fonradar

Askerlik Borçlanması Ödeme

Askerlik borçlanması yapan kişinin bordrosundan borçlanma tutarı bitene kadar gelir vergisinden muaflık var mıdır? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Evet vardır. Diyelim ki bu kişi 5.000,00 TL askerlik borçlanması ödedi. 2.000,00 TL brüt ücret aldığını varsayalım. Önce bundan sgk primlerini düşüyoruz.

2000 X %15 (14 prim+1 işsizlik) = 300
2000 - 300 = 1700 tl vergi matrahımız oluyor

Askerlik borçlanmasına ödediği 5000 tl nin 1700 tl sini kullanarak vergi matrahını sıfırlayabilirsiniz. Geri kalan 3300 tl askerlik borçlanmasını tutarınıda bitene kadar sonraki aylarda vergi matrahından düşebilirsiniz. Böylece işçi sadece sgk primi ve damga vergisi öder vergi ödememiş olur bordroda.

Evet vardır. Diyelim ki bu kişi 5.000,00 TL askerlik borçlanması ödedi. 2.000,00 TL brüt ücret aldığını varsayalım. Önce bundan sgk primlerini düşüyoruz.

2000 X %15 (14 prim+1 işsizlik) = 300
2000 - 300 = 1700 tl vergi matrahımız oluyor

Askerlik borçlanmasına ödediği 5000 tl nin 1700 tl sini kullanarak vergi matrahını sıfırlayabilirsiniz. Geri kalan 3300 tl askerlik borçlanmasını tutarınıda bitene kadar sonraki aylarda vergi matrahından düşebilirsiniz. Böylece işçi sadece sgk primi ve damga vergisi öder vergi ödememiş olur bordroda.

Asgari geçim indirimi ile ilgili durum nasıl oluyor peki. Askerlik borçlanması tutarı indirildikten sonraki kalan kısım için mi asgari geçim indirimi hesaplanıyor? Cevabınız için teşekkür ederim.

Gelir vergisi kesintisi olmayacağı için asgari geçim indirimi de ödenmeyecek ilgili çalışana. AGİ gelir vergisi tutarını geçemez gelir vergisi tutarı 0 olacağı için AGİ'de olmayacak. Askerlik borçlanması tutarı bittiği zaman tekrar vergi çıkmaya başlayacağı için asgari geçim indirimi ödemeye başlayacaksınız.

Hatırladığım kadarı ile agi önceliği var. Askerlik borçlanması hesaplanan gv-agi kısmı dikkate alınarak bordroya yansıtılmalı.

Ben gelir vergisi olmadığı sürece agi olmuyor diye biliyorum. Zaten gelir vergisi kesilmediği için vergiden indirim söz konusu değil çünkü.

Ben gelir vergisi olmadığı sürece agi olmuyor diye biliyorum. Zaten gelir vergisi kesilmediği için vergiden indirim söz konusu değil çünkü.

Buna istinaden kişinin agi kadar zararı vardır diyebilir miyiz?
Çünkü ilk önce agi hesaplanıp sonra askerlik borçlanması tutarı kadar indirime gidilseydi çalışan tam faydalandı diyebilirdik.