Ay Bitmeden Bildirge.?

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
28/12/2009 da çıkışını bildirdiğimiz bir inşaat işçisi var. Bu kişi emeklilik başvurusu yapacakmış. Bunun için ay bitmeden sırf kendisinin tahakkukunun alınmasını istiyor. Ben ocak ayında tek bildirge yapacaktım. Şimdi ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya geldiğim için soruyorum, bugün yalnızca bu kişinin bilgilerini içeren bir bildirge yapıp tahakkuk alıp, ocak ayından da geri kalan çalışanlar için normal bildirge yapsam bİr sorun olur mu? yani aynı dönem için ay bitmeden ve ay bittikten sonra olmak üzere iki bildirge yapılabilir mi?

Ynt: Ay Bitmeden Bilşdirge

Yapabilirsin ama gerek yok. (Önce normal, sonra Ek)
Hesap fişi diye birşey var.
E-bildirge ekranından düzenleniyor.Düzenle bir çıktısını işçiye ver.Onun ile müracatını yapsın.

Bildirge yapmak yerine hesap fişi alanını kullanabilirsiniz. Bildirge yaparsanız sonrakini ek olarak bildirmek zorundasınız. Ayrıca dv 2 kere ödersiniz.

Hesap fişini kabul etmiyorlarmış, mecburen iki kez bildirge yapacağız.

Ynt: Ay Bitmeden Bildirge.?

İşçinizin acelesi neymiş, bu kadar yıl beklemişte, 2 gün dahamı bekleyemiyor.

Firma olarak iki tahakkuklaştırma yapmak zorunda değilsiniz.
Böyle bir durumda hesap fişi vermek ile üzerinizdeki sorumluluktan kurtulursunuz.

Ayrıca;
DİKKAT edin.
Eğer ilk yapacağınız bildirgede sadece emekli olan işçiyi gösteripte, sonradan yapacağınız ekte diğer işçileri göstermeye kalkarsanız,
İpc ile karşı kalacağınız gibi, 5510 dan yararlanma imkanınızda ortadan kalkar.
+İki kera damga vergisi ödeyeceksiniz.

Dertsiz başınıza dert alırsınız.

Kesinlikle bekleyin 04.Ocak sabahı yaparsınız.

Kolay gelsin.

Bir emekli aylığı yanıyormuş ki bunu biz de istemeyiz. Çalışanların hepsi inşaat işçisi olduğu için iki kez damga ödemekten başka bir sorun olacağını sanmıyorum. İlginiz için teşekkürler.

hesap fişi yerine İAB verebilirlirsiniz 2 gün önce emekli baş vurusu için bir çalışanı işten çıkardık Emeklilik formuna İAB verdim ve kabul edildi. bildirge yapıp tahakkuk etmeye veya hesap fişi düzenlemeye gerek yok artık.