Aynı Ayda Hem Mal Alımı Hem İade Mal Olursa..

• Konbuyu başlatan stajyer35
  • Başlangıç tarihi
S

stajyer35

Ziyaretçi
Temmuz ayı içinde mal alınıyor 3000 ytl + 540 kdv den

10/07/2007 de alınan malın kaydı

153.Ticari mal 3000
191. İnd Kdv 540
320. Satıcılar 3540

20/07/2007 de mal iade olunmuş..

320 .Satıcılar 3540
153.Tic. mallar 3000
01 Alış İadeleri
KDV Hs.* 540

*(Buradaki Kdv ne olmalı ve Beyannamede nasıl işlem görür)

Aynı ayda hem mal alımı hemde iade olursa iade edilen malın kdvsini nerede gösteririz.

Ynt: Aynı ayda hem mal alımı hem İade mal olursa..

beyannamenin 30 nolu alanı. 391 Hs alt Hs.

sn.nane cevabınız için tşk ederim
bende dediğiniz gibi düşünüyorum ama bazı üstadlar aynı ayda hem mal alımı hem iade olursa 191 olur diyorlar o yüzden kafam karıştı. 391 farklı ayda iade olursa geçerliymiş hangisi doğru acaba?

Fatura kesiliyorsa hangi ayda olduğu önemli değil 391 kullanılır. 191 aktif karakterli bir hesaptır.

Bu konuda sayın nane ve ngüroy a katılmıyorum. Katma değer vergisinde dönemsellik esastır. Aynı dönem içinde alınan malların iade edilmesi halinde ters kayıtla düzeltilmelidir. 191 nolu hesabın aktif karekterli olması düzeltme kayıtlarına engel değildir.
191. İNDİRİLECEK KDV

Her türlü mal ve hizmetin satın alınması sırasında satıcılara ödenen katma değer vergisinin kaydedildiği ve izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Mal ve hizmet alımlarında indirilecek katma değer vergisi bu hesaba borç, mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler alacak kaydedilir(1).

Kayıt şekli aşağıdaki gibi olmalıdır.

320 .Satıcılar 3540
153.Tic. mallar 3000
191.ind.kdv. 540

Muhasebede genel olarak ?iptal mantığı?, bir kaydın/işlemin ?ters kayıtla? düzeltilmesidir.

İptal, hatalı bir kayıt veya vazgeçilen bir işlem için yapılır. İadede de işlemden vazgeçmek söz konusudur, ve buna ilişkin kayıtların düzeltilmesini teminen iptale gidilir, ters kayıtla.

Bu düzeltme/iptal, bir işlemin tamamı veya bir kısmı için olabilir.

Ancak, mali sistemde yer alan (beyanname dönemleri, bilanço dönemleri, vergi türlerine ait çeşitli uygulamalar vs. ihtiyaç doğurması sebebiyle), muhasebenin dönemsellik ilkesi nedeniyle, belli bir dönem geçtikten sonra, iptal yada düzeltmenin ?ters kayıtla? yapılması uygun düşmeyebilir..

Başka bir ifade ile diyebilirizki, iptal tarihi itibariyle, düzeltilecek işleme ait değerler, hangi hesaplarda bulunuyorlarsa, o hesabın ters tarafına kayıt düşülmeli? Çünkü değer, ilk kaydedildiği hesaptan, başka bir hesaba, yer değiştirmiş bulunabilir (SMMM gibi). Mesela, ortada bilanço dönemi veya yıl atlaması varsa, iadeler artık satış gibi görülür.

Dönemler içinde en küçük dönem olan, ?Ay? içinde bu gibi düzeltmeler ?ters kayıtla? yapılmalı.

Yani bu problemde, ay içinde 191 hesaba alacak yazılmalıdır.

Sn. Türk_bey, 191 in işleyişini zaten vermiş.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ynt: Aynı Ayda Hem Mal Alımı Hem İade Mal Olursa..

Peki Hizmet satışım dolayısıyla 25.09.2007 tarihinde kestiğim 3000ytl+kdv'lik fatura,Eylül-2007 KDV beyannamemi verdikten sonra atıyorum 29.10.07'de ve hatta 15.11.2007 de bana geri dönüyor ise ve ilgili firmaya ulaşıp iade faturası da alamıyorsam kdv'nin durumu ne olur?

---------------25.09.07----------------
120 3.540

600 3.000
391 540
-----------------/-----------------------

kaydımı yaptım.Peki ters kayıt yapar iken,ilgili ters kaydın aynı KDV dönemi içinde olmadığından hareketle ;

-----------------29.10.07---------------
600 3.000
191 540

120 3.540
--------------------/---------------------

Şeklinde bir kayıt yapmam mı doğru olmaktadır?

BRKCC ' Alıntı:
Peki Hizmet satışım dolayısıyla 25.09.2007 tarihinde kestiğim 3000ytl+kdv'lik fatura,Eylül-2007 KDV beyannamemi verdikten sonra atıyorum 29.10.07'de ve hatta 15.11.2007 de bana geri dönüyor ise ve ilgili firmaya ulaşıp iade faturası da alamıyorsam kdv'nin durumu ne olur?

---------------25.09.07----------------
120 3.540

600 3.000
391 540
-----------------/-----------------------

kaydımı yaptım.Peki ters kayıt yapar iken,ilgili ters kaydın aynı KDV dönemi içinde olmadığından hareketle ;

-----------------29.10.07---------------
600 3.000
191 540

120 3.540
--------------------/---------------------

Şeklinde bir kayıt yapmam mı doğru olmaktadır?

Bu sorunuz yukarıda belirtilenlerin dışındadır, yani bizim iade ettiklerimizle ilgili değildir.
Sorunuz bize yapılan iadelerle ilgilidir,

Bu durumdada şöyle hareket edebiliriz,

İade alan olarak bizim yapacağımız kayıtlara örnekler:
(İade faturasının düzenlenmiş olması zorunluluktur).

İade aynı ay içinde olmuşsa:
-------------/--------------
600 B
391 B
120 A
Ters kayıt

İade sonraki aylarda olmuşsa: (Yıl geçmemiş)
610 B
191 B
120 A
153 B
620/621/622 A
Not: Bu kayıt bir dönem sonu vesilesi ile,
Satılan mamül/mal/hizmet maliyetine daha önce kayıt düşülmüşse yapılır.

İade sonraki yılda olmuşsa:
153 B
191 B
120/320 A

153 B
191 B
120/320 A

[/quote]

Ama Üstadım ortada bir stok yok.Hizmet satışı var.Diyelim ki nakliye hizmeti verilmiş.Bu durumda iade sonraki dönemde olursa nolacak kaydımız?
Ayrıca bir de hep iade ft alındığı varsayımıyla yazmışsınız ki doğrusu budur tabii ki.Ancak iade faturası alamadığımız,ilk başta faturayı kabul edip 2 ay sonra "ben böyle bir faturayı kabul etmiyorum" deyip geri gönderen de olabiliyor.Bu durumda napılır?

Selam
Hizmetin iadesi olmaz. İadelerde iade fatura alınması tabidir. "ben böyle bir faturayı kabul etmiyorum" diyen birisi varsa faturayı kayda alır size iade keser. Veya faturayı iadeli taahhütlü posta ile gönderin sağlam olsun. Yinede kayıda almıyorsa ve ispat edemiyorsanız KDV beyanlarınızı düzeltin(riski göze alıyorsanız.)

Bence aşağıdaki ilk kaydın ikincisi ile hiç bir farkı yok. Yani ikiside yanlış.
320 .Satıcılar 3540
153.Tic. mallar 3000
191.ind.kdv. 540
600 3.000
191 540
120 3.540
bende

Yukarıda da bahsedilmiş hizmetin iadesi olmaz, inceleme sırasında izahı güçtür. Düzenlenen faturaya itiraz edilir. Bunun sonucunda ya fiyat farkı faturası kesilir yada yasal yollardan tahsiline gidilir.

Gürbüz AÇIKBAŞ ' Alıntı:
.......................................

Bu sorunuz yukarıda belirtilenlerin dışındadır, yani bizim iade ettiklerimizle ilgili değildir.
Sorunuz bize yapılan iadelerle ilgilidir,

Bu durumdada şöyle hareket edebiliriz,

İade alan olarak bizim yapacağımız kayıtlara örnekler:
(İade faturasının düzenlenmiş olması zorunluluktur).

İade aynı ay içinde olmuşsa:
600 B
391 B
120 A
Ters kayıt

İade sonraki aylarda olmuşsa: (Yıl geçmemiş)
610 B
191 B
120 A
153 B
620/621/622 A
Not: Bu kayıt bir dönem sonu vesilesi ile,
Satılan mamül/mal/hizmet maliyetine daha önce kayıt düşülmüşse yapılır.

153 B
191 B
120/320 A

İşler biraz karışmış gibi....

Arkadaşlar, "hizmetin iadesi olamaz" kuralına katılmaktayım.

Ancak yukarıda 4 yevmiye maddesi örneği, genel olarak ihtimaller için yazılmıştır.

Dördüncü son maddenin hizmetle alakası olmadığı zaten ortadadır.

Düzenlenmiş hizmet faturalarındada, hataların yapılmış olmasıyla karşılaşmak herzaman mümkündür.

Mesela, hizmet tamamlanmadan yada bilahare bir şekilde yapılan hizmetin kabul edilmemesi gibi bir sonuçla karşılaşabileceğimiz, bir hizmet faturasının düzenlenmiş olduğunu (muhatapta hata, işin türünde hata, zamanında hata, sözleşme gereği vede mahkeme kararıyla işin reddi vs. gibi) ve farkında olunamadanda kayıtlarımıza girdiğini, hatanında firmamız tarafından kabul edildiğini düşünelim. Bu defa, yukarıdaki 2. ve 3. madde örneklerinide kullanma durumunda kalabiliriz. Hizmet faturası için böyle bir durum olmaz ise zaten mesele yok.

Ancak, hatalı olduğunu fark ettiğim şu 3. maddeyi düzeltiyorum:

150/153 B
620/621 A
Mal iadelerinde

İlgilerinizden ötürü teşekkür ederim...