zirve

B tipi likit fon satışı

Üyelik
24 Kas 2009
Mesajlar
22
Konum
ANTALYA
bir mükellef yapı kredi bankasından b tipi likit fon (yfbl 1) alım satımı yapmaktadır.fon satışında hesap özetinde stopaj belirtilmeden hesaba geçen tutar yazmaktadır.bankanın bilgilendirme sayfasında fon satışının %10 stopaja tabi olduğu yazmaktadır.fon satışında fifo yöntemi mi uygulanmalıdır? %10 ödendiği varsayılan vergi hesaba geçen net tutardan iç yüzde yöntemine göre mi hesaplanmalı mı?geçici vergi ve kurumlar vergisi beyannamesinde bu gelir %20 orana göre mi vergilendirilir? likit fon satışında herhangi bir vergi muafiyeti var mıdır?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,917
Konum
İSTANBUL
Ynt: b tipi likit fon satışı

--bir mükellef yapı kredi bankasından b tipi likit fon (yfbl 1) alım satımı yapmaktadır.fon satışında hesap özetinde stopaj belirtilmeden hesaba geçen tutar yazmaktadır.bankanın bilgilendirme sayfasında fon satışının %10 stopaja tabi olduğu yazmaktadır.fon satışında fifo yöntemi mi uygulanmalıdır?

**Fifo yöntemi uygulamız doğru bir yöntemdir.

--%10 ödendiği varsayılan vergi hesaba geçen net tutardan iç yüzde yöntemine göre mi hesaplanmalı mı?

**Hayır.Bunun için yani kesilen stopajlar için ilgili bankadan stopaj dökümü almanız en doğru yoldur.Böylece hata riskiniz olmaz.

--geçici vergi ve kurumlar vergisi beyannamesinde bu gelir %20 orana göre mi vergilendirilir?

**Evet.Bu bir Menkul Kıymet Satış Karı'dır.Geçici Dönemlerde ve Kurumlar Vergi döneminde 690 hesapla ilişkilendirilerek vergilendirilir. Vergi oranı %20'dir.--likit fon satışında herhangi bir vergi muafiyeti var mıdır?


**Hayır maalesef yok.(Çünkü mükllefiniz şirket ve Kurumlar Vergisi mükellefi.)
 
Üyelik
24 Kas 2009
Mesajlar
22
Konum
ANTALYA
Ynt: b tipi likit fon satışı

sayın moderatör verdiğiniz bilgiler çok teşekkür ederim.
 
Üst