Askerlik Borçlanması ve Bireysel Emeklilik Limitleri

Değerli arkadaşlar,
öncelikle tekrar açılan forumumuzun hepimize hayırlı olması ve çalışma hayatımızı kolaylaştırması dileğiyle.
Benim şu şekilde bir sorum olacak; Askerlik boçlanması gelir vergisi matrahından indirilebilirken bunun bir limiti veya oranı varmı.
İlgilerinize teşekkürler.
Saygılarımla.

askerlik borçlanmasını kesinlikler gelir vergisi matrahından indiremezsiniz.

eren' Alıntı:
askerlik borçlanmasını kesinlikler gelir vergisi matrahından indiremezsiniz.

Sayın Eren ilginize teşekkürler: Yalnız konu ile ilgili mevzuat gösterebilirseniz daha faydalı olacaktır. İyi çalışmalar.

sayın murat bu gibi konularda vergi indiriminden sözettiğinize göre bunu siz ıspat etmekle yükümlüsünüz ve böyle bir durum olmadığı için ıspat edemezsiniz.askerlik borçlanması devletin size tanıdığı bir hak ve siz bunun bedelini ödeyince sigortanız erken tarihe alınıyor ve devlet zaten size bir artı değer sağlıyor ve bunun bir de vergiden indirimi kesinlikle söz konusu olamaz eğer aksini uygulayan varsa yanlış bir uygulama yapıyordur.bu olayın özel sigorta ödemelerindeki gibi vergi indirimi ile karıştırılmaması gerekir.teşekkürler.

eren' Alıntı:
sayın murat bu gibi konularda vergi indiriminden sözettiğinize göre bunu siz ıspat etmekle yükümlüsünüz ve böyle bir durum olmadığı için ıspat edemezsiniz.askerlik borçlanması devletin size tanıdığı bir hak ve siz bunun bedelini ödeyince sigortanız erken tarihe alınıyor ve devlet zaten size bir artı değer sağlıyor ve bunun bir de vergiden indirimi kesinlikle söz konusu olamaz eğer aksini uygulayan varsa yanlış bir uygulama yapıyordur.bu olayın özel sigorta ödemelerindeki gibi vergi indirimi ile karıştırılmaması gerekir.teşekkürler.

Maksadım herhangi bir arkadaşla polemiğe girmek değil. Bu amaçla edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Kopyalama imkanım şu anda olmadığı için sadece mevzuatdaki ilgili madde numaralarını veriyorum.

1. 193.GV. Mad:63-89 (SSK Kanununun geçici 20. maddesine vurgu yapıyor)
2. 506.SSK.Geçici Mad:20 (Bu maddede geçen sandık kelimesi askerlik borçlanması için de kabul ediliyor)
3. GV Genel Tebliği 235: Bu tebliğ istediğim cevabıda veriyor.

Bunların dışında özellikle bağlı olduğumuz Defterdarlıktaki tahakkuk şefine uygulamalarını sordum. Tahakkuk Şefi askerlik borçlanmalarını emeklilik keseneğinin işçi/memur payı kadar GV matrahından indirdiklerini belirtti.(Bu işlemleri tüm kamu kurumlarıda defterdarlığı örnek alarak yapıyor) Bu durumda ben yanlış yapıyorsam devletin diğer kurumlarıda yanlış yapıyor olmalı. Ne dersiniz.

h.Murat' Alıntı:
Maksadım herhangi bir arkadaşla polemiğe girmek değil. Bu amaçla edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Kopyalama imkanım şu anda olmadığı için sadece mevzuatdaki ilgili madde numaralarını veriyorum.

1. 193.GV. Mad:63-89 (SSK Kanununun geçici 20. maddesine vurgu yapıyor)
2. 506.SSK.Geçici Mad:20 (Bu maddede geçen sandık kelimesi askerlik borçlanması için de kabul ediliyor)
3. GV Genel Tebliği 235: Bu tebliğ istediğim cevabıda veriyor.

Merhaba,
Sayın Murat bence yanlış yolu kullanmanıza rağmen doğruya ulaşmışsınız. 506 sayılı yasanın Geçici 20. maddesi Askerlik Borçlanması ile ilgili değil. Ödenen Askerlik Borçlanmasının matrahtan indirilmesini sağlayan hüküm Gelir Vergisi Kanunu 63/2. maddesi. Bu maddede atıf yapılan Geçici 20. madde Özel kurumların (Örn.Bankaların) Emekli Sandıkları. Bizim dayanağımız " 2. Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklara ödenen aidat ve primler;" koyu olarak aldığım hüküm. Burada askerlik borçlanmasını ayırmamış. Önemli olan kanunla kurulmuş (veya Geçici 20. maddede bahsedilen sandıklara) ödenmiş olması.

İstanbul Defterdarlığının benzer bir konu ile ilgili olarak bir Gelir Vergisi mükellefine vermiş olduğu cevabı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Bağkur Primleri ve Askerlik Borçlanması