fonradar

Aynı Adresde 2 Ayrı Firma

aynı adres de 2 firma var ben a firmasında çalışıyorum a firmasın imza yetkisi babasında b firmasıda kızına ait b firması aynı adres deyiz diye bana iş yaptırabilir mi kızının a firmasında hissesi varmı bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz kanunen birşey var mı

Günaydın,
"b firma sahibi a firmasında ortaklığı olsa " sadece -a- firmasıyla ilgili iş yaptırabilir.

Teoride muhakkak öyledir. Ama pratikte arkadaşımızın ilk önce baba/kıza sorması gerekir.

Niyetleri ortak kullanmak ise, ki bence öyledir, ben a firmasında çalışıyorum sizin işlerinizi yapamam demesi ve bunu yasalarla
ispat etmesinin bir faydası olmayacaktır kendisine.

Ücreti az ise, zam talep edecek. Olmuyorsa ve kendisi durumundan memnun değilse
kendisine uygun başka bir iş bakması daha iyi olacaktır ilerisi için. Boşuna zamanını harcamasın.

Teoride muhakkak öyledir. Ama pratikte arkadaşımızın ilk önce baba/kıza sorması gerekir.

Niyetleri ortak kullanmak ise, ki bence öyledir, ben a firmasında çalışıyorum sizin işlerinizi yapamam demesi ve bunu yasalarla
ispat etmesinin bir faydası olmayacaktır kendisine.

Ücreti az ise, zam talep edecek. Olmuyorsa ve kendisi durumundan memnun değilse
kendisine uygun başka bir iş bakması daha iyi olacaktır ilerisi için. Boşuna zamanını harcamasın.
Sevgili meslektaşım elbetteki yazdıklarınız doğrudur.Ancak malumunuz soruda işin kanuni boyutu sorulduğu için ona göre cevaplar verdik. Haa bundan sonra ne yapılabilir derseniz dedikleriniz geçerli olabilir.Bu durumda çalışmaya devam etmek ne kadar nantıklı,işin o kısmı ayrıca tartışılabilir.Ancak belirttiğiniz önerilerde risktir.Şöyle ki eğer A ve B firmaları birbirinden farklı farklı faaliyetler yürütüyorsa,velev ki A firmasında ki çalışan,B firmasının işini görürken iş kazası geçirse bunun izahı nasıl olacaktır.Hangi işi yaparken kaza geçirdin,kimin için çalışıyordun,nerede kaza geçirdin gibi sorular sıkıntı yaratacaktır.Zamlı ücret istemekte sorunu çözmez.Bir ihtimal ayın 20 günü A firmasında 10 günü de B firmasında ssklı görünmek...Hani belki...Yani bunların hepsi sesli düşünceler tabi. Netice de piyasada çok sık karşılaşmakla beraber yasa da yeri var mı?Yok elbette.
Yani bu örneklerin kısaca türkçesi şudur.. ben 1 eleman alayım,2 firmanın işini de ona yaptırayım.

Ben size hitaben yazmamıştım Tahsin Bey. Ama çok haklısınız. İşin bir boyutu da bahsettiğiniz hususlar ve çok sıkıntı çıkarabilir.