Asgari İşçilik Oranları

Merhaba,
Asgari İşçilik Oranları neden %25 indirimli uygalanmaktadır?Asgari İşçilik Oranının hangi hallerde indirimli uygulanacağımevzuatın hangi maddesinde yer almaktadır?
Yardımarınız için teşekkürler.

Ynt: Asgari İşçilik Oranları

- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu madde 85

-12 Mayıs 2010 tarih ve 27579 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ;

MADDE 110 ? (1) Kanunun 85 inci maddesi ikinci fıkrasında belirtilen kurum ve kuruluşlar tarafından ihale mevzuatına göre yaptırılan her türlü işlerde ünitece yapılacak araştırma; işin kesin kabulünün ya da geçici kabulünün noksansız olarak yapıldığı tarihten sonra ve işverene ödenmesi gereken Katma Değer Vergisi hariç, malzeme fiyat farkı ve akreditif bedeli dâhil toplam istihkak tutarına, işin asgari işçilik oranının %25 eksiği uygulanmak suretiyle yapılır.

-İşyeri muhasebe kayıt ve belgelerinin asgari ücretin tespiti amacıyla incelenmesi durumunda % 25 indirim uygulanmaz.

Ynt: Asgari İşçilik Oranları

Merhaba,
Sayın RY08 verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.Dediğiniz yönetelik ve maddeyi buldum okudum.Ancak kafama takılan başka bir şey var.İlgili maddede Kamu Kuruluşları tarafından ihale mevzuatına göre yapılacak işlerden bahsetmektedir.Burada bahsedilen indirimler Özel inşaatlar içinde geçerli olacakmıdır.Zira özel inşaatlar ihale mevzuatına göre değil özel anlaşmlarla yapılmaktadır.Benmi yanlış yorumluyorum acaba.Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.