Asgari Ücretle Çalışan Bir İşçi Kaç Saat Çalışması Gerekir 190 mı 225 mi ?

arkadaşlar sorun şu ki aylık çalışma saatinde herkezin bildiği hemen hemen aynı ama hata yaptığınız bir yer var.haftada 6 gün çalışan birisi ayda 26 gün çalışmış oluyor bu da 26*7,5=195 saat eder yasa gereği bir işçi ayda 195 saat çalışması gerekli aldığı maaş buna tekabül eder o aradaki 30 saatlik farkı kafanızdan çıkarın çünkü o sizin tatil hakkınız maaşınızda 195 saatten hesaplanır 225 saatten değil.ama kurumsal olmayan şirketler ya da iş verenler yasadaki küçük açıktan yararlanıp işçiyi aylık 225 saat çalışmaya zorluyor.devlet iş verene 225 saate kadar fazla mesai vermeye bilirsin diyor iş verende bu hakkını kullanıyor.durum bu kadar basit.

aklınızda hala soru işareti varsa iş mahkemelerine bakan bir avukata gidin ya da işinin ehli tanıdığınız bildiğiniz bir muhasebeciye gidin o size daha uygun anlatır.şahsen ben aynısını yaptım 3 tane muhasebeciye 1 tanede üniversitede muhasebe dersine giren öğretim görevlisine danıştım bu konu hakkında hepside benim dedeğim şeyi söylediler.225 saat fiili çalışma süresi yok asıl fiili çalışma süresi 195 saattir. son bir şey daha bu tarz konuları burada tartışmayın gidin işin ehli birine yüzyüze sorun.

arkadaşlar sorun şu ki aylık çalışma saatinde herkezin bildiği hemen hemen aynı ama hata yaptığınız bir yer var.haftada 6 gün çalışan birisi ayda 26 gün çalışmış oluyor bu da 26*7,5=195 saat eder yasa gereği bir işçi ayda 195 saat çalışması gerekli aldığı maaş buna tekabül eder o aradaki 30 saatlik farkı kafanızdan çıkarın çünkü o sizin tatil hakkınız maaşınızda 195 saatten hesaplanır 225 saatten değil.ama kurumsal olmayan şirketler ya da iş verenler yasadaki küçük açıktan yararlanıp işçiyi aylık 225 saat çalışmaya zorluyor.devlet iş verene 225 saate kadar fazla mesai vermeye bilirsin diyor iş verende bu hakkını kullanıyor.durum bu kadar basit.

aklınızda hala soru işareti varsa iş mahkemelerine bakan bir avukata gidin ya da işinin ehli tanıdığınız bildiğiniz bir muhasebeciye gidin o size daha uygun anlatır.şahsen ben aynısını yaptım 3 tane muhasebeciye 1 tanede üniversitede muhasebe dersine giren öğretim görevlisine danıştım bu konu hakkında hepside benim dedeğim şeyi söylediler.225 saat fiili çalışma süresi yok asıl fiili çalışma süresi 195 saattir. son bir şey daha bu tarz konuları burada tartışmayın gidin işin ehli birine yüzyüze sorun.
Helal olsun valla , çözmüşsünüz işi. :)

225 saat fiili çalışma süresi yok
Evet yok ve olamaz
Fazla çalışmanın hesabı aylık çalışma süresi üzerinden yapılmaz.
Fazla çalışma yönünden önemli olan haftalık çalışma süresidir.
Bu noktada, haftalık çalışma süresi aşılmamış olsa dahi günlük 11 saati aşan çalışmalar ile 7.5 saati aşan gece çalışmaları da fazla çalışmadır.

merhaba

ben 31 yaşındayım özel bir hastanede engelli kadrosunda görev yapıyorum ve sürekli gece calışıyorum.akşam 18:00 sabah 08:00 14 saat çalısıyorum bir hafta cumartesi 19 saat diğer hafta pazar günü 24 saat çalışıyorum.

1.sorum engellilerin çalışma saatleri ile alakalı kanunda herhangi bir kıstas hüküm vs varmıdır

2.sorum ben 170 hattını aradım ve durumu izah ettim denetlemeye muhtemelen gündüz gelirler ve ben o zaman orada olmayacağım kurum bunu inkar ederse ne yapabilirim ve fazla mesai nasıl alırım

Haftada kaç gün bu saatlerle çalışıyorsunuz? Ara dinlenme süreleriniz nelerdir?
Cumartesi günkü çalışmanız da aynı şekilde 18 de başlayıp öğlen 13:00 te mi sona eriyor?
Pazar günkü 24 saatlik çalışmanızdan sonra tekrar ne zaman işe başlıyorsunuz?
Aynı anda aynı işi yapan kaç kişi varsınız, yanlızmısınız?

Selam arkadaşlar
Benim bi sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. kurumsal bş mağazada işe başladım ilk iş görüşmesinde vardiyalı sistem 9-6 12-9 olarak söylenmişti şidmi 9-7 12-10 çalışıyoruz suan da ve hafta sonlaru full çalışıyoruz yani 9-10 iki gün vardıyalarda 30 dakıka yemek molası 10 dakikada çay molası yapıyoruz full olduğumuz günlerde de aynı şkilde mola kullanıyoruz mağazada yaklaşık 20 25 kişi çalışıyoruz bu şekilde çalışma saatleri normal mi değilse de nasıl bir yol izlemleliyim şimdiden teşekkür ederim

Arkadaşlar merhaba ben haftanın 6 günü 08:00/17:30 çalışıyorum yarım saat kadar da yemek istirahati yapıyorum pazar günleride izin yapıyorum.Şunu merak ediyorum ayda ne kadar fazla çalışmış oluyorum selamlar ...

mrb.işcinin haftalık saati 45 saat tamam peki 45 saati işci tamamlamadı izinli yada raporlu pazar izni neolcak yani 45 saati tamamlamıyor.bilgi verirmisiniz

İşveren tarafından kabul edilmiş olan izinler ve doktor tarafından verilmiş 7 güne kadar olan raporlu süreler,
hafta tatil ücreti hesabında ,
çalışılmış günler gibi kabul edilir,
yani hafta tatili ücreti ödenir.

ben özel güvenlik görevlisiyim haftada dört gün 12 saat 1 gün 10 saat çalışmaktayım ;1 saatte günde çay yemek molası var benim mesaim nasıl hesaplanacak yada ben asgari ücret artı ne kadar mesai alırım cvb yazarsanız sevinirim iyi günler

benim çalışma saatlerim sabah 8:30 akşam 18:15 dir cumartesi leride akşam saat 16:30 da çıkış yapıyorum bu aradaki mesai hakkımı şahıs firması olduğu için nasıl alabilirim kişisel haklarım nedir ve tazminatıma yansıması için nasıl bir yol izlemeliyim asgari ücretle çalışıyorum yaklaşık 5 ay oldu bilgilendirirseniz sevinirim