Asıl Ve Alt İşveren Hk.

Asıl işveren personelinden işçi ile anlaşmaya varıp alt işverene (taşeron) nakil çıkış kodu ile gün kaybı olmadan nakil işlemini yapmak mümkün müdür?
Değerli yorumlarınız için teşükkür ederim.

Daha sağlıklı cevap verilebilmesi açısından,neden buna gerek duyuyorsunuz bilmiyorum ama bu tür bir işlemi çok sağlıklı bulmuyorum.Çünkü her ne kadar anlaşarak bu işlem yapılmış olsa da, 4857/2 ci maddenin 7.fıkrasının ilk cümlesi ve Alt İşverenlik Yönetmeliğinin "muvazaa"tanımı altındaki 3 cü şıkkına istinaden bu işlemin yapılmamasında yarar var.
Diğer yönden bu geçiş işlemini "nakil" olarak tanımlamamak gerekir,zira her ne kadar aracı numarası kullanılıyor olsa da,genel anlamda ortada iki bağımsız işverenlik(biri asıl işveren-diğeri alt işveren) var,kaldı ki sgk-işten çıkış nedenleri-kodlarına göre ve genel manada"nakil" konusu (daha ziyade) sözleşme sona ermeden aynı işverenliğe bağlı iş yerlerine ait iş yeri sicil numaralarının bulunduğu işyer(ler)ine yapılan/yapılacak işlemlerde kullanılır,dolayısıyle bu olayda"nakil"kavramından bahsetmemek gerekir,ayrıca bu iş zaten taşere edilmiş ve başka bir(alt)işveren tarafından yapılmakta/yürütülmekte,asıl işveren tarafından yapılmamakta,diğer bir ifadeyle başkaca bir işverene yaptırılmaktadır.

...

Daha sağlıklı cevap verilebilmesi açısından,neden buna gerek duyuyorsunuz bilmiyorum ama bu tür bir işlemi çok sağlıklı bulmuyorum.Çünkü her ne kadar anlaşarak bu işlem yapılmış olsa da, 4857/2 ci maddenin 7.fıkrasının ilk cümlesi ve Alt İşverenlik Yönetmeliğinin "muvazaa"tanımı altındaki 3 cü şıkkına istinaden bu işlemin yapılmamasında yarar var.
Diğer yönden bu geçiş işlemini "nakil" olarak tanımlamamak gerekir,zira her ne kadar aracı numarası kullanılıyor olsa da,genel anlamda ortada iki bağımsız işverenlik(biri asıl işveren-diğeri alt işveren) var,kaldı ki sgk-işten çıkış nedenleri-kodlarına göre ve genel manada"nakil" konusu (daha ziyade) sözleşme sona ermeden aynı işverenliğe bağlı iş yerlerine ait iş yeri sicil numaralarının bulunduğu işyer(ler)ine yapılan/yapılacak işlemlerde kullanılır,dolayısıyle bu olayda"nakil"kavramından bahsetmemek gerekir,ayrıca bu iş zaten taşere edilmiş ve başka bir(alt)işveren tarafından yapılmakta/yürütülmekte,asıl işveren tarafından yapılmamakta,diğer bir ifadeyle başkaca bir işverene yaptırılmaktadır.
Peki bu işlemi nasıl yapabilirim. Yani çıkış kodunun ne olması gerekir. İşçi tüm haklarıyla geçmeyi kabul ediyor.

Sn.HaMal olayı geniş çerçevede değerlendirerek yukarıdaki cevabı verdim,şahsen ben böyle bir işlemi ASLA yapmam,işverenimi de ikna ederim.
Burada izlenecek yol,işci de istiyor madem, bu takdirde işcimiz şahsına ait özel sebebler ileri sürerek istifa etsin,aradan hiç değilse bir hafta on günlük süre geçtikten sonra ilgili alt işverene iş başvurusunda bulunsun ve girişi yapılsın ama aynı özlük haklarıyla iş sözleşmesi düzenlenerek girişinin yapılması da,alt işverenlik işcileri açısından eşitlik ilkesine aykırılık(yani eşit işe eşit ücret kavramına,diğer ifadeyle aynı iş de aynı özelliklere haiz amsal işciler açısından aykırılık oluşturabilir!bu durum da alt işveren işcileri yönünden ileride(özellikle iş den ayrıldıktan sonra)şikayet veya dava konusu edilerek,aynı hakların talep edilmesini gündeme getirebilir!
Özellikle ileriye dönük olarak,gerek bu işci yönünden ve gerekse olası muhtemel iş davalarına örnek teşkil etmemesi açısından, asla alt işverene özlük hakları ile geçiş olmamalı,olur ise yukarıda bahsettiğim durumların,dolayısıyle sorunların doğması ihtimali(bir şikayet ve dava konusu olması halinde) çok yüksektir.

Şeref beyin de belirttiği üzere iş kanunu 2.maddesinde bu sorunuzun yanıtı açıkça verilmiş ;

'' Asılişverenin işçilerinin alt işveren tarafından işe alınarak çalıştırılmaya devamettirilmesi suretiyle hakları kısıtlanamaz veya daha önce o işyerindeçalıştırılan kimse ile alt işveren ilişkisi kurulamaz. Aksi halde ve genelolarak asıl işveren alt işveren ilişkisinin muvazaalı işleme dayandığı kabuledilerek alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisisayılarak işlem görürler. İşletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerleuzmanlık gerektiren işler dışında asıl iş bölünerek alt işverenlere verilemez. ''

Ayrıca yapılmak istense dahi "nakil" kodu ile yapılamaz. Nakil aynı işverenin şubeleri arası geçişlerde olabilir.

3 taraflı ( eski işveren-yeni işveren ve çalışan) bir protokol ile ilk çalışılmaya başlanılan tarih itibariyle doğmuş tüm haklarla yeni işverene devrin sağlanması durumunda , elbette mümkün.

Malum bu konu"iş akdi/iş sözleşmesinin devri"dir,biz yukarıda çekincelerimizi belirttik,ben olsam asla bu yolu tercih etmem ama tabi takdir sizin....