Ayakkabıcının Zararı...

Ynt: Ayakkabıcının Zararı...

Konuyu çok uzatmak istemiyorum da hala parayı bozan kişiye verilen 15 ytl nerden geliyor bu para ortada yok yani başlangıçta esasen ayakkabı satıcısı ayakkabı +15 lira ile işleme başlaması gerekiyor

diğer bir mantıkla
sahte para veren kişi 0 maliyetle diyelim 35 ytl ayakkabı +15 lira sahibi oluyor ayakkabı satıcısı ise aldığı gerçek 35 lirayı para bozana veriyor ancak aldığı para 50 liraydı 15 lirada kasadan eklemesi gerekir gibi geliyor hala bana..
neyse 50 diyorsanız 50 dir

kalisper_a ' Alıntı:
sn OGÜN GÜNEŞ;

Para bozdurmaya gittiniz 35 ve 15 ytl şeklinde

15 ytlsini müşteriye verdiniz cebinizde gereçk 35 ytl kaldımı..

Komşunuz geldi para sahte dedi Siz cebinizdeki gerçek 35 ytlnin üzerine 15 ytl bırakıp komşunuza verdinizmi

birde giden ayakkabınız oldu

yani siz müşterinin size vermiş olduğu sahte 50 ytl ile işlemleriniz gerçekleştiriyorsunuz sadece komşunuz paranın sahte olduğunu söylediği zaman cebinizden ekstra 15 ytl çıkarıp veriyorsunuz.. ;D

Tekrar Merhaba,

Ne güzel kendin söylüyosun...

15 ytl müşteriye verdin cepten + 15 ytl'de komşuya = 30 + ayakkabı maliyeti

Sen burda adamın sahte parasının üstüne adama birde 15 ytl veriyorsun, Artı bir 15'de komşuya Yani senin elinde 50 delik elli Ytl Geçersiz...

;D ;D

Ben müşteriye cepten verdiğim 15 ytl komşudan aldığım bozdurduğum paranın içindeki 15 ytl değilmi ;D

Ama Komşuya verdiğim 15 ytl benim üzerini tamamladığım 15 ytl Doğru

Bide ayakkabı gitti+15 Ytl =50YTL

maliyet + 15 ile 50 ytl aynı cevap değilki !
diyeliki çin malı ayakkabının maliyeti 5 ytl. 5 toptancıya 15 sahtekar alıcıya net zarar 20 ytl eder. yani dimyada 30 ytl kar için giderken eldeki 20 ytl'den oluyor. ;D

;D ;D

Benim değinmek istediğim Nokta şu,

Senin komşuya verdiğin para sahte, Ama sen onu komşuya götürürken kafa kafaya diye hesap ediyorsun.

15 ytl müşteriye gitti, Senın elınde sahte para + 35 ytl var

15 ytl de Komşuya gerçek para ettimi = 30,00 ytl + ayakkabı

Valla ben böyle anlıyorum ...

Sonuçta iyi muhabbet oldu.... ;D ;D ;D

Roger Federer ' Alıntı:
.....
.....
Yanlış meslek mi seçtik acaba, bi kar/zarar hesabını yapamadık, neyse ki muhasbbet keyifli...

Roger Federer ' Alıntı:
;D ;D

Benim değinmek istediğim Nokta şu,

Senin komşuya verdiğin para sahte, Ama sen onu komşuya götürürken kafa kafaya diye hesap ediyorsun.

15 ytl müşteriye gitti, Senın elınde sahte para + 35 ytl var

15 ytl de Komşuya gerçek para ettimi = 30,00 ytl + ayakkabı

Merhaba ;

Müşteriye giden 15 YTL nin komşudan alınan 15 YTL olduğunu ıskalamalayalım derim.

Ayakkabıcının para olarak cebinden çıkan, komşusuna verdiği 15 YTL hepsi bu kadar.

Merhaba

Bende doğru cevap verdim ama bir şey diycem.

Komşu geldiğinde kasada 35 ytl vardı üzerine 15 ytl koydu...

Peki madem 15 ytl var be adam neden hemen alıcıya vermedinde parayı bozdurmaya gittin :):):):):):):)

Bende soruyu sordum Bişey diyicem;

Kardeşim Sende Nie Sahte para alıp Bukadar insanı birbirine düşürüyorsun ;D ;D ;D

ayakkabıcının elde etmeyi planladığı karı hesaba katarsak zarar 50 YTL
smiley36.gif

nane ' Alıntı:
maliyet + 15 ile 50 ytl aynı cevap değilki !
diyeliki çin malı ayakkabının maliyeti 5 ytl. 5 toptancıya 15 sahtekar alıcıya net zarar 20 ytl eder. yani dimyada 30 ytl kar için giderken eldeki 20 ytl'den oluyor. ;D

arkadaşlar bu bir ayakkabı değilde başka bir üründe olabirdi ancak szi onu bir ürün değil bir para olarak hesaplayın;

diyelimki gelen kişi ayakkabı almadıda sadece para borcu vardı borcunu ödemeye geldi ve 50 ytl verdi(sahte) böyle düşünün
elbette ticarette alınan satılan maldan kar edilecek

aranızda şöyle yapabilirsiniz üç arkadaş oluşturun ve bir arkadaşınız (sözde sahte)50 ytl yi size versin diğer arkadaşınızda bu paraı bozuk size versin siz içinden 35 ytl kendiniz alın ve diğer kişiye 15 ytl yi verin
bu durumda borçlu borcunu ödemiş olacak ve +15 ytl kar edecek (sahte para verdiği için)

ve sizde alacağınızı almış olacaksınız yani cebinize 35 ytl girmiş olacak arkadaşınızadn siz 50 ytl bozuk para almıştınz ama bu kez sahte olduğu için bu parayı geri ödemek zorundasınzı cebinizde 35 ytl var 15 ytl daha ekleyip arkadaşınıza ödeyiniz, 50 ytl verdiniz

cebinizde 35 ytl var ve üzerine 15 ytl daha kattınız arkadaşınıza verdiniz
50 ytl müşteride giden 15 ytlde cebinizden eklediğiniz para toplam 65 ytl eder
toplamda 65 ytl zarar edersiniz,

(daha önceki mesajımda 100 demiştim ama yukarda size bahsettiğim gibi uygulamalı yapınca problem çözüldü)

güzel bir muhabbet olmuş doğrusu,
burdada muhasebenin gerçekten güzel bir sistem üzerine oturtulduğunu öğrenmiş oluyoruz, nedir bu eşitlik ilkesi borç alacak eşitliği, yani ortada sahte olan bir 50 ytl olduğuna göre karşı tarafta mutlaka 50 ytl olmak zorunda, bu durumda bu 50 ytl nin 35 i satış değeri olduğuna göre, nakten giden 15 ytl kalır,, 35 ytl si ayakkabı satış değeri, bununda mesela 20 si maliyet ise, 15 ide yapılması gereken kardır,
bu durumda sahte para alan satıcının zararı, 15 ytl nakit+20 ayakkabı maliyet bedeli+15 ytl de yapılmış olması gereken ama yapılamayan kardır.

aklıma gelen yeni seçenek; ayakkabıcıda toptancıya sahte 50 ytl'yi yutturur ve zararı yine "0" olur.

kalisper_a ' Alıntı:
nane ' Alıntı:
aklıma gelen yeni seçenek; ayakkabıcıda toptancıya sahte 50 ytl'yi yutturur ve zararı yine "0" olur.

ACABA ;D
piyasada da kimin elinde kalısa olmuyormu? elideki paranın sahte olduğunu öğrenen sineye mi çekiyor? banka gibi resmi bir yerde üzerine delik açılmadıkça elden ele geziyor. :-X

nane ' Alıntı:
kalisper_a ' Alıntı:
nane ' Alıntı:

ACABA ;D
piyasada da kimin elinde kalısa olmuyormu? elideki paranın sahte olduğunu öğrenen sineye mi çekiyor? banka gibi resmi bir yerde üzerine delik açılmadıkça elden ele geziyor. :-X

mümkündür neden olmasın ki ;D