Ayrıldığım şirketten kalan ücretlerimi nasıl alabilirim?

Merhabalar
bundan tam bir ay önce çalıştığım şirketten ayrıldım çalıştığım zamanlarda paramızı hep yarım yamalak banka hesabına yatırıyorlardı çıkmadan son iki ay öncesine kadar ise paralar neredeyse hiç yatmamaya başladı sonuç itibari ile bende çıkıp başka bir iş arayışına girdim çıkarken herhangi bir sorun veya problem yaşamadık bizde paran kalmaz dediler öderiz dediler vs.. işe girdiğim zamanda çıktığım zamanda herhangi bir sözleşme bir imza hiç bişi olmamıştır maaşlarımız sadece banka hesabına yatmıştır bordro hiç bir zaman vermediler imzalamadık ssk ise asgari ücretten yatıyor ama bizim aldığımız para ssk ya yatan ücretten haylice fazla sonuç olarak ben bu şirketten alacaklarımı nasıl alabilirim hangi yolu izlemeliyim banka hesabına yatan paraların çıktılarını ve ssk hizmet dökümünün çıktısını alıp bir dilekçe ile unkapanındaki bölge çalışma müdürlüğüne gitmem gerektiğini belirtmişti danıştığım bir mali müşavirci arkadaş sizcede böylemi yapmalıyım dilekçe örneğini nereden bulabilirim eğer böyle bir şey varsa ne yazmam gerekir nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler..

Ynt: Ayrıldığım şirketten kalan ücretlerimi nasıl alabilirim?

Sayın KRALKAN,

Danıştığınız kişi doğru bir yönlendirmede bulunmuş. Ancak işyerinizden ayrıldığınızdan dolayı bölge çalışma size ne derece yardımcı olur bilemiyorum.Çalışırken şikayet etmiş olsaydınız bölge çalışmanın incelemeleri daha hızlı ve daha lehinize neticelenirdi.

Sizin iş mahkemesine müracat etmenizi öneririm.İşe girişten çıkışıza kadar olan dönemin banka maaş dökümleri,sgk kayıtları ve şahit ifadeleri sizi destekleyecektir.

peki şimdi iş müfettişleri bana yardımcı olamazmı eğer kesin olamaz derseniz iş mahkemesine başvurim istanbulda iş mahkemesi nerede var acaba yardımcı olursanız sevinirim

İş mahkemesine kendiniz başvurmazsınız. Yani teorik olarak mümkün de pratik değil.

Bu konuda uzman bir avukatla görüşmenizi öneririm

nguroy ' Alıntı:
İş mahkemesine kendiniz başvurmazsınız. Yani teorik olarak mümkün de pratik değil.

Bu konuda uzman bir avukatla görüşmenizi öneririm

kesinlikle katılıyorum..

unkapanı iş müfettişliğine başvurdum dilekçemi doldurdum belirttiğim ssk hizmet dökümüve banka hesap dökümlerinide dilekçeme ekleyip yetkili kişiye teslim ettim kaydı alınıp dosya numarası verdiler 2 ay içerinde bu dosya numarası ile gel sonuç belli olur dediler bakalım bundan sonra ne olucak ::)

Öncelikle iş müfettişleri iş sözleşmesi sona eren işçilerin şikayetlerini incelemiyor artık. Bunu Bölge Müdürlüklerinde ki memur kimseler yapmaya başladı. Onların yaptığı şey ise durum tespit edip, taraflar kabul ederse yani işveren kabul ederse bu konuda beyanı alıp işçiye postalamak. ha sonuç nasıl olur bilmiyorum ama geğer işveren gelip kayıt ibraz etmez veya alacaklarınız inkar ederse tek çareniz kalıyor.... mahkemede dava açmak. bunuda zaten çalışma bölge müdürlüğü kendisi yapıyor. siz sadece düzenlenen evrakları alıp mahkemeye ulaştırıyosunuz. sonrasında Allah büyük..

İş müfettişleri artık çalışan işçilerin şikayetlerini inceliyor....

ya bide şöyle bişi var benim alacağım miktar üzerinden dilekçe verdim yani şu kadar alacağım var tarzında ama dün hesabıma baktım çok az bir miktar para yatırmışlar ben dilekçemi verirken miktar bundan daha fazlaydı şimdi miktar çok az da olsa düştü ama yine de alacağım var bunun döngüsü nasıl olur yani dilekçe şirkete gidene kadar olan alacağım biraz daha düşmüş olacak sonuç olarak ben yalancı durumuna düşmem değilmi sonuçta esktrelerim herşeyim var nasıl bir senaryo olabilir görüşleriniz almak istiyorum

not:şirketi şikayet ettiğimden şirketin haberi yok söylemedim açıkcası muhattap bile olmak istemiyorum anlıyorsunuzdur.şirkete dilekçe gittiğinde yada tebligat diyelim (daha doğrusu iş müfettişleri şirkete ne yollucak nasıl haber vercek bunuda bilmiyorum anlatırsanız sevinirim)şirket nasıl bir davranışta bulunur sizce bana karşı beni ararlar paranı yatırıyoruz dilekçeni gerimi al derler sonuçta iş müfettişleri tebligat göndermeleri durumunda bunlar tutuşcaklar çünkü her şey ortada maaşımı asgari ücretten yatırıyorlar ama maaşım asgari ücretin iki katı nerdeyse yani hem bankaya yatırıp hemde ssk da asgari ücretten göstermeleri onlar için zor bir durum olsa gerek değilmi?

şikayetinizden her halükarda şirketin haberi olacak. öncede dediğim gibi iş sözleşmesi sona eren işçilerin iddialarını artık iş müfettişleri incelemiyor. Bölge Müdürlüklerindeki memur, iddialarınızla iligili tebligat kanunu hüküğmlerine göre bildirim yapıp ilgili evrakları işverenden isteyecek. Çıkış tarihinizden sonra yatan işçi alacakları sizi yalancı duruma düşürmezx. Memur, iddilarınızı işveren aktarıp belgelerdeki alacaklarınızı -varsa- tespit edecek. işveren bunları kabul ederse size vce işverene cevap yazılacak "git alacaklarını al" denecek. Asgari ücretten fazla ücret aldığınız ile ilgili iddia ise sadecxe mahkemede ispat edebilirsiniz. tebi şikayet dilekçenizin ekine ücretinizin asgari ücretten fazla olduğuu ispat eden belge niteliğinde deliller yoksa.