Aylık Ücretle Çalışılan İşyerinde Hafta Tatili Ücreti

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
470
aylık ücretle ve haftanın 5 günü çalışılan bir işyerinde bir işgünü işe gelmeyen personelin hafta tatili ücreti ödenirmi?SSK günü kaçgün olur?Neden?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Sayın "zarha" bu sizin işyeri prosedürlerinize bağlıdır. Eğer izinli olarak işe gelmemişse ücret hesaplama yöntemi ne olursa olsun tatil ücretini kesemezsiniz. Sadece gelmediği gün kesilerek SSK gün sayısı (30 gün olan aylarda) 29 gün olur. İzinsiz olarak işe gelmemezlik söz konusu ise hem gelmediği günün hemde tatil gününün ücreti kesiler ve SSK günü 28 gün olur.
Prensip olarak (izinsiz olmamak kaydıyla) aylık ücretle çalışan personelin gelmediği günler için ücret kesintisi yapılmaz. Tabiki tatil ücretide ödenir.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Merhaba,

Aylık ücretle çalışmanın mantığı şudur, kişinin kullandığı bazı izinleri, raporları, mesaileri göz ardı ederek o kişiye her ay tam maktu bir ücret ödemektir.

Siz peki bu personelinizin ücretini neden aylık yapıyorsunuz?

Ayrıca belirtmeliyim ki,

Çoğu firmada müdür veya idari durumlardaki çalışanlara mesai ödenmiyor. Bu durumda unutmayın yargı sadece çalışan bu kişinin mesai sürelerini kendi belirleme yetkisi var mı yok mu ona bakıyor.
Yani bir üretim müdürü işyerinde kendine bağlı, 50-60 personelin vardiyalarını düzenliyor, icabında oradaki mesai durumlarını ayarlıyorsa, bu müdüre mesai vermemeniz normaldir. Ancak bir idari çalışana mesai vermez iseniz ve bu çalışanın yukarda söylediğim gibi, herhangibir yetkisi yoksa o kişi ileride bir itilaf durumunda bu mesai ücretlerini sizden alır.

Kolay Gelsin.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
470
sayın tamer başkan
İzinsiz olarak işe gelmemezlik söz konusu ise hem gelmediği günün hemde tatil gününün ücreti kesiler ve SSK günü 28 gün olur. diye belirtmişsiniz.

ama aylık ücretle çalışan bir işçinin ücretine aynı zamanda hafta tatili ücreti de dahildir.

dolayısıyla aylık ücretle çalışan, h.içi 1 gün işe izinsiz gelen işçinin ücretinden 1 gün kesinti yapmak gerekmez mi?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Eğer çalışılmış sayılın hallerden birine girmiyorsa ve izinsiz olarak gelmemişse 63. maddedeki 45 saat çalışmış olma şartı yerine gelmeyecek ve hafta tatili ücretini haketmeyecektir. Ama bu veremezsiniz anlamını taşımaz iş sözleşmesinde yazıyorsa veya İşveren isterse ödeyebilir.

Kod:
     Hafta tatili ücreti
     MADDE 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
     Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
     Şu kadar ki;
     a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
     b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,   
     c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
     Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
..........
.........


Kod:
     Çalışma süresi
     MADDE 63 - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
........
........
 
Üyelik
10 Nis 2007
Mesajlar
87
Ynt: Aylık Ücretle Çalışılan İşyerinde Hafta Tatili Ücreti

bir işçi hafta içerisinde 1 gün devamsızlık yapmış ise hafta tatilini hakedermi?
bu süre eğer 2 gün olursa gene aynı şekilde bir hafta tatilimi haketmez,kesintisi nasıl yapılmalıdır?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Aylık Ücretle Çalışılan İşyerinde Hafta Tatili Ücreti

scorpıon ' Alıntı:
bir işçi hafta içerisinde 1 gün devamsızlık yapmış ise hafta tatilini hakedermi?
Merhaba,
Aslında önceki yazımda bu sorduklarının karşılığı var. Eğer çalışan hafta içinde iş kanununda sayılan haller dışında mazeretsiz olarak devamsızlık yaparsa o hafta için hafta tatilini haketmez.

scorpıon ' Alıntı:
bu süre eğer 2 gün olursa gene aynı şekilde bir hafta tatilimi haketmez,kesintisi nasıl yapılmalıdır?
Evet aynı hafta içinde devamsızlık süresi iki gün olursa yine bir hafta tatilini hakedemez.
 
Üyelik
10 Nis 2007
Mesajlar
87
Ynt: Aylık Ücretle Çalışılan İşyerinde Hafta Tatili Ücreti

teşekkür ederim...
 
Üst