Avans mı ???

Ynt: Avans mı ???

ozguryuksel ' Alıntı:
Dikkatimi çeken herkes kendi şahsi fikrini yazmış, yok kanımca böyle yaparsan iyi olur, öyle yaparsan uzun yolu seçmiş olursun vb..., Muhasebe Uygulama Tebliğlerinde ve TDHP Uygulamasında nasıl belirtildiyse bu hesaplar o şekilde kullanılmalıdır, tabiki işlem avans işlemidir kısa vadeli ise 340 Nl.Hs. Uzun Vadeli Bir Avans işlemi ise 440-Nl.Hs.da takibi yapılacaktır. Hizmet gerçekleştiği esnada ftr.yı satış kaydı yapacaksın. 120 hs. ile 340 Hs. virmanlayıp kapatacaksınız.

Ben de bu şekilde yapıyorum, doğru olanda bu gibi sanki cevapların geneline bakılırsa....

accountmanager ' Alıntı:
Merhabalar. Biz hizmet sektöründen faaliyet gösteren bir işletmeyiz. Parayı müşterilerimize hizmeti vermeden önce alıyoruz. Hizmet bitiminden itibaren de 7 gün içerisinde fatura kesiyoruz. Nisan ayında hizmet vereceğim bir müşterimden Mart ayında aldığım parayı sizce 340 Alınan avanslar hesabında tutup, 1 nisan itibariyle 120 Alıcılar hesabına virman mı yapmalıyım yoksa direk 120 hesaba mı almalıyım. Benden önce sadece 120 hesap kullanılıyordu ama ben 1.seçenekteki gibi yapıyorum şu an. sizce doğru olan hangisi ???

Bu arada bişey daha; Sürekli işlem yaptığımız müşterilerimiz yok. Yani adam parasını ödüyor, hizmetini alıyor faturası kesiliyor. Sene sonunda tabiki 340 hesapları kullanıyorum. Ben parası alınan müşteriye hizmeti bir sonraki ayda verilmesini durumunu sormuştum ama işler bayağı karışmış :)

Eğer siz her ay bilanço çıkarmıyorsanız, dönem içinde 120 hesabı kullanabilirsiniz.
Bilanço çıkardığınız zaman 120 hesap alacak bakiye veriyorsa bunu 340 hesaba almalısınız.
Tabi tersi de geçerli 320 için.