Ba/Bs için saçma bir Ceza yedim.?

??Mayıs 2010 dönemine ait ba bs formumu düzenledim. ALışlarımızda bir firmanın adı doğru belge adeti doğru ve tutarda doğru tek hata mal aldığımız firmanın değilde kendi firmamızın vergi numarasını yazmışım. Düzeltme beyannamesi ve meşhur 1000 tl küsürlük ceza keseceklerinden bahsediyorlar ve başka bir çözümüde olmadığını ilettiler. Mecbur verecez artık beyannameyi gelen cezayı mahkemeye versem iptal ettirebilirmiyim??

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Ba Bs İçin Saçma Bir Ceza Yardım

Sanmıyorum.

Ortada gözle görülür ve düzeltmeye tabi bir hata var.

Ynt: Ba/Bs için saçma bir Ceza yedim.?

Mahkeme genelde ba/bs verilip verilmediğine bakıyor, siz zamanında vermişsiniz, yapılan bir düzeltme bence şansınız olabilir.

burda ba bs formunu esasında değiştiren bir durum yok bence ve v.no değişikliğinden olacak düzeltmeye 1000 tl ceza orantısız bir cezadır.

bu olaya ceza kesileceği kesin de çok adaletsiz bu cezanın mahkemeden de döneceği kesindir. İyi niyetle verilen bir bildirimde vergi no da yapılan tek ( bir ) rakam hatasına böyle bir ceza kesilmemeli sorun maliye bakanlılığının bu bildirimler için yaptığı sistem ayarında düzeltme verildiğinde eski bildirim silinip sanki yeni veriliyormuş gibi adaletsiz bir program yapılmış.

cezanın çok saçma olduğunda hemfikiriz.

ancak yapılan son düzenleme ve kararlara göre kesilen bu cezalar mahkemeler tarafından onanmaktadır.

kanun maddesi açık, hakimlerin elbette takdir yetkisi vardır ama niyet sorgulaması yapılmaz.

kanun hükmü bağlayıcıdır.

MERHABA ba bs beyannamem boş olduğundan atlamışım 2009 da mahkemeye verdim dilekçeler yazdım sonuç 1.küsürlük cezayı ödedim.
:( yani

ya böyle iş olmaz olsun vergi numarası hatası 1000,00 tl helal olsun valla

Helal olsun :mad: derken cezaların maddi ve ayrıca tamir edilemeyen manevi karşılığına tepkimizdir