Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Verilme Süresi Hk.

Öncelikle başta tüm üstadlarım olmak üzere sevgili meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi yolluyorum.

Sevgili dostlar benim sorum Mart/2013 Dönemine ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesini bu gün itibariyle verip - veremeyeceğim yönünde. Sistemde denedim verile biliniyor olarak gözüküyor. İhale makamı hakediş evraklarımız için bu gün istiyor. Onaylayıp gönderirsem ilerde bir sorun çıkarmı?

Saygılar

Mart ayını komple veremezsiniz.Ancak 29 Mart'a kadar olan süreyi gönderebilirsiniz.Mart ayı tamamen bitmeden olmaz.

Ocak ayı istifa eden bir personelin kalan izin parası unutulmuş , bu durumda ocak ayı bordrosunda değişiklik olacağı için aylık prim ve hizmet belgesi / ek bildirge sanırım sgk ya manuel düzenlenip veriliyor ama daha çok merak ettiğim şey ceza var mıııı :( acil cevap bekliyorummm , lütfennn:confused:

Ocak ayı istifa eden bir personelin kalan izin parası unutulmuş , bu durumda ocak ayı bordrosunda değişiklik olacağı için aylık prim ve hizmet belgesi / ek bildirge sanırım sgk ya manuel düzenlenip veriliyor ama daha çok merak ettiğim şey ceza var mıııı :( acil cevap bekliyorummm , lütfennn:confused:

Evet o kişi ile ilgili önce bir iptal bildirgesi düzenlemeniz lazım.Bir tanede ek bildirge düzenleyip ikisinide vereceksiniz.İptal bildirgesi için ceza yok.Ancak ek bildirge için asgari ücretin 1/8 oranında ceza var.Yani 123,00 TL bir para.Bunuda 15 gün içinde öderseniz %25 indirim oluyor.Yani 92,00 TL bir para ödersiniz İPC olarak.

Ek bilgi; Eğer 3 aylık süreyi geçirmeden elden verirseniz sorgusuz sualsiz rahat bir şekilde işleminizi yaptırabilirsiniz. Eğer 3 ayı yani ocak ayının son günü olan 23/02 olduğu için 23/05/2013 sonra yapmaya kalkarsanız incelemeye sevk edilirsiniz.

cevaplarınız için çok teşekkürler , daha önce böyle bir sorunumuz olmadığı için ön araştırma yapmak istedim , ceza sadece ek bildirge verilecek personel için değil mi , yoksa o ay bildirim yapılan personel başına mı ..?

Ek vereceğiniz kişi için ipc kesilir. Yalnız bir hata yapıp tüm bildirgeyi iptal ve sonrasında komple ek haırlamayın. Her ne kadar diğer kişilerin gün ve kazançlarında değişiklik olmadığı için ipc olmasada sgk bu uğraştırabilir. Bu arada ilk bildirimde teşvikten yararlanmışmıydınız? Zira sgk her teşvik nosunu ve teşviksiz bildirimi ayrı kabul ediyor. İlk verilen teşviksiz ise düzeltmek için verilecek ek kabul ediliyor. İlk verilen örn; %5 teşvik kodlu ise düzeltme için vereceğiniz teşviksiz olacağı için asıl bildirim olarak alıyor.

Son düzenleme:
Ek vereceğiniz kişi için ipc kesilir. Yalnız bir hata yapıp tüm bildirgeyi iptal ve sonrasında komple ek haırlamayın. Her ne kadar diğer kişilerin gün ve kazançlarında değişiklik olmadığı için ipc olmasada sgk bu uğraştırabilir. Bu arada ilk bildirimde teşvikten yararlanmışmıydınız? Zira sgk her teşvik nosunu ve teşviksiz bildirimi ayrı kabul ediyor. İlk verilen teşviksiz ise düzeltmek için verilecek ek kabul ediliyor. İlk verilen örn; %5 teşvik kodlu ise düzeltme için vereceğiniz teşviksiz olacağı için asıl bildirim olarak alıyor.

çok teşekkürederim , iyi çalışmalar ;)