fonradar

Aynı Anda Hem Ssk lı Hem de İsteğe Bağlı Olunabilir mi ?

Selamlar
Bana göre böyle birşey mümkün değildir.
Ssk'lı çalışmakla,devlete, bir işverene ve bir ücrete tabiyim dediğiniz halde,isteğe bağlı ödemeyi istemekle,kabaca,kimseye bağlı çalışmıyorum,vergi mükellefi de değilim demek istiyorsunuz.Tabir-i caizse,kişiye,bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sormazlar mı?

İsteğe Bağlı Sigorta Hükümleri
İsteğe bağlı sigorta ve şartları
MADDE 50- İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye'de yasal olarak ikamet edenlerde;
a) Bu Kanuna tâbi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte, ay içerisinde 30 günden az çalışmak veya son bir yıl içinde 360 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
b) Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
c) 18 yaşını doldurmuş bulunmak,
d) İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle Kuruma başvuruda bulunmak,şartları aranır.

Madde hükmü açık buna göre değerlendiriniz....

Burada bir hususu belirtmekte fayda var.4/a ve 4/b kapsamında sigortalılık hallerinin çakışması durumda öncelikle 4/a esas alınacak.Kişi isterse kuruma vereceği dilekçe ile 4/b kapsamında da prim ödemeye devam edebilecektir.Dayanak 5510 sayılı kanununun 53.maddesi
Ama isteğe bağlı sigorta da aynı durumun geçerli olmadığını düşünüyorum.5510 sayılı kanun 50.maddeside pek yorum şansı bırakmıyor.30 gün üzerinden 4/a kpasamında ise olmaz.Ancak prim gün sayısı 30 günden az ise kalan günlerini tamamlamak için isteğe bağlı ödemesi gerekir.