulanacak olup, eşlerin her ikisinin de ücretli olması halinde çocuklar yalnızca sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilecektir.
Bu uygulamada eşin çalışmadığı ve herhangi bir gelirinin olmadığına ilişkin olarak (aksi tespit edilmediği sürece) ücretlinin beyanı yeterli olacaktır.Sadece ücret geliri elde eden eş, "çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş" kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bunlar dışındakiler ise çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş kapsamında değerlendirilecek olup, münhasıran emekli maaşı alanlar da çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edilecektir.

Tebliğde ücretlinin beyanı yeterli diyor.Ancak aksi tespit edilmediği sürece diye de bir ibare var.Eğer yaşı doldu ise işveren olarak işçiden çocuğunun öğrenim gördüğüne dair belge istenmeli diye düşünüyorum.Belgeyi veremiyorsa çocuğun asgari geçim indiriminden düşülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Ynt: Asgari Geçim İnd. Hk. Sorular

18 yaşını dolduranları indirimden düşün, öğrenimlerine devam ediyorlarsa bildirim formu ile yeniden beyanda bulunmalarını talep edebilirsiniz.Bu durumda (18-25 yaş arası)öğrenimi sona erenler için indirimden faydalanmamak için tekrar bildirimde bulunulmalı diye düşünüyorum.