Ba/Bs verilmemesinden dolayı gelen ceza.?

mls1994

Katkı Sunan Üye
merhabalar bilgisi olan arkadaşlar varsa çok sevineceğim çünkü uzun zamandır kabusum du ben 2008/5/6/7/9 ay bs formumu toplu verirken o zaman öyleydi bs de hareket yok diye o zamanki dalgınlığımla olmayan aylara vermemişim tabii bu ceza demek çünkü vermeyi unuttum ve vermedim.o zamanlar gelen cezaya itiraz ettik ve bugün bana vergi mahkemesinden DAVANIN REDDİNE ve yargılama giderleri olan 40,60 tlnin nezdinde itiraz yolu açık olmak üzere karar verildi yazıyor. şimdi ben ne yapmalı ve nasıl bir yol izlemeliyim yani bu yazıya itiraz mı edeyim yine bana yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Ynt: Ba/Bs verilmemesinden dolayı gelen ceza.?

acil bilgi veren yok mu ?

Slm kanuni beyannameleri yasal suresi zarfında vermemişsiniz bunun içinde cezalı duruma düşmeniz dogru bir işlem beyanname vermemenin cezaları aşağıda belirtilmiştir.

Usulsüzlük cezaları

Beyannamelerin verilmemesi, defter tutulmaması, tutulan defterlerin noksan, usulsüz veya karışık olması, istenen kayıt nizamına uyulmaması, bildirimlerin zamanında yapılmaması, defterlerin zamanında tasdik ettirilmemesi veya hiç tasdik ettirilmemiş olması gibi suçlar için 2010 yılında kesilecek usulsüzlük cezaları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Birinci derece usulsüzlükler (TL) İkinci derece usulsüzlükler (TL)

Sermaye şirketleri 90.00 50.00

Sermaye şirketleri dışında kalan birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabı 57.00 28.00

İkinci sınıf tüccarlar 28.00 14.00

Yukarıdakiler dışında kalıp beyanname usulüyle gelir vergisine tabi oranlar 14.00 7.70

Kazancı basit usulde tespit edilenler 7.70 3.50

Gelir vergisinden muaf esnaf 3.50 2.00

Usulsüzlük fiili re'sen takdiri de gerektiriyorsa, tabloda gösterilen ceza tutarları 2 kat olarak uygulanır

İstenen bilgilerin verilmemesi, defter ve belgelerin ibraz edilmemesi, tahsilât ve ödemelerin banka aracılığıyla ödenmemesi, elektronik ortamda beyanname verilmemesi

İstenen bilgileri vermeyenler, yetkililerce istenen defter, kayıt ve belgeleri ibraz etmeyenler, tahsilât ve ödemelerini banka aracılığıyla ödemeyenler, elektronik ortamda beyanname vermeyenlere uygulanacak ceza tutarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı 1.000.00 TL

İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler 500.00 TL

Yukarıda belirtilenler dışında kalanlar 250.00 TL

akgül.T ' Alıntı:
Arkadaşlar 2009/Ocak ayına açtığım davayı kazandım. ''355'in eski hali ile'' İşine yarayacak olanlar için paylaşıyorum.

resim001zd.jpg

resim002m.jpg

Umarım İşine Yarar.

Vergi Dairesi kazanmış olduğumuz davayı, Bölge idare Mahkemesine taşıdı ve orada da durum değişmedi. Sende Bölge idareye bu örnekleri ve elinde başka örnek varsa ekleyerek itiraz hakkını kullan.

meltem.jpg