zirve

Aynı Sene Alınıp Satılan Demirbaş

Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Arkadaslar
Ekim alınıp Kasım'da satılan demirbaşa amortisman ayıracak miyiz ?
Binek araç değil
Teşekkür ederim
Saygılarımla
 
Üyelik
6 Ara 2006
Mesajlar
387
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

zaten satıldıysa ayırmanın bi manası yok. kar-zararı etkilemeyecektir.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,705
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

kemalforum ' Alıntı:
zaten satıldıysa ayırmanın bi manası yok. kar-zararı etkilemeyecektir.

Doğrudur hiç gerek yok..Ama derseniz ki 1 ay kullandık,1 aylıkta olsa ayıralım, kimse neden ayırdın demez.Ama uğraşmaya değmez bence..
Saygılar
 
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

eğer bir aylık amortisman ayırsanız, bu demirbaş satıldığı anda ayrılan amortisman kadar kar/zarara etki eder.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Aylık amortisman sadece binek araçlarda değil mı arkadaslar ?
Burda 1 senelik mı 1 aylık mı ayıracağız ?
Kafam karıştı da biraz
Sonuçta ayırsak amortisman yolu ile gider yazıp ama net deger üzerinden satış yapacağımız İcin fark etmeyecek ama aylık ayirabilir miyim ?
Yani aralikta alıp Ocak da satsaydım nasıl olurdu ?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,705
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Aylık ile kıst amortismanı karıştırıyorsunuz.İkisi farklı şeyler.
Amortisman normal şartlarda yıllık ayrılır ama dönemsel bazda giderleştirilir.Sizde işletme aktifinde 1 ay kaldığı için 1 aylık ayırırsınız.Buradaki aylık terimi kıst anlamında kullanılmamıştır.
Aracı aldığınız fiyattan satar,1 aylıkta amortisman ayırmış olsaydınız o bir aylık amortisman size kar olarak geri dönecekti.Bunuda öncesinde gidere yazdığınız için değişen birşey olmayacak.Aracı daha düşük fiyata satarsanız sadece araç bedelinin alış-satışı arasındaki fark zarar olacaktı.Amortisman yine kendini nötrleyecekti.
Aralıkta alıp ocakta satmak çokta hesabı değiştirmez.Kasıma kadar olan kıst amortisman olarak 5 yıl ötelenecek yine ayırdığınız aralık ayına ait olan kapanacaktı..
İşin içine kıst amortismanı sokarsanız yapmanız gereken maddeler artacak.satış esnasında 1-2 madde daha ilave yapmak zorunda kalacaksınız.Yani bu aslında amortisman kayıtlarını nasıl yaptığınıza göre değişirir.Biraz teferruatlıdır.
benim önerim hiç amortismanı karıştırmayın.Direk satış kaydını yapın,bitirin.
Saygılar
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Anladım ustad
Ozaman bence aynı sene icinde alınıp satılana ayırmak yanlış bir işlem değil
Haklısınız kist başka bir şey aylık başka birsey
Aldığım fiyata sattığım İcin benim durumumda amortismanin bana faydası oluyorda
Çok teşekkür ederim
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,705
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Ant Z ' Alıntı:
Anladım ustad
Ozaman bence aynı sene icinde alınıp satılana ayırmak yanlış bir işlem değil
Haklısınız kist başka bir şey aylık başka birsey
Aldığım fiyata sattığım İcin benim durumumda amortismanin bana faydası oluyorda
Çok teşekkür ederim

Konuyu uzatmak niyetinde değilim ama,amortismanın faydası konusunda sizinle hemfikir değilim.
1- Araçtan 1 aylık amortisman ayrılıp giderleştirilmiştir.
2- Aracın alış satış fiyatı aynıdır.Demekki aracın kendi bedeli üzerinden bir kar-zarar söz konusu değildir.
3- Satışı anında ayrılan amortisman ters kayıtla kapanacak ve gelir kaydedilecektir.
4- 1.şıkta gider,3.şıkta gelir.. Faydası var mı,yok :)

Bana göre şöyle olsaydı belki faydası olurdu... (kısa tutmaya çalışıyorum ama konu uzun ne yapabilirim :) )

Bu aracı Ağustosta aldığınızı farzedin.Yani 3.geçici vergi döneminde.7 aylık kıst amortisman farkını da görmeyin.3.dönem içinde geliriniz çok gidere ihtiyacınız var.Ama 4.dönemde fazla geliriniz olmayacak veya fazla gideriniz olacak. (önceden öngörüldüğünü düşünün) Bu aracı da ekim ayında satacaksınız.Bu durumda 8.ve 9.aya ait amortismanlar gider olarak işinize yarayabilir.Nasılsa 4.dönemde (yani ekim ayında diyelim) extra giderleriniz olacak veya gelirleriniz az olacak.Araç satışından gelecek olan (amortismanların geri çekilmesi sonucu) gelir bu anlamda sizi etkilemeyecekse işte o zaman bu araçtan satılacakta olsa ve 2 aylıkta olsa amortisman ayırmak
işinize yarayacaktır.Bilmem anlatabildim mi?
Diğer türlü helede aynı geçici vergi döneminde aracın alınıp satılmasında amortisman ayırmak maddesel yükten başka birşey değildir.
Saygılar
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Anladım :) çok teşekkür ederim Vakit ayırıp cevap yazdığınız İcin
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Tahsin ustad
Zamaninda hic amortisman ayirmadigimiz demirbasi sattik ve haliyle zarar oldu
Bu zarar sikinti yaratir mi ?
Tesekkur ederim
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,705
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Ant Z üstad..Hiçbir sıkıntı yaratmaz.Amortisman ayırmak (belli teşekküller dışında) ihtiyaridir.
Zararsa zarar...Sorun yok....
Saygılar
 

ÇAĞLARR

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
496
Konum
TR
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Sayın Ant Z demirbaşın satışında ayrrılmayan amortismanları k.k.e.g. olarak yaptınız mı?
 

ÇAĞLARR

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
496
Konum
TR
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Sanki ayrılmayan amortismanları araç satışında kar zarar hesabı için k.k.e.g yazılıyordu diye hatırlıyorum
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,705
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

İsterseniz yaparsınız da gereksiz bir işlem olur.Böyle bir zorunluluk yok..
 

ÇAĞLARR

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Eyl 2009
Mesajlar
496
Konum
TR
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

örneklendirecek olursam 2009 da aldığım demirbaş için 2010 yılında amortisman ayırmadım 2011 de satışını gerçekleştirdim 2010 ayrılmayan amortisman k.k.e.g olmayacak mı
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Satarken ayirmadigim yillari ayirmak zorundamiyiz ?
Degilsek problem yok aslinda

Birde aslinda burda sikinti surada bu demirbas alindiginda kurumlar vergisi mukellefiyeti kapaliymis 3 senesinde acilmis
Kurumlari kapali olan kooperatifler amortisman ayirmiyor genelde sonradan acilinca kapali olan senelerde ayirmadigimiz icin Boyle bir terreddut olusuyor
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,705
Konum
İstanbul
Ynt: Aynı sene alınıp satılan demirbaş

Burada iki farklı görüş vardır.

1- Amortisman ayırmak ihtiyari olduğu için böyle bir zorunluluk yoktur.
2- Satış anında ilgili duran varlığın net defter değerini kayıtlarda daha anlaşılır ve gerçek şekilde göstermek için böyle bir uygulama yapılabilir.Ama yapılmazsa da sebebi sorulmaz.Bu konuda forumda oldukça yorum mevcut.

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=4189.0
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=15028.0
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=6426.0

Saygılar
 

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2018
Mesajlar
202
Konum
kemer
merhaba
29/06/2021 tarihinde araç aldık kiralama amaçlı, 11/09/2021 tarihinde satıldı ama kredili alınmıştı ve ilk yıl kredi bsmv+faiz giderlerini araç maliyetine alıp amortisman ayırdım, şimdi satış fişinde faiz+bsmv amortisman olarak ters kayıt olacak, herhangi bir sıkıntı olur mu ? yada hiç amortisman ayırmayayım mı ?
 

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2018
Mesajlar
202
Konum
kemer
merhaba
29/06/2021 tarihinde araç aldık kiralama amaçlı, 11/09/2021 tarihinde satıldı ama kredili alınmıştı ve ilk yıl kredi bsmv+faiz giderlerini araç maliyetine alıp amortisman ayırdım, şimdi satış fişinde faiz+bsmv amortisman olarak ters kayıt olacak, herhangi bir sıkıntı olur mu ? yada hiç amortisman ayırmayayım mı ?
soru yanlış oldu silme yerini bulamadım kusura bakmayın.
 
Üst