Askere Giderken Tazminatı Alsam mı Almasam mı ?

Kamu kurumunda işçiyim çok uzun bir süre çalışmadım 2 yıldır çalışıyorum askere giderken tazminatını al öyle git diyende var boşver dursun ileride bir sıkıntı çıkar diyende var ne yapmam lazım herhangi bir hak kaybına uğrarmıyım bu konuda ?

Ayrıca dönüşte işe tekrar dönmek istiyorum bunu nasıl belirtmem lazım

Özel sektör çalışanı olsaydınız,cevap verebilirdim ama kamu işçisinin askerlik dönüşü işe başlatılmaması gibi bir durum var mı,şahsen bilmiyorum.

(......Net anlaşılması,dolayısıyla net cevap verilebilmesi açısından soruyorum,
a-çalıştığınız kurumda sendikal faaliyet(dolayısıyla Toplı İş Sözleşmesi /yani TİS)var mı,var ise bu konuya ilişkin TİS de bir hüküm var mı?
b-"...dönüşte işe tekrar ' dönmek istiyorum..."dediğinize göre,siz kamu işçisiniz ama sadece iş kanununa tabi çalışanmısınız,diğer ifadeyle size sadece iş kanunu hükümleri mi uygulanıyor?
c-yukarıdakilerin hiç biri değil ise konuya ilişkin esas durumunuz nedir?....)

Son düzenleme:
Özel sektör çalışanı olsaydınız,cevap verebilirdim ama kamu işçisinin askerlik dönüşü işe başlatılmaması gibi bir durum var mı,şahsen bilmiyorum.

(......Net anlaşılması,dolayısıyla net cevap verilebilmesi açısından soruyorum,
a-çalıştığınız kurumda sendikal faaliyet(dolayısıyla Toplı İş Sözleşmesi /yani TİS)var mı,var ise bu konuya ilişkin TİS de bir hüküm var mı?
b-"...dönüşte işe tekrar ' dönmek istiyorum..."dediğinize göre,siz kamu işçisiniz ama sadece iş kanununa tabi çalışanmısınız,diğer ifadeyle size sadece iş kanunu hükümleri mi uygulanıyor?
c-yukarıdakilerin hiç biri değil ise konuya ilişkin esas durumunuz nedir?....)

Şeref üstadım aynı soruyu özel sektör için cevaplar mısınız ? Teşekkür ederim..

Özel sektör veya kamu çalışanı, farklı değil, 4857 tabi çalışanın sözleşmesi askerlik nedeniyle feshedildiğinde kıdem tazminatına hak kazanılır.
Kıdem tazminatı için zamanaşımı 10 yıldır, 10 yıl geçtikten sonra herhangi bir hak iddia edemezsiniz, etseniz de kıdem tazminatı talep hakkınız zaman aşımına uğradığı iddia edildiğinde , alamazsınız.

Askerlik sonrası aynı işyerinde çalışma isteği konusunda da aynıdır, askerlik dönüşü süresi içinde işverene yazılı olarak başvurulduğunda işveren eğer uygun iş varsa hemen almak , yoksa başka bir iş teklif etmek durumunda. Herhangi bir pozisyon için personel ihtiyacı yoksa da, ihtiyaç olduğunda öncelikli olarak başvuruda bulunmuş olan eski çalışanı değerlendirmek zorundadır.

Askere giderken k.tazminatının ödenmemiş diğer ifadeyle k.tazminatının alınmamış olması,
işcinin askerlik dönüşü mutlak işe başlamasını GARANTİ ETMEZ.
Sonuç aynı yere varsa da "askere giderken k.tazminatı alsam mı,almasam mı"deyimi yanlış,çünkü bu hak doğmuş ise bu durum işveren yönünden bir borç,işci açısından bir alacaktır,dolayısıyla işveren bu borcunu işcinin hesabına ödemek zorundadır,işci ister kullansın ister kullanmasın,bu noktada önemli değil,işci ben bu alacağımı almıyorum,almadan askere gitmek istiyorum diyemez,dese de anlaşmak dışında işveren yönünden bir karşılığı/anlamı yok.
Askere giderken k.tazminatınız ödenmemiş,sizde askerlik dönüşü işe başlamışsanız,k.tazminatı ve yıllık hesabına esas süre yönünden(askerlik süresi düşüldükten sonra)kıdeminiz aynen devam eder,eğer k.tazminatı ödenmiş ise,
a-k.tazminatı yönünden kıdeminiz sıfırlanmış olur,
b-yıllık izin yönünden eğer askerlik öncesi y.izinlerinizi kullanmış veya ücretini almışsanız,yıllık izin hesabına esas süre yönünden yıldan artan süre var/kalmış ise(ki genelde kalır)sadece bu süre dikkate alınarak y.iznin hesaplanması gerekir.(örneğin toplam 2 yıl 2 ay 2 günlük hizmetiniz vardı,siz bu sürenin karşılığı y.izinlerinizi kullanmış veya ücretini aalmış olursanız,kalan 2 ay 2 günlük sıfırlan(a)mayan hizmet süresi kalır,askerlik dönüşü işe devam ettiğinizde y.izin hesabına bu iki ay iki gün dahil edilerek hesaplama yapılır)
c-diğer yönden taraflar anlaşarak farklı kararlar verebilirler.
sonuç olarak,k.tazminatının ödenmemiş olması,askerlik dönüşü iş başlamanızı garanti etmiyor olduğundan,k.tazminatını almak veya almamak ihtiyaç noktasında kişiden kişiye değişebilir,ayrıca özel sektör yönünden bazı işverenliklerin faaliyetleri son bulabiliyor,yada başkaca gelişmeler olabiliyor,bu durumlarıda düşünmekte yarar var.

Sn.keremcem beye genelde ktılıyorum,lokal anlamda bazı kamu kuruluşlarının kendi mevzuatınca veya var ise TİS (özel sektörde TİS veya iş sözleşmeleri)de farklı durumlar sözkonusu olabilir,bu yüzden kamu boyutunu bilmiyorum demiştim.

Askere giderken k.tazminatının ödenmemiş diğer ifadeyle k.tazminatının alınmamış olması,
işcinin askerlik dönüşü mutlak işe başlamasını GARANTİ ETMEZ.
Sonuç aynı yere varsa da "askere giderken k.tazminatı alsam mı,almasam mı"deyimi yanlış,çünkü bu hak doğmuş ise bu durum işveren yönünden bir borç,işci açısından bir alacaktır,dolayısıyla işveren bu borcunu işcinin hesabına ödemek zorundadır,işci ister kullansın ister kullanmasın,bu noktada önemli değil,işci ben bu alacağımı almıyorum,almadan askere gitmek istiyorum diyemez,dese de anlaşmak dışında işveren yönünden bir karşılığı/anlamı yok.
Askere giderken k.tazminatınız ödenmemiş,sizde askerlik dönüşü işe başlamışsanız,k.tazminatı ve yıllık hesabına esas süre yönünden(askerlik süresi düşüldükten sonra)kıdeminiz aynen devam eder,eğer k.tazminatı ödenmiş ise,
a-k.tazminatı yönünden kıdeminiz sıfırlanmış olur,
b-yıllık izin yönünden eğer askerlik öncesi y.izinlerinizi kullanmış veya ücretini almışsanız,yıllık izin hesabına esas süre yönünden yıldan artan süre var/kalmış ise(ki genelde kalır)sadece bu süre dikkate alınarak y.iznin hesaplanması gerekir.(örneğin toplam 2 yıl 2 ay 2 günlük hizmetiniz vardı,siz bu sürenin karşılığı y.izinlerinizi kullanmış veya ücretini aalmış olursanız,kalan 2 ay 2 günlük sıfırlan(a)mayan hizmet süresi kalır,askerlik dönüşü işe devam ettiğinizde y.izin hesabına bu iki ay iki gün dahil edilerek hesaplama yapılır)
c-diğer yönden taraflar anlaşarak farklı kararlar verebilirler.
sonuç olarak,k.tazminatının ödenmemiş olması,askerlik dönüşü iş başlamanızı garanti etmiyor olduğundan,k.tazminatını almak veya almamak ihtiyaç noktasında kişiden kişiye değişebilir,ayrıca özel sektör yönünden bazı işverenliklerin faaliyetleri son bulabiliyor,yada başkaca gelişmeler olabiliyor,bu durumlarıda düşünmekte yarar var.

Sn.keremcem beye genelde ktılıyorum,lokal anlamda bazı kamu kuruluşlarının kendi mevzuatınca veya var ise TİS (özel sektörde TİS veya iş sözleşmeleri)de farklı durumlar sözkonusu olabilir,bu yüzden kamu boyutunu bilmiyorum demiştim.

yıllık izniyle ilgili olarak yazdıklarınız çok açıklayıcı olmuş. Emekliliği hakedip yıllık izni hakkını kullanıp , ya da izin parasını alıp çıkan kişiler içinde geçerli mi?

Düşüncem evet,verdiğim örnek geçerli.
(Not.bu konuda pek çok karar ve makale bulabilirsiniz,tartışma da yok diyemem,karar ve makalelerde yıllık izin yönünden kıdemin hangi hallerde tam sıfırlandığı veya tam sıfırlanmadığına ya da kısmen sıfılandığına dair noktalar da farklılıklar var)
Sizin bu sorunuza istinaden farklı görüşü olan var ise paylaşabiliriz.

Kamu şirketinden kastınız, özel sektör gibi çalışan kamu şirketleri var bunlarda normal kamu gibi kadrolu işçilik söz konusu olmadığından tazminat alarak ayrıldığınızda dönüş imkanı zor olacaktır. Kadrolu çalışanlar ise askerlik dönemi boyunca kıdemi işlemez ve askerlik dönüşü işe devam edeceğinden, işten ayrılma talebi olmadığı sürece ödeme yapılmaz. Her iki durumda da tazminatı ödenen kişi genelde tekrar işe alınmaz fakat siz askerlik dönüşü de tekrar işe alınacağınız garantisi de bulunmuyor. Sonuç olarak yinede işverenle görüşün.