Avans mı ???

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhabalar. Biz hizmet sektöründen faaliyet gösteren bir işletmeyiz. Parayı müşterilerimize hizmeti vermeden önce alıyoruz. Hizmet bitiminden itibaren de 7 gün içerisinde fatura kesiyoruz. Nisan ayında hizmet vereceğim bir müşterimden Mart ayında aldığım parayı sizce 340 Alınan avanslar hesabında tutup, 1 nisan itibariyle 120 Alıcılar hesabına virman mı yapmalıyım yoksa direk 120 hesaba mı almalıyım. Benden önce sadece 120 hesap kullanılıyordu ama ben 1.seçenekteki gibi yapıyorum şu an. sizce doğru olan hangisi ???

Ynt: Avans mı ???

accountmanager ' Alıntı:
Merhabalar. Biz hizmet sektöründen faaliyet gösteren bir işletmeyiz. Parayı müşterilerimize hizmeti vermeden önce alıyoruz. Hizmet bitiminden itibaren de 7 gün içerisinde fatura kesiyoruz. Nisan ayında hizmet vereceğim bir müşterimden Mart ayında aldığım parayı sizce 340 Alınan avanslar hesabında tutup, 1 nisan itibariyle 120 Alıcılar hesabına virman mı yapmalıyım yoksa direk 120 hesaba mı almalıyım. Benden önce sadece 120 hesap kullanılıyordu ama ben 1.seçenekteki gibi yapıyorum şu an. sizce doğru olan hangisi ???

Merhaba

1.tercih doğrudur.

Farketmez. Kendinize fazladan iş çıkarmak istiyorsanız önce avansa alın.Sonra 120 ye alırsınız. Alıcılar hesabında ki para işin gereği belli bri süre durabilir. Fakat çok uzun bir süre işlem yapılmadıysa dikkat çeker gereken yere aktarılmalıdır.

Nizam bey tabiki işin kolayını aradığım için bunu sordum. Ben dönemsellik ilkesinden hareketle ayların birbirine karışmaması için böyle birşey düşünmüştüm ama dediğiniz gibiyse daha iyi benim için...

Bu sorudaki önemli olan nokta avansın hangi hesaba alınmasından öte.

Alınan avansa denk düşen giderlerin hangi hesaba alındığıdır.

butterfly effect ' Alıntı:

Ne alakası var şimdi bunun giderle.. Adam avans hesabını sormuş sende kendı kendıne her zaman yaptığın gibi avansa denk düşen hesabı adam sorcek olsa öyle sorardı..

Yok canım estağfurullah.

Ama gerçekten merak ettim bu cins giderleri hangi hesap kodu altına alıyorsunuz.

Ynt: Avans Mı ???

Avans hesabına almak daha doğru ve temizi. 120'ye atarsanız dönem sonlarında hesap alacak bakiyesi verebilir.

İSMAİLYK ' Alıntı:
butterfly effect ' Alıntı:

Ne alakası var şimdi bunun giderle.. Adam avans hesabını sormuş sende kendı kendıne her zaman yaptığın gibi avansa denk düşen hesabı adam sorcek olsa öyle sorardı..

Sayın İsmail YK,

Bu soruya öyle bir tepki verdiniz ki?

Bu gider konusunda özellikle sizin görüşünüzü almak istiyorum. Bu konuyla ilgili siz hangi gider kodunu kullanıyorsunuz?

Gider hesabından kastınız sipariş bazında maliyetleme gibi birşey mi? Ben tam anlamadım :-[

Dikkatimi çeken herkes kendi şahsi fikrini yazmış, yok kanımca böyle yaparsan iyi olur, öyle yaparsan uzun yolu seçmiş olursun vb..., Muhasebe Uygulama Tebliğlerinde ve TDHP Uygulamasında nasıl belirtildiyse bu hesaplar o şekilde kullanılmalıdır, tabiki işlem avans işlemidir kısa vadeli ise 340 Nl.Hs. Uzun Vadeli Bir Avans işlemi ise 440-Nl.Hs.da takibi yapılacaktır. Hizmet gerçekleştiği esnada ftr.yı satış kaydı yapacaksın. 120 hs. ile 340 Hs. virmanlayıp kapatacaksınız.

Sn. Özgüryüksel,

Size cevap yazarken soruyu birkez daha okumanızı öneririm. İşlem eğer sık sık c/h şeklinde çalışan bir işlemse 120 hesap kullanılmasında bir sakınca yoktur. Sizin belirttiğiniz gibi uzun vadeli bir avanstan söz edilmiyor. Bu hesapların kullanım tarzı farklıdır. Belirli bir iş aktine dayanarak alınan paralar 340 -440 hesapta izlenir.
34. ALINAN AVANSLAR

Gerek satış sözleşmeleri dolayısıyla gerekse diğer nedenlerle, işletme tarafından üçüncü kişilerden alınan avansların izlendiği hesaptır.

340. ALINAN SİPARİŞ AVANSLARI

İşletmenin satış amacıyla gelecekte yapacağı mal ve hizmet teslimleri ile ilgili olarak peşin tahsil ettiği tutarların izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Alıcılardan alınan avanslar bu hesabın alacağına, malın teslim edilmesi, hizmetin görülmesi halinde borcuna yazılır.

Üstad dediğiniz gibi işlemleriyoğunluğuve ruhu gereği sık sık terse dönüyorsa ve tutarlar önemsiz ise 120 de kalmasında sakınca yoktur.

Fakat işlemin ruhu 340 virmanı gerektiriyorsa virmnalanacaktır.

ve tahminimce de bu işlemde sanırım 340 hesap gerektiriyor bu yüzden maliyet ve gider ayağını sordum.

yıl içinde 120 ve 340 ta da tutulabilir.ama dönem sonunda mutlaka 340 hesabına aktarılmalıdır.

İLKAY'a katılıyorum bende aynı şekilde yıl sonunda hesapları kapatırken 340'a devrederim.

Değerli Arkadaşlar
öncelikle avansın 120 nolu hesaba işlendiğini varsayalım o zaman 120 nolu hesap alacak bakiyesi verecektir.
120 nolu hesap tek düze hesap uygulaması açısından aktif bir hesap olup kesinlikle alacak bakiyesi veremez.
doğru işlem önce 340 nolu hesaba işlenmesi zaten hesabın adı alınan sipariş avansları dır hizmet yapıldığında da
yani fatura kesildiğinde avansdaki para mahsup edilmek sureti ile yok edilir şayet alıcının borcu kalıyorsa 120 nolu hesaba işlenir.uygulama bu şekilde olmalıdır diye düşünüyorum.
Tüm meslektaşlarıma saygılarımla...

Sanıyorum buraya 340 hesaba alınmalı diye cevap yazan arkadaşlar şirket muhasebesine biraz yabancılar.
Sözleşmeye dayanarak bir kerelik ve devamlılık göstermeyen bir iş için avans alıyorsanız elbette 340 hesap uygundur.
Ancak genelde ticaret hayatında sizin devamlı müşterileriniz vardır ve hesapları sürekli çalışır alırsınız, verirsiniz, iade alırsınız, iskonto yaparsınız, çek alırsınız , senet alırsınız,kısmi ödeme alırsınız. Bu tür hareketler doğal olarak 120 hesaplarda izlenir. Dönem sonunda (yıl sonu) bu hesapta alacak bakiye kalmışsa bunu alınan avanslara aktarırsınız. Tersi de 320 ler için söz konusudur.
Kolay gelsin herkese

Üstad'ın dediği gibi sürekli işlem gören 120 hesapların her terse dönüşü 340 avans değildir. Sadece sene sonunda 340 a almak yeter.

Fakat 120 ve 320 ters bakiyelerinde işin özüne bakıp biraz düşünmek gerekir. FAtura gelip gitmemiştir. Açığa satıştır parası bankaya yatmıştır...vs.

Soruda ise tipik bir hizmet sektörü teamülü var. Hizmet sektörleri (mesela pazar araştırma-anket vs... firmaları) parayı peşin alırlar bu arada da anket (iş) devam ediyordur. Bu sırada dönem sonu gelir ise avanstaki para için yapılan işin maliyetleri aktifleştirilmelidir. (giderlerle ne alakası var diyen arkadaşlar için)

selam işlerin durumuna göre 120 yada 340 hesabı kullanmak değişir.örneğin bizim inşaat işiyle akaryakıt işini aynı bünyede götüren bir firmada daireleri satıyor parayı alıyoruz ama daireyi teslim etmiyoruz .inşaat bitmediği için burada 340 hesabı kullanıyoruz.ama akaryakıt işinde müşteri malını alıp 15gün sonra borçunu getirdiği için burdada 120 hesabı kullanıyoruz.yani sonuçta ikiside aynı işi görüyor.önemli olan kayıp olmasın.