Aynı İşverenin İşyerleri Arasında Nakil

Daha öncede bu forumda paylaştık,olayınızda böylesi mutabakat çerçevesinde iş akdinin devri durumu var,zira hatırladığım kadarıyla yargı da böylesi durumu iş akdinin devri olarak nitelendirmişti,bu itibarla muvafakat eden işçiler yönünden şimdilik sorun olmaz yani k.tazminatı doğmaz,böylesi üçlü veya dörtlü mutabakat uymayan işçi olur ise bu işçilere de bu yeni işi alan yeni alt işverenin işe davet yazısı göndermesini tavsiye ederim..

Yukarıda belirttiğim durumdan sonra işveren ile yaptığım görüşmede aşağıda belirttiğim şekilde teklifte bulundu.

14 temmuz 2009 - 16 ocak 2014 kadar olan brüt 1.071 TL den hesaplayacağını belirtti

16 nisan 2014 - 30 ağustos 2015 brüt 1.273,50 TL ( üzerinden muhtemelen hesaplayacak )

2014 Yılına ait şubat-mart- 16 nisan dönemine ait prim borcunu yine 2014 yılı dönemine ait prim tutarından ödeyeceğini belirtti

Bu hususta yine haklarım bana kesintili olarak ulaşmış oluyor.

Adil olmak gerekirse, bu hesaplama hukuken doğru mudur?

İkilemde kaldım ya kabul edeceğim yada şikayet etme hakkımı kullanarak red edeceğim..
işi bilen büyüklerimden bir yol göstermenizi rica ederim..

Teşekkürler..

Aradaki boşluk görünen dönemlerde , gerçekte çalışmaya devam etmişmiydiniz?

Ben hiç ara vermeden 2009 Temmuz'dan bugüne dek çalıştım, fakat patronum haberim olmadan beni yeni aldığı şirkete transfer yapmış.. (Bana nakil demişti) şimdi anlaşmalı ayrılmak istediğimde bana bu şartı koşar gibi ödeme yapacağını söylüyor..

Aslında olması gereken ilk başlamış olduğunuz 09.07.2009 tarihinden itibaren tüm sürenin son aldığınız giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanıp , tazminatınızın ödenmesidir.

temmuz 2009- ocak 2014 arası süre için 1071 tl den hesaplandığında o dönem için 4791 tl ödenip;
16 nisan2014 -30 agustos2015 dönemi için 1736tl ödendiğinde toplam alacağınız rakam 4791+1736= 6527TL tazminat ödenmiş olacak size.
Oysa en baştan hesaplandığında tüm süre için son ücret üzerinden alacak olduğunuz tazminat 7745TL olacak.
7745-6527=1218TL az ödeme yapılmış olacak.
İşvereninizle tekrar görüşüp aradaki farkın sizden değil, kendi hataları nedeniyle oluştuğunu ve zararı görenin szi olduğunu belirterek anlaşmaya çalışmanızı öneririm.
Anlaşamıyorsanız, imzalayacak olduğunuz ibra belgesine fazlaya dair haklarınızı saklı tuttuğunuza dair bir not düşerek imzalayabilirsiniz, dilerseniz sonrasında fazlaya dair kısmı için iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.
ANcak anlaşmalı fesihten bahsediyorsunuz, durumu bilen sizsiniz, kararı da siz vermeniz gerekir.

Aradaki fark işveren hatası yüzünden bana maal ediliyor ama bunu zaten kabul etmem mümkün değil.
Bu duruma ek olarak ihbaar tazminatı hakkım var mıdır?

Son düzenleme:
Aradaki fark işveren hatası yüzünden bana maal ediliyor ama bunu zaten kabul etmem mümkün değil.
Bu duruma ek olarak ihbaar tazminatı hakkım var mıdır?

İhbar tazminatına sadece işveren tarafından haklı sebep olmaksızın sözleşmeniz feshedildiğinde hak kazanabilirsiniz.
Anlaşmalı ayrılmaktan bahsediyorsunuz, dilediğiniz her şeyi talep edebilirsiniz, işveren de verebileceğini ortaya koyar, anlaştığınız noktada her şey mübahtır. Ancak sözleşmeniz işveren tarafından tek taraflı olarak feshedilmiyorsa, ihbar tazminatı talep hakkınız yoktur.

Merhaba,
bu konu hakkında bilginizden faydalanmak isterim.
Bizim 100'e yakın şubemiz var.
Her ay en az 30 çalışan nakil oluyor şubeler arası.
Nakil çıkış işlemleriyle ilgili aklıma şu takıldı:

Kişi Aşbden B şbye geçtiğinde ve 1 ay çalışıp, C şubeye geçtiğinde, nakilden çıkış verirken son bir ayı Bden verilecek ancak ondan önceki ay için günü ve ödemesi başka bir şubeden olduğundan önceki ay boş mu geçilecek, yoksa işveren tek olduğundan önceki ay başka şubede olsa da tam günü gösterilecek mi?

Oldukça karışık oldu ancak desteğinizi bekliyorum.

Yanıtınız icin tesekkürler sayın turkasia,

01 NİSAN 2009 tarihinde nakil yaptıgımızı düsünürsek, işe giris bildirgesini en gec 31.3.2009 tarihindemi vermek gerekiyor, yoksa nakil diye bir ayrıcalık varmı ?

2.soru . sube cıkıs tarihi ve merkeze giris tarihi aynı tarıhlermi olması gerekiyor ? örnekte 1 nisan subeden cıkıs, 1. nisan merkeze giris.. bu sefer aynı gün için 2 kere prim ödenmiş olmazmı ?

3.soru. EK 1 ve EK 2 de NAKİL kodu yok. diger nedenleri mi secmek gerekir.?

Merhaba
1- Nakillerde bir gün önce yapacağına dair zorunluluk yok fakat ben hep işimi garantiye alarak 10 gün içinde nakil olarak çıkışını yapıp 1 gün öncede nakil olarak girişini yapıyorum
2-31.03 de çıkış yapıp 01.04 tarihinde işe başlat, aynı tarih olursa 2 kere 1 nisan için prim ödemiş olursun
3- 16 aynı işveene ait farklı bir işyerine nakli olarak çıkış yapacaksınız

Merhaba,
bu konu hakkında bilginizden faydalanmak isterim.
Bizim 100'e yakın şubemiz var.
Her ay en az 30 çalışan nakil oluyor şubeler arası.
Nakil çıkış işlemleriyle ilgili aklıma şu takıldı:

Kişi Aşbden B şbye geçtiğinde ve 1 ay çalışıp, C şubeye geçtiğinde, nakilden çıkış verirken son bir ayı Bden verilecek ancak ondan önceki ay için günü ve ödemesi başka bir şubeden olduğundan önceki ay boş mu geçilecek, yoksa işveren tek olduğundan önceki ay başka şubede olsa da tam günü gösterilecek mi?

Oldukça karışık oldu ancak desteğinizi bekliyorum.

Merhaba
Öncelikle şunu söylemeliyim sorunuz çok karışık, elinizden geldiğince sadeleştirip o şekilde sorarsanız kafa karışıklığına sebebiyet vermezsiniz.
Benim düşüncem şu şekilde, Aynı işverene ait farklı şubeler olduğundan işten ayrılış bildirgesinde önceki ayı boş geçmeyin ne ise kazancı onu yazın.
İyi Çalışmalar.

Her işveren nosu için o işyeri bilgileri yazılır. a şb çalışması b şb çıkış bildirgesine yazılmaz.

Merhabalar;
Merkez işyerinde çalışan bir personelin çalıştığı yeri değiştirip şubeye aktardık. Bunun için 22.12.2016 itibarıyla işten ayrılışını "16" koduyla bildirdik, aynı zamanda şubeye işe girişini 23.12. itibarıyla yaptık. Ancak işe girişini yaparken istisnai durum kısmını işaretlemedik. İşçinin gün kaybı yok ve işten ayrılış kodu doğru. Bunun için bir ipc ile karşılaşır mıyız?
İlginiz için şimdiden teşekkürler

Oluşturabilir. O işyerinde çalışmadığı kısma işe giriş bildirgesi vermediğiniz, aylık bildirge vermediğiniz vs nedenlerle ipc kesilebilir, prim istenebilir. Malum bir kişi birden fazla işv. yanında da çalışabilmektedir ve sizin durumunuzu izah edip ikna etmeniz güç olabilir.