Asgari geçim indirimi ve %5 indirim

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan dolap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dolap

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bu konu çok tartışıldı ama ben asgari geçim indirimi ve %5 indirimi kapsayan hesapları ve tutarlarıyla bir örnek istiyorum. Forumda örnekleri var inceledim fakat çok değişik görüşler var.Bir de hesaplar tam olarak yazılmamış ya da tutarlar yazılmamış. Yeni asgari ücret tutarları üzerinden yaptığınız muhasebe kaydını buraya yazabilirmisiniz?

Ynt: Asgari geçim indirimi ve %5 indirim

Kullanılan hesapları da görmrk adına yeni asgari ücret tutarlarıyla yevmiye maddesi olarak örnek verebilirmisiniz? Teşekkürler..

Cevap gelmedi ama bu şekilde yapabilirmiyiz?

-------------------------------------------------
770 BRÜT ÜCRET 837,00
770 İŞV.PAYI 121,37
770 İŞSİZ.İŞV.PAYI 16,74
181 GEL.TAH. 41,85
360 AGİ 94,16

335 01 PERS.BORÇ 599,21
335 02 AGİ 94,16
360 01 GELİR V. 106,72
360 02 DAMGA V. 5,52
361 SİG.İŞÇİ 117,18
361 İŞVEREN 121,37
361 İŞS.İŞÇİ 8,37
361 İŞ.İŞV. 16,74
602 HAZ.DEST. 41,85
---------------------------------------------------------

Genel olarak doğru ancak 181 niye kullanılmış?
181 yerine 770 işverene payına borç yazmalısın tahakkuk zamanında. Daha sonra ödeme ile birlilkte 602 kullanumu doğru
.
Bu şekilde masraf ve gelir yazarak birbirni kapatırsın.

Sayın nguroy daha önce zannedersem sizin verdiğiniz alomaliye sitesinde Talha Apak'ın bir yazısı vardı.Orda 2 yol önerilmiş.Bir direkt kaydetme bir de karşılık ayırarak kaydetme. Ve sonunda da 2.yolun daha doğru olduğunu ve onu tavsiye ettiğini söylemiş. 181 nolu hesabı bu yüzden kullandım. Ben de görüşlerinizi almak için burada paylaştım zaten.Siz 1.yolu savunuyorsunuz öyle değil mi?

Aynı kapıya çıkar . Şimdi hatırlamıyorum. Ancak Talha Bey öyle yazmışsa oda olur.

Evet baktım. Yanlış değil ama uzun. 1. yol daha pratik.

Evet çünkü önce %5 yokmuş gibi tahakkuk yapılıp ödeme anında düşülmesi gerekiyor.

Mükellef ödemediği zaman indirimden de yararlanamıyor.Peki o zaman 602 hesabı nasıl kapatıyoruz?

dolap ' Alıntı:
Mükellef ödemediği zaman indirimden de yararlanamıyor.Peki o zaman 602 hesabı nasıl kapatıyoruz?

602 hesabını tahakkuk aşamasında kullanmayıp sadece ödeme yapıldığında kullanırsanız böyle bir kapama derdiniz olmayacaktır.

Ben tahakkuk aşamasında 602 yazmıştım yukarıdaki örnekte olduğu gibi. Şu anda ne yapmam gerekiyor?

sayın nguroy diğer yöntemin daha pratik olduğunu söylediği için 181 nolu hesap yerine 770 kullandım. Ödemediği zaman 770 alacaklı 602 borçlu mu yapıcam?

Şimdi tahakkuk esnasında 602 kullanmışsanız mecburen ÖDEMEME halinde ters kayıt yapmanız gerekir.Karşılığında hangi hesabı kullanmışsanız yine aynı hesapları ters kayıt yapacaksınız.Yine de tahakkuk esnasında 602 kullamayın derim.
Saygılar