fonradar

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Hk.

Öncelikle merhabalar;
bu soruyu daha önce başka bir yere de sormuştum fakat açıklayıcı bir cevap alamadım...

benim sorum şu...

Altıncı ayda aylık pirim ve hizmet belgesi düzenlerken 2 işçinin çıkış tarihini yanlış yazmışım...

şöyle ki;

işten çıkan çalışanların ayrılış bildirgesindeki tarih 05.06.2013... fakat ben aylık pirim ve hizmet belgesinde o işçilerin (nasıl olduysa?) işten çıkış tarihini 11.06.2013 olarak yazmışım...
fakat prim ödeme gün sayıları ve hakettikleri ücretleri 05.06.2013 tarihine göre yazmışım... anlayacağınız tek yanlış çıkış tarihleri...ödenmesi gereken ücretlerde değişen bir şey olmayacak...

Bu konu hakkında ne yapılabilir acaba? nasıl düzeltebilirim? ve en can alıcı soru cezai bir durum söz konusu oluyor mu?

Şimdiden teşekkür ediyorum...

2 personel için; dilekçe ekinde iptal/Ek bildirge vermelisiniz. Damga vergisi + Asgari ücret 1/8 (x kişi sayısı)

Bu durumda bir ceza çıkacağını sanmıyorum.Çünkü ücretlerinde bir değişiklik olmayacağı için ödenecek prim tutarıda değişmiyor.Sadece çıkış tarihleri düzeltilecek.Bunu bir dilekçe yazarak halledebilirsiniz.Durumu aynı buraya yazdığınız şekilde açıklayın ve dilekçe ekine 6.ay hizmet listesi ve tahakkuk ile ayrıca işçilerin işten çıkış bildirdirgesini ekleyip kuruma verin.Onlar gerekli tarih düzeltmesini yapacaktır.

6. ayda bende bir hata yapmıştım.30/06 olarak bir işçinin çıkışını yapmıştık ancak aylık bildirgede hizmet listesinde çıkış tarihini yazmayı unutmuşuz.Sizinkiyle biraz farklı ama sonuçta aynı şey.Bende de primde bir değişikli yoktu ve sadece çıkış tarihi yazan kısım düzeltilecekti.Bir dilekçe yazıp verdik ve hallettiler.Bir ceza ilede karşılaşmadık.

Sonuçta ücret ve prim değişmiyor yani kurum bir zarara uğramıyor.

Bende baştan iptal ve ek hazırlayıp götürdüm kuruma durumu anlattım.Oradaki memur buna gerek olmadığını bir dilekçe ile halledeceklerini söyledi.Prim günü ve ücretinde değişiklik yok.

Son düzenleme:
Prim gününde değişiklik olacak. Sanmıyorum dilekçeyi kabul edeceklerini. Yine de denesin

Ayşe hanım prim gününde bir değişiklik olmayacak.Tahakkuk üzerindeki tutarlar yine aynı kalacak.Arkadaşın dediğine göre sadece tarihi yanlış yazmış.Gün sayılarını olması gerektiği gibi bildirmiş.

Evet nasıl olduysa öyle bildirmişler. Eksik gün mü gösterdi acaba?

Eğer eksik gün olarak gün girilmedi ise çalışma günü 5 ve çıkış tarihini 11/06 olması imkansız!

cevaplarınızdan ötürü hepinize çok teşekkür ediyorum dostlar...

durumu tekrar özetlemek gerekirse;

05.06.2013 tarihinde çıkan işçinin prim ve gün sayılarını 5 gün üzerinden hesaplamış fakat çıkış tarihini 11.06.2013 olarak yazmıştık...diğer 6 günüde ücretsiz izin olarak göstermişiz...
bugün itibariyle sgk müdürlüğüne gittim... dilekçe ve ek bildirge düzenledim...sgk bu olayda sadece çıkış bildirim tarihinde değişiklik olacağı için ve bu durum
prim ve ödemeye etki etmeyeceği için ek bildirgeleri düzenlemenize gerek yok dedi...
benden dilekçenin ekinde sadece işçinin işten ayrılış bildirgesini aldılar... ceazi bir durumun olmayacağını sistemden sadece tarihin düzeltileceğini söylediler...

sevgiler...